Nappulakisojen ja Nuorisokisojen tulokset 2023

Yleisurheilun mm-kisoja odotellessa kisattiin 1.7. kesän parhaat kilpailut eli perinteiset Nappula- ja Nuorisokisat Kestilän urheilukentällä. Tässä ovat tulokset.

Nappulakisat 40 metrin juoksu

T/P 1 v
1. Helmi Huovinen Oulu 2.07,2
2. Lilja Väyrynen Muhos 2.27,0

T/P 2 v
1. Pyry Saari Oulu 19,0
2. Inka Sumiloff Oulu 23,3
3. Alma Marjomaa Tyrnävä 25,8
4. Vilja Kaijala Kempele 26,2
5. Meea Herranen Kuopio 26,8
6. Tilda Leiviskä Tavastkenkä 28,0
7. Jasper Leinonen Rantsila 28,5
8. Hilda Heikkinen Kajaani 29,4
9. Kerttu Viitanen Kestilä 30,4
10. Arttu Huovinen Kestilä 34,2
11. Eino Rantonen Liminka 38,5
12. Vili Väyrynen Muhos 41,0
13. Veikko Lotvonen Pyhäntä 45,1

T/P 3 v
1. Aino Leskinen Kestilä 19,6
2. Loviisa Taipaleenmäki Kestillä 29,3
3. Oliver Kouva Rantsila 33,7

T 4 v
1. Vieno Rahkola Kestilä 12,2
2. Venla Puutio Lohtaja 13,2
3. Enni Mäyrä Oulu 14,2

P 4 v
1. Eemeli Sormunen Liminka 12,9

T 5 v
1. Janna Mahosenaho Kestilä 9,9
2. Fanni Roivainen Vaala 10,4
3. Vilja Taipaleenmäki Kestilä 11,3
4. Mette Herranen Kuopio 11,8
5. Eevi Keskitalo Oulu 14,3

P 5 v
1. Aaro Mourujärvi Espoo 9,9
2. Peetu Mertaniemi Oulu 10,3
3. Samu Pohjonen Haukipudas 11,3
4. Aatu Hiltunen Ylikiiminki 11,6

T 6 v
1. Saana Sormunen Liminka 9,2
2. Petra Hirvinen Reisjärvi 9,5
3. Pihla Leinonen Kestilä 9,6
4. Nelli Kärkkäinen Kestilä 9,7
5. Aada Reinikainen Oulu 12,4

P 6 v
1. Veikko Heikkinen Kajaani 8,8
2. Aapo Mäyrä Oulu 8,9
3. Leo Väyrynen Muhos 10.6

T 7 v
1. Nelli Roivainen Vaala 8,7
2. Ronja Ikola Piippola 9,9
3. Wilma Lunki Kempele 10,4

P 7 v
1. Niila Kärkkäinen Kestilä 8,9
2. Vilho Hyvärinen Kestilä 9,2
3. Mikko Huovinen Kestilä 10,4

T 8 v
1. Eevi Ojala Kestilä 7,8
2. Senja Mourujärvi Espoo 8,6
3. Siiri Knuutinen Kestilä 9,2

P 8 v
1. Eetu Tuominen Kello 8,3
2. Pyry Mertaniemi Oulu 8,3
3. Roope Viitanen Kestilä 8,8
4. Kasper Kouva Rantsila 9,1

Nuorisokisat

T9 150 m
1. Eevi Ojala KKV 29,6
2. Senja Mourujärvi Espoo 31,7
3. Hilma Leiviskä Pyhäntä 33,1
4. Siiri Knuutinen KKV 36,7
5. Metti Herranen Kuopio 46,2

T9 pituus
1. Eevi Ojala KKV 2,72
2. Senja Mourujärvi Espoo 2,46
3. Siiri Knuutinen KKV 2,29
4. Pihla Leinonen KKV 1,58
5. Mette Herranen Kuopio 1,48
6. Vieno Rahkola KKV 1,07

P9 150 m
1. Sauli Kilpelänaho LapVi 27,7
2. Veikko Kilpelänaho KKV 28,9
3. Erkko Kujala LNM 29,4
4. Heikki Leinonen KKV 36,3

P9 kuula
1. Sauli Kilpelänaho LapVi 5,13
2. Veikko Kilpelänaho KKV 5,12
3. Erkko Kujala LNM 4,58
4. Heikki Leinonen KKV 4,00
5. Roope Viitanen KKV 3,12

T11 150 m
1. Helmi Puutio LohtVe 32,1

P11 150 m
1. Antti Karjalainen KKV 27,2
2. Kaarle Kujala LNM 27,7
3. Luukas Knuutinen KKV 28,2

P11 kuula
1. Luukas Knuutinen KKV 6,78
2. Antti Karjalainen KKV 5,90
3. Kaarle Kujala LNM 3,68

T13 150 m
1. Erika Grundström RaRa 26,7

T13 pituus
1. Erika Grundström RaRa 3,47

P13 150 m
1. Milo Sjöman Kempele 26,4

M17 keihäs
1. Tomi Tuomaala KKV 41,80

Jätä vastaus.