1

Nappulakisojen ja Nuorisokisojen tulokset 2022

2.7. kisattiin jo perinteiset Nappula- ja Nuorisokisat Kestilän urheilukentällä. Tässä ovat tulokset.

Nappulakisat 40 metrin juoksu

T/P 1 v
1. Inka Sumiloff Oulu 51,2
2. Pyry Saari Oulu 1.01,2
3. Tilda Leiviskä Tavastkenkä 1.10,5
4. Arttu Huovinen Kestilä 1.14,9
5. Alma Marjomaa Kestilä 1.52,8

T/P 2 v
1. Aleksi Vastola Tyrnävä 31,7
2. Aino Leskinen Kestilä 54,3
3. Anton Määttä Kuusamo 57,6

T/P3 v
1. Aava Jokelainen Sotkamo 13,7
2. Vieno Rahkola Pyhäjoki 14,8
3. Hippu Kontiola Kestilä 15,8
4. Noel Huovinen Muhos 19,0
5. Mathilda Helander Oulunsalo 19,8

T 4 v
1. Fanni Roivainen Vaala 11,2
2. Janna Mahosenaho Kestilä 11,5
3. Aada Vastola Tyrnävä 15,7

P 4 v
1. Aaro Mourujärvi Espoo 10,3
2. Peetu Mertaniemi Oulu 11,2
3. Samu Pohjonen Kello 14,9
4. Leevi Vesikukka Kestilä 15,6
5. Mio Kamula Pyhäntä 15,8

T 5 v
1. Pihla Leinonen Kestilä 10,6
2. Petra Hirvinen Reisjärvi 10,7
3. Nelli Kärkkäinen Kestilä 10,8
4. Lucy Nguyen Kempele 11,2

P 5 v
1. Veikko Heikkinen Kajaani 9,3
2. Eeli Holappa Haapavesi 10,2
3. Joose Mällinen Kestilä 10,6
4. Aaron Tuomela Kestilä 11,2
5. Leo Väyrynen Muhos 12,5

T 6 v
1. Nelli Roivainen Vaala 9,1
2. Ronja Ikola Piippola 9,9
3. Eedtih Pikkarainen Oulunsalo 10,7

P 6 v
1. Niila Kärkkäinen Kestilä 8,9
2. Vilho Hyvärinen Kestilä 9,4
3. Nimen julkaisukielto 9,7
4. Mikko Huovinen Kestilä 9,8
5. Heikki Pohjonen Kello 10,1

T 7 v
1. Senja Mourujärvi 8,8

P 7 v
1. Veikka Jokelainen Sotkamo 8,2
2. Altti Pehkonen Kestilä 8,9
3. Valtteri Filppula Piippola 9,2
4. Kasper Kouva Rantsila 9,5
5. Oiva Hyvärinen Kestilä 9,6
6. Roope Viitanen Kestilä 10,1

T 8 v
1. Kerttu Näpänkangas Kestilä 8,4
2. Iisa Holappa Haapavesi 8,7
3. Aada Huovinen Kestilä 9,4

P 8 v
1. Veikko Kilpelänaho Kestilä 7,7
2. Sauli Kilpelänaho Lapua 7,8
3. Frans Mällinen Kestilä 8,1
4. Viljami Heikkinen Kajaani 8,4
5. Nimen julkaisukielto 8,7
6. Heikki Leinonen Kestilä 9,0

Nuorisokisat

M17 300 m
1. Sami Kemi Kestilän Kisa-Veikot 51,5

M17 keihäs
1. Sami Kemi Kestilän Kisa-Veikot 29,70

N17 300 m
1. Milla Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 1.02,9

N17 keihäs
1. Milla Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 20,82

P15 300 m
1. Lassi Rasinkangas Oulu Lippo 49,1

P15 keihäs
1. Jussi Kemi Kestilän Kisa-Veikot 17,37

P13 300 m
1. Vili Karioja Haapaveden Urheilijat 1.01,7

T13 300 m
1. Erika Grundström Rantsilan Raikas 1.06,1
2. Minja Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 1.07,7

T13 pituus
1. Erika Grundström Rantsilan Raikas 3,71
2. Minja Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 3,00

P11 300 m
1. Aku Kurkinen Kestilän Kisa-Veikot 1.07,2
2. Pekka Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 1.12,6

P11 kuula
1. Aku Kurkinen Kestilän Kisa-Veikot 6,66
2. Pekka Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 4,61

T11 300 m
1. Sofia Karioja Haapaveden Urheilijat 1.09,1
2. Heidi Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 1.26,7

T11 pituus
1. Heidi Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 2.16

P9 300 m
1. Sauli Kilpelänaho Lapuan Virkiä 1.06,8
2. Viljami Heikkinen Kestilän Kisa-Veikot 1.12,7

P9 kuula
1. Viljami Heikkinen Kestilän Kisa-Veikot 4,40
2. Sauli Kilpelänaho Lapuan Virkiä 4,08

T9 300 m
1. Viivi Makkonen Siikalatvan Urheilijat 1.10,5
2. Pihla Pikkarainen Kestilän Kisa-Veikot 1.16,0
3. Helka Mällinen Kestilän Kisa-Veikot 1.19,0
4. Aava Marjomaa Kestilän Kisa-Veikot 1.26,8

T9 pituus
1. Viivi Makkonen Siikalatvan Urheilijat 2,88