Yleisurheilun Siikalatvacup 2023, Piippolan tulokset

Tässä ovat Piippolassa 8.8. kisatun neljännen osakilpailun tulokset.

T 9 pallonheitto
1) Seela Similä RaRa 18,16, 2) Vilma Knuutinen SiikalU 14,46, 3) Josefiina Pellikka RaRa 14,30, 4) Siiri Knuutinen KKV 11,55, 5) Isa Similä RaRa 9,89, 6) Eevi Porkka RaRa 9,40, 7) Hilla Anttila PiTe 8,89, 8) Ninni Makkonen SiikalU 6,28

T9 300 m
1) Seela Similä RaRa 1.03,2 2) Vilma Knuutinen SiikalaU 1.08,9, 3) Josefiina Pellikka RaRa 1.11.4, 4) Ninni Makkonen SiikalU 1.14,4, 5) Eevi Porkka 1.14,5, 6) Siiri Knuutinen KKV 1.22,1, 7) Isa Similä RaRa 1.22.8, 8) Hilla Anttila PiTe 1.35,1

P9 pallonheitto
1) Mauno Ojantakanen RaRa 22,15, 2) Waltteri Filppula PiTe 20,22, 3) Väinö Hurskainen RaRa 19,57, 4) Kalle Myllylä PiTe 18,86, 5) Roope Viitanen KKV 16,43, 6) Miro Saastamoinen PiTe 13,90, 7) Leevi Ojantakanen RaRa 10,35, 8) Kille Anttila PiTe 9,80, 9) Reino Hurskainen RaRa 8,17, 10) Leo Ojantakanen RaRa 6,72, 11) Jooa Nikumatti PiTe 5,35

P9 300 m
1) Waltteri Filppula PiTe 1.13,6, 2) Miro Saastamoinen PiTe 1.13,8, 2) Mauno Ojantakanen RaRa 1.13,8, 2) Kalle Myllylä PiTe 1.13,8, 5) Roope Viitanen KKV 1.21.0, 6) Väinö Hurskainen RaRa 1.25,4, 7) Leevi Ojantakanen RaRa 1.32,7, 8) Leo Ojantakanen RaRa 1.33,0, 9) Fivr Hämmerli PITe 1.37,7, 10) Kille Anttila PiTe 1.46,9

T11 kuula
1) Anni Hakala SiikalU 4,98, 2) Viivi Niemimäki PuPo 4,78 3) Viivi Makkonen SiikalU 4,31

T11 300 m
1) Viivi Makkonen SiikalU 1.06,3 2) Anni Hakala RaRa 1.14,0, 3) Viivi Niemimäki PuPo 1.20,8

P11 kuula
1) Luukas Knuutinen KKV 6,86, 2) Miko Saastamoinen PiTe 4,79

P11 300 m
1) Luukas Knuutinen KKV 1.07,3, 2) Miko Saastamoinen PiTe 1.11,4

T 13 pituus
1) Erika Grundström RaRa 365, 2) Anni Mankinen RaRa 346, 3) Iida Rönkkömäki PuPo 296

T13 300 m
1) Erika Grundström RaRa 1.02,5, 2Anni Mankinen RaRa 1.04,1, 3) Iida Rönkkömäki PuPo 1.12,3

P13 kuula
1) Aku Kurkinen KKV 6,80

P13 300 m
1) Aku Kurkinen KKV 1.11,7

T15 kuula
1) Minja Tuomaala KKV 6,37

T15 300 m
1) Minja Tuomaala KKV 1.07,2

Yleisurheilun Siikalatvacup 2023, Kestilän tulokset

Tässä ovat Kestilässä 5.7. kisatun kolmannen osakilpailun tulokset.

T9 60 m aj.
1. Seela Similä RaRa 12,6
2. Vilma Knuutinen SiikalU 13,5
3. Ninni Makkonen SiikalU 13,8
4. Eevi Porkka RaRa 14,7
5. Siiri Knuutinen KKV 15,5
6. Isa Similä RaRa 16,7

T9 rengaskiekko
1. Vilma Knuutinen SiikalU 14,18
2. Seela Similä RaRa 12,84
3. Siiri Knuutinen KKV 10,35
4. Ninni Makkonen SiikalU 10,00
5. Eevi Porkka RaRa 9,85
6. Isa Similä RaRa 7,25

P9 60 m aj.
1. Heikki Leinonen KKV 15,5
2. Roope Viitanen KKV 15,9

P9 rengaskiekko
1. Heikki Leinonen KKV 13,13
2. Roope Viitanen KKV 10,36

T11 60 m aj.
1. Pihla Haapalainen PuPo 12,8
2. Viivi Makkonen SiikalU 13,1

T11 korkeus
1. Viivi Makkonen SiikalU 112
2. Pihla Haapalainen PuPo 110

P11 60 m aj.
1. Antti Karjalainen KKV 13,4
2. Luukas Knuutinen KKV 14,1

P11 korkeus
1. Luukas Knuutinen KKV 95
2. Antti Karjalainen KKV 90

T13 60 m aj.
1. Amanda Kylmänen RaRa 12,1
2. Erika Grundström RaRa 12,2
3. Iida Rönkkömäki PuPo 14,2

T13 keihäs
1. Erika Grundström RaRa 15,33
2. Amanda Kylmänen RaRa 14,04
3. Iida Rönkkömäki PuPo 8,15

T15 80 m aj.
1. Minja Tuomaala KKV 18,8

T15 keihäs
1. Minja Tuomaala KKV 14,24

Nappulakisojen ja Nuorisokisojen tulokset 2023

Yleisurheilun mm-kisoja odotellessa kisattiin 1.7. kesän parhaat kilpailut eli perinteiset Nappula- ja Nuorisokisat Kestilän urheilukentällä. Tässä ovat tulokset.

Nappulakisat 40 metrin juoksu

T/P 1 v
1. Helmi Huovinen Oulu 2.07,2
2. Lilja Väyrynen Muhos 2.27,0

T/P 2 v
1. Pyry Saari Oulu 19,0
2. Inka Sumiloff Oulu 23,3
3. Alma Marjomaa Tyrnävä 25,8
4. Vilja Kaijala Kempele 26,2
5. Meea Herranen Kuopio 26,8
6. Tilda Leiviskä Tavastkenkä 28,0
7. Jasper Leinonen Rantsila 28,5
8. Hilda Heikkinen Kajaani 29,4
9. Kerttu Viitanen Kestilä 30,4
10. Arttu Huovinen Kestilä 34,2
11. Eino Rantonen Liminka 38,5
12. Vili Väyrynen Muhos 41,0
13. Veikko Lotvonen Pyhäntä 45,1

T/P 3 v
1. Aino Leskinen Kestilä 19,6
2. Loviisa Taipaleenmäki Kestillä 29,3
3. Oliver Kouva Rantsila 33,7

T 4 v
1. Vieno Rahkola Kestilä 12,2
2. Venla Puutio Lohtaja 13,2
3. Enni Mäyrä Oulu 14,2

P 4 v
1. Eemeli Sormunen Liminka 12,9

T 5 v
1. Janna Mahosenaho Kestilä 9,9
2. Fanni Roivainen Vaala 10,4
3. Vilja Taipaleenmäki Kestilä 11,3
4. Mette Herranen Kuopio 11,8
5. Eevi Keskitalo Oulu 14,3

P 5 v
1. Aaro Mourujärvi Espoo 9,9
2. Peetu Mertaniemi Oulu 10,3
3. Samu Pohjonen Haukipudas 11,3
4. Aatu Hiltunen Ylikiiminki 11,6

T 6 v
1. Saana Sormunen Liminka 9,2
2. Petra Hirvinen Reisjärvi 9,5
3. Pihla Leinonen Kestilä 9,6
4. Nelli Kärkkäinen Kestilä 9,7
5. Aada Reinikainen Oulu 12,4

P 6 v
1. Veikko Heikkinen Kajaani 8,8
2. Aapo Mäyrä Oulu 8,9
3. Leo Väyrynen Muhos 10.6

T 7 v
1. Nelli Roivainen Vaala 8,7
2. Ronja Ikola Piippola 9,9
3. Wilma Lunki Kempele 10,4

P 7 v
1. Niila Kärkkäinen Kestilä 8,9
2. Vilho Hyvärinen Kestilä 9,2
3. Mikko Huovinen Kestilä 10,4

T 8 v
1. Eevi Ojala Kestilä 7,8
2. Senja Mourujärvi Espoo 8,6
3. Siiri Knuutinen Kestilä 9,2

P 8 v
1. Eetu Tuominen Kello 8,3
2. Pyry Mertaniemi Oulu 8,3
3. Roope Viitanen Kestilä 8,8
4. Kasper Kouva Rantsila 9,1

Nuorisokisat

T9 150 m
1. Eevi Ojala KKV 29,6
2. Senja Mourujärvi Espoo 31,7
3. Hilma Leiviskä Pyhäntä 33,1
4. Siiri Knuutinen KKV 36,7
5. Metti Herranen Kuopio 46,2

T9 pituus
1. Eevi Ojala KKV 2,72
2. Senja Mourujärvi Espoo 2,46
3. Siiri Knuutinen KKV 2,29
4. Pihla Leinonen KKV 1,58
5. Mette Herranen Kuopio 1,48
6. Vieno Rahkola KKV 1,07

P9 150 m
1. Sauli Kilpelänaho LapVi 27,7
2. Veikko Kilpelänaho KKV 28,9
3. Erkko Kujala LNM 29,4
4. Heikki Leinonen KKV 36,3

P9 kuula
1. Sauli Kilpelänaho LapVi 5,13
2. Veikko Kilpelänaho KKV 5,12
3. Erkko Kujala LNM 4,58
4. Heikki Leinonen KKV 4,00
5. Roope Viitanen KKV 3,12

T11 150 m
1. Helmi Puutio LohtVe 32,1

P11 150 m
1. Antti Karjalainen KKV 27,2
2. Kaarle Kujala LNM 27,7
3. Luukas Knuutinen KKV 28,2

P11 kuula
1. Luukas Knuutinen KKV 6,78
2. Antti Karjalainen KKV 5,90
3. Kaarle Kujala LNM 3,68

T13 150 m
1. Erika Grundström RaRa 26,7

T13 pituus
1. Erika Grundström RaRa 3,47

P13 150 m
1. Milo Sjöman Kempele 26,4

M17 keihäs
1. Tomi Tuomaala KKV 41,80

Lauantain 1.7. aikataulua

Kello 14:00 Nappulakisat

Kello 15:00 Nuorisokisat:

15:00
P13, P15, M17 150m
P9, P11 KUULA (2 kg, 2,5 kg)
T9, T11, T13 PITUUS

15:15
T15, N17 150m

15:30
P13, P15, M17 KEIHÄS (400 g, 600 g, 700 g)
T15, N17 KEIHÄS (400 g, 500 g)

15:30
T9 150m

15:35
P9 150m

15:40
T11 150m

15:45
P11 150m

15:50
T13 150m

16:00
PALKINTOJEN JAKO

AIKATAULU ON OHJEELLINEN, JOTA SOVELLETAAN KILPAILUTILANTEEN MUKAAN!

Yleisurheilun Siikalatvacup 2023, Rantsilan tulokset

Tässä ovat Rantsilassa 27.6. kisatun toisen osakilpailun tulokset.

T9 Pituus
1) Seela Similä RaRa 3,04, 2) Vilma Knuutinen SiikalU 2,89, 3) Eevi Porkka RaRa 2,79, 4) Ninni Makkonen SiikalU 2,78, 5) Josefiina Pellikka RaRa 2,74, 6) Siiri Knuutinen KKV 2,52, 7) Isa Similä RaRa 2,32

P9 Pituus
1) Mauno Ojantakanen RaRa 2,95, 2) Ilmari Ojantakanen RaRa 2,70, 3) Väinö Hurskainen RaRa 2,58, 4) Heikki Leinonen KKV 2,21, 5) Leevi Ojantakanen RaRa 1,82, 6) Reino Hurskainen RaRa 1,40

T11 Keihäs
1) Viivi Makkonen SiikalU 10,01, 2) Pihla Haapalainen PuPo 9,48, 3) Viivi Niemimäki PuPo 9,15, 4) Aino Koskela PuPo 8,30

P11 Keihäs
1) Luukas Knuutinen KKV 14,22, 2) Eerikki Ojantakanen RaRa 11,60

T13 Kiekko
1) Erika Grundström RaRa 18,58, 2) Anni Mankinen RaRa 16,68, 3) Amanda Kylmänen RaRa 13,25, 4) Miina Hietala PuPo 11,40, 5) Iida Rönkkömäki PuPo 8,40

P13 Kiekko
1) Jonne Pellikka RaRa 15,75

T9 150 m
1) Seela Similä RaRa 28.0, 2) Vilma Knuutinen SiikalU 30.0, 3) Josefiina Pellikka RaRa 31.5, 4) Ninni Makkonen SiikalU 32.4, 5) Isa Similä RaRa 33.3, 6) Eevi Porkka RaRa 33.4, 7) Siiri Knuutinen KKV 34.6

P9 150 m
1) Mauno Ojantakanen RaRa 32.3., 2) Ilmari Ojantakanen RaRa 33.5., 3) Väinö Hurskainen RaRa 33.7., 4) Heikki Leinonen KKV 34.3., 5) Reino Hurskainen RaRa 38.9., 6) Leevi Ojantakanen RaRa 40.1.

T11 150 m
1) Pihla Haapalainen PuPo 26.9, 2) Viivi Makkonen SiikalU 27.1, 3) Aino Koskela PuPo 27.9, 4) Viivi Niemimäki PuPo 36.2

P11 150 m
1) Luukas Knuutinen KKV 28.3, 2) Eerikki Ojantakanen RaRa 29.5

T13 200 m
1) Anni Mankinen RaRa 36.4, 2) Erika Grundström RaRa 37.4, 3) Amanda Kylmänen RaRa 38.5, 4) Miina Hietala PuPo 39.0, 5) Iida Rönkkömäki PuPo 41.7

P13 200 m
1) Jonne Pellikka RaRa 34.7

Kisa-Veikot Kestilä-päivillä 2023

Juhannusaattona eli perjantaina 23.6. ei ole Kisa-Veikkojen bingoa. Seuraava bingo on Kestilä-päivien perjantaina 30.6. klo 18:00 Kisapirtillä. Tervetuloa silloin bingoilemaan!

Lauantaina 1.7. Kisa-Veikot on vahvasti mukana Kestilä-päivillä. Klo 14:00 urheilukentällä on perinteiset Nappulakisat:
1-8-vuotiaiden kisat, oma sarja jokaiselle ikävuodelle. 
1-, 2- ja 3-vuotiaissa tytöt ja pojat samassa sarjassa. 4-, 5-, 6-, 7- ja 8-vuotiaissa tytöt ja pojat omina sarjoina.
Kisana on 40 metrin juoksumatka. Ilmoittautuminen alkaa kilpailupaikalla n. puoli tuntia ennen kisaa.

Nappulakisojen jälkeen n. klo 15:00 on Nuorisokisat:
T9, T11, T13: 150 m ja pituus
T15, N17: 150 m ja keihäs 
P9, P11: 150 m ja kuula
P13, P15 ja M17: 150 m ja keihäs

Ilmoittautuminen Nappulakisojen jälkeen.

Tervetuloa nappulat ja nuoret kisailemaan kesän parhaisiin kisoihin!

Kisa-Veikot toivottaa mukavaa juhannusta kaikille!

Yleisurheilun Siikalatvacup 2023, Pulkkilan tulokset

Tässä ovat Pulkkilassa 13.6. kisatun ensimmäisen osakilpailun tulokset.

T9 Kuula
1) Josefiina Pellikka RaRa 4,58, 2) Seela Similä RaRa 4,18, 3) Vilma Knuutinen SiikalU 3,65, 4) Siiri Knuutinen KKV 2,98, 5) Ninni Makkonen SiikalU 2,86, 6) Eevi Porkka RaRa 2,73, 7) Aada Jokela PuPo 2,63, 7) Isa Similä RaRa 2,63, 9) Iina Jokela PuPo 1,76

P9 Kuula
1) Heikki Leinonen KKV 3,81, 2) Roope Viitanen KKV 2,75

T11 Kolmiloikka
1) Viivi Makkonen SiikalU 6,69, 2) Anni Hakala SiikalU 6,07

P11 Kolmiloikka
1) Luukas Knuutinen KKV 6,70

T13 Korkeus
1) Anni Mankinen RaRa 120, 2) Iida Rönkkömäki PuPo 100, 3) Miina Hietala PuPo 100

P13 Korkeus
1) Aku Kurkinen KKV 105

T15 Kiekko
1) Minja Tuomaala KKV 18,17, 2) Vappu Hietala PuPo 13,03

M Keihäs
1) Toni Jokela PuPo 35,46, 2) Urpo Kamula PuPo 28,94

N Keihäs
1) Ruusu Helenius PuPo 22,53, 2) Teija Aho PuPo 20,97, 3) Laura Kälkäjä PuPo 15,51

T9 1000 M
1) Josefiina Pellikka RaRa 5.00.8, 2) Seela Similä RaRa 5.12.8, 3) Ninni Makkonen SiikalU 5.41.1, 4) Isa Similä RaRa 5.98.4, 5) Vilma Knuutinen SiikalU 6.08.2

P9 1000 M
1) Heikki Leinonen KKV 6.40.2, 2) Ilmari Ojantakanen RaRa 6.40.2, 3) Roope Viitanen KKV 7.11.8

T11 1000 M
1) Viivi Makkonen SiikalU 4.47.1, 2) Anni Hakala SiikalU 5.01.3

P11 1000 M
1) Aatu Kamula PuPo 4.40.0, 2) Luukas Knuutinen KKV 4.45.6, 3) Eerikki Ojantakanen RaRa 4.53.2

T13 1000 M
1) Miina Hietala PuPo 5.04.0, 2) Anni Mankinen RaRa 5.10.5, 3) Iida Rönkkömäki PuPo 5.27.7

T15 800 M
1) Minja Tuomaala KKV 3.34.9, 2) Vappu Hietala PuPo 4.11.8

N 800 M
1) Laura Kälkäjä PuPo 4.36.8

M 800 M
1) Juuso Kamula PuPo 2.42.0, 2) Toni Jokela PuPo 3.10.5, 3) Urpo Kamula PuPo 3.54.0

Yleisurheilun Siikalatvacup 2023

Tässä on kesän 2023 Siikalatvacupin ohjelma.

I osakilpailu ti 13.6.2023 klo 18.30 Pulkkila/Pulkkilan Ponsi

Lajit:

T9 1000m, kuula
T11 1000m, 3-loikka
T13 1000m, korkeus
T15 800m, kiekko
N 800m, keihäs
P9 1000m, kuula
P11 1000m, 3-loikka
P13 1000m, korkeus
P15 800m, kiekko
M 800m, keihäs

II osakilpailu ti 27.6.2023 klo 18.30 Rantsila/Rantsilan Raikas

Lajit:

T9 150m, pituus
T11 150m, keihäs
T13 200m, kiekko
T15 200m, pituus
N 200m, kuula
P9 150m, pituus
P11 150m, keihäs
P13 200m, kiekko
P15 200m, pituus
M 200m, kuula

III osakilpailu ke 5.7.2023 klo 18.30 Kestilä/Kestilän Kisa-Veikot

Lajit:

T9 60m aj, rengaskiekko
T11 60m aj, korkeus
T13 60m aj, keihäs
T15 80m aj, keihäs
N 100m, moukari
P9 60m aj, rengaskiekko
P11 60m aj, korkeus
P13 60m aj, moukari
P15 100m aj, keihäs
M 100m, korkeus

IV osakilpailu ti 8.8.2023 klo 18.30 Piippola/Piippolan Terävä

Lajit:

T9 300m, pallo
T11 300m, kuula
T13 300m, pituus
T15 300m, kuula
N 300m, pituus
P9 300m, pallo
P11 300m, kuula
P13 300m, kuula
P15 300m, kuula
M 300m, pituus

V osakilpailu ti 22.8.2023 klo 18.00 Pyhäntä/Siikalatvan Urheilijat

Lajit:

T9 40m, korkeus
T11 60m, pituus
T13 60m, 3-loikka
T15 100m, korkeus
N 100m, kiekko
P9 40m, korkeus
P11 60m, pituus
P13 60m, pituus
P15 100m, korkeus
M 100m, kiekko

Pisteet: 1./20p, 2./19p, 3./18p jne.

  • Pisteet lasketaan neljän osakilpailun perusteella. Kaikkiin osakilpailuihin osallistuneitten kohdalla heikoimman osakilpailun pisteet jätetään laskematta kokonaispisteisiin.
  • Tasapistetilanteessa parempien sijoitusten määrä ratkaisee järjestyksen.
  • Osanotto-oikeus vain oman sarjan lajeihin.
  • Vähintään kolmeen osakilpailuun osallistuneet palkitaan.

Sarjahiihdot 2023, 3. osakilpailun tulokset ja lopputulokset

Kisa-Veikkojen sarjahiihtojen 2023 kolmas osakilpailu hiihdettiin tänään. Kisan jälkeen jaettiin koko sarjan palkinnot. Palkinnot toimitetaan myös niille, jotka eivät päässeet tänään paikalle. Alla on kolmannen osakilpailun tulokset ja sarjan yhteistulokset.

3. osakilpailun tulokset

P6 matka 0,5 km
1. Joose Mällinen 5:39

P8 matka 1 km
1. Mikko Huovinen 6:19
2. Roope Viitanen 7:01

T10 matka 1,5 km
1. Aada Huovinen 11:41
2. Helka Mällinen 12:47

P10 matka 1,5 km
1. Antti Karjalainen 8:26
2. Frans Mällinen 11:50

T12 matka 1,5 km
1. Greeta Koskela 7:08
2. Heidi Huovinen 8:40

P12 matka 1,5
1. Aku Kurkinen 6:35
2. Pekka Huovinen 7:31

Sarjan yhteistulokset (nimen perässä pistemäärä)

T6
1. Nelli Kärkkäinen 50
2. Pihla Leinonen 40

P6
1. Joose Mällinen 75

P8
1. Roope Viitanen 60
2. Mikko Huovinen 50
3. Nilla Kärkkäinen 40

T10
1. Aada Huovinen 75
2. Helka Mällinen 60

P10
1. Antti Karjalainen 75
2. Frans Mällinen 55
3. Heikki Leinonen 35

T12
1. Greeta Koskela 75
2. Heidi Huovinen 60

P12
1. Aku Kurkinen 75
2. Pekka Huovinen 60

Bingoilemaan!

Kestilän Kisa-Veikkojen bingo pitkäperjantaina 7.4. klo 13 (huom. aika) Kisapirtillä.
Tervetuloa pelaamaan!
Kahvitarjoilu☕