1

Yleisurheilun Siikalatvacup 2022, Kestilän tulokset

Tässä ovat 5.7. kisatun Kestilän osakilpailun tulokset.

N 100 m
1. Milla Tuomaala KKV 17,2

N moukari
1. Milla Tuomaala KKV 20,21

T13 60 m aj.
1. Miitta Juntunen RaRa 12,0
2. Erika Grundström RaRa 12,1
3. Jonna Pellikka RaRa 13,3
4. Vappu Hietala PuPo 14,0
5. Minja Tuomaala KKV 14,7

T13 keihäs
1. Miitta Juntunen RaRa 18,64
2. Erika Grundström RaRa 16,56
3. Jonna Pellikka RaRa 16,44
4. Minja Tuomaala KKV 16,35
5. Vappu Hietala PuPo 12,42

P11 60 m aj.
1. Väinö Juntunen RaRa 11,3
2. Jonne Pellikka RaRa 11,5
3. Aku Kurkinen KKV 13,9
4. Luukas Knuutinen KKV 14,2

P11 korkeus
1. Jonne Pellikka RaRa 110
2. Aku Kurkinen KKV 106
3. Luukas Knuutinen KKV 90
3. Väinö Juntunen RaRa 90

T11 60 m aj.
1. Amanda Kylmänen RaRa 13,2
2. Miina Hietala PuPo 14,5
3. Iida Rönkkömäki PuPo 16,0

T11 korkeus
1. Amanda Kylmänen RaRa 100
2. Iida Rönkkömäki PuPo 95

P9 60 m aj.
1. Veikko Juntunen RaRa 14,1
2. Heikki Leinonen KKV 18,6

P9 rengaskiekko
1. Heikki Leinonen KKV 11,71

T9 60 m aj.
1. Seela Similä RaRa 13,4
2. Viivi Makkonen SiikalU 13,5
3. Josefiina Pellikka RaRa 15,2
4. Eevi Porkka RaRa 15,8
5. Viivi Niemimäki PuPo 16,8
6. Isa Similä RaRa 19,5

T9 rengaskiekko
1. Viivi Makkonen SiikalU 13,71
2. Seela Similä RaRa 12,66
3. Viivi Niemimäki PuPo 9,63
4. Josefiina Pellikka RaRa 9,60
5. Eevi Porkka RaRa 8,78
6. Siiri Knuutinen KKV 7,14
7. Isa Similä RaRa 3,22




Nappulakisojen ja Nuorisokisojen tulokset 2022

2.7. kisattiin jo perinteiset Nappula- ja Nuorisokisat Kestilän urheilukentällä. Tässä ovat tulokset.

Nappulakisat 40 metrin juoksu

T/P 1 v
1. Inka Sumiloff Oulu 51,2
2. Pyry Saari Oulu 1.01,2
3. Tilda Leiviskä Tavastkenkä 1.10,5
4. Arttu Huovinen Kestilä 1.14,9
5. Alma Marjomaa Kestilä 1.52,8

T/P 2 v
1. Aleksi Vastola Tyrnävä 31,7
2. Aino Leskinen Kestilä 54,3
3. Anton Määttä Kuusamo 57,6

T/P3 v
1. Aava Jokelainen Sotkamo 13,7
2. Vieno Rahkola Pyhäjoki 14,8
3. Hippu Kontiola Kestilä 15,8
4. Noel Huovinen Muhos 19,0
5. Mathilda Helander Oulunsalo 19,8

T 4 v
1. Fanni Roivainen Vaala 11,2
2. Janna Mahosenaho Kestilä 11,5
3. Aada Vastola Tyrnävä 15,7

P 4 v
1. Aaro Mourujärvi Espoo 10,3
2. Peetu Mertaniemi Oulu 11,2
3. Samu Pohjonen Kello 14,9
4. Leevi Vesikukka Kestilä 15,6
5. Mio Kamula Pyhäntä 15,8

T 5 v
1. Pihla Leinonen Kestilä 10,6
2. Petra Hirvinen Reisjärvi 10,7
3. Nelli Kärkkäinen Kestilä 10,8
4. Lucy Nguyen Kempele 11,2

P 5 v
1. Veikko Heikkinen Kajaani 9,3
2. Eeli Holappa Haapavesi 10,2
3. Joose Mällinen Kestilä 10,6
4. Aaron Tuomela Kestilä 11,2
5. Leo Väyrynen Muhos 12,5

T 6 v
1. Nelli Roivainen Vaala 9,1
2. Ronja Ikola Piippola 9,9
3. Eedtih Pikkarainen Oulunsalo 10,7

P 6 v
1. Niila Kärkkäinen Kestilä 8,9
2. Vilho Hyvärinen Kestilä 9,4
3. Nimen julkaisukielto 9,7
4. Mikko Huovinen Kestilä 9,8
5. Heikki Pohjonen Kello 10,1

T 7 v
1. Senja Mourujärvi 8,8

P 7 v
1. Veikka Jokelainen Sotkamo 8,2
2. Altti Pehkonen Kestilä 8,9
3. Valtteri Filppula Piippola 9,2
4. Kasper Kouva Rantsila 9,5
5. Oiva Hyvärinen Kestilä 9,6
6. Roope Viitanen Kestilä 10,1

T 8 v
1. Kerttu Näpänkangas Kestilä 8,4
2. Iisa Holappa Haapavesi 8,7
3. Aada Huovinen Kestilä 9,4

P 8 v
1. Veikko Kilpelänaho Kestilä 7,7
2. Sauli Kilpelänaho Lapua 7,8
3. Frans Mällinen Kestilä 8,1
4. Viljami Heikkinen Kajaani 8,4
5. Nimen julkaisukielto 8,7
6. Heikki Leinonen Kestilä 9,0

Nuorisokisat

M17 300 m
1. Sami Kemi Kestilän Kisa-Veikot 51,5

M17 keihäs
1. Sami Kemi Kestilän Kisa-Veikot 29,70

N17 300 m
1. Milla Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 1.02,9

N17 keihäs
1. Milla Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 20,82

P15 300 m
1. Lassi Rasinkangas Oulu Lippo 49,1

P15 keihäs
1. Jussi Kemi Kestilän Kisa-Veikot 17,37

P13 300 m
1. Vili Karioja Haapaveden Urheilijat 1.01,7

T13 300 m
1. Erika Grundström Rantsilan Raikas 1.06,1
2. Minja Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 1.07,7

T13 pituus
1. Erika Grundström Rantsilan Raikas 3,71
2. Minja Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 3,00

P11 300 m
1. Aku Kurkinen Kestilän Kisa-Veikot 1.07,2
2. Pekka Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 1.12,6

P11 kuula
1. Aku Kurkinen Kestilän Kisa-Veikot 6,66
2. Pekka Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 4,61

T11 300 m
1. Sofia Karioja Haapaveden Urheilijat 1.09,1
2. Heidi Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 1.26,7

T11 pituus
1. Heidi Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 2.16

P9 300 m
1. Sauli Kilpelänaho Lapuan Virkiä 1.06,8
2. Viljami Heikkinen Kestilän Kisa-Veikot 1.12,7

P9 kuula
1. Viljami Heikkinen Kestilän Kisa-Veikot 4,40
2. Sauli Kilpelänaho Lapuan Virkiä 4,08

T9 300 m
1. Viivi Makkonen Siikalatvan Urheilijat 1.10,5
2. Pihla Pikkarainen Kestilän Kisa-Veikot 1.16,0
3. Helka Mällinen Kestilän Kisa-Veikot 1.19,0
4. Aava Marjomaa Kestilän Kisa-Veikot 1.26,8

T9 pituus
1. Viivi Makkonen Siikalatvan Urheilijat 2,88




Sarjahiihdot 2022, 3. osakilpailun tulokset ja sarjan lopputulokset

Kisa-Veikkojen sarjahiidot 2022 saatiin päätökseen. Tänään hiihdettiin kolmas osakilpailu ja jaettiin sarjan palkinnot. Tulokset ovat alla.

3. osakilpailun tulokset

T6 matka 0,5 km
1. Pihla Leinonen 7:50

P6 matka 0,5 km
1. Mikko Huovinen 3:48

T8 matka 1 km
1. Aada Huovinen 5:49
2. Siiri Knuutinen 6:33

P8 matka 1 km
1. Heikki Leinonen 8:12
2. Roope Viitanen 8:33
3. Altti Pehkonen 9:50

T10 matka 1,5 km
1. Heidi Huovinen 8:55

P12 matka 1,5
1. Aku Kurkinen 6:36
2. Pekka Huovinen 7:55

T14 matka 1,5
1. Minja Tuomaala 10:20

T18 matka 1,5
1. Milla Tuomaala 6:43

Sarjan lopputulokset

T6
1. Pihla Leinonen

P6
1. Mikko Huovinen

T8
1. Aada Huovinen
2. Siiri Knuutinen

P8
1. Roope Viitanen
2. Heikki Leinonen
3. Altti Pehkonen

T10
1. Heidi Huovinen

P10
1. Luukas Knuutinen

P12
1. Aku Kurkinen
2. Pekka Huovinen

T14
1. Minja Tuomaala

T18
1. Milla Tuomaala




Sarjahiihdot 2022, 2. osakilpailun tulokset

Kisa-Veikkojen sarjahiihtojen 2022 toinen osakilpailu hurjasteltiin tänään. Tulokset ovat alla. Kolmas ja samalla viimeinen osakilpailu hiihdetään viikon päästä tiistaina 5.4. klo 18:00. Tämän kisan jälkeen jaetaan sarjan palkinnot.

Tulokset

T6 matka 0,5 km
1. Pihla Leinonen 9:01

P6 matka 0,5 km
1. Mikko Huovinen 3:47

T8 matka 1 km
1. Aada Huovinen 7:12
2. Siiri Knuutinen 7:38

P8 matka 1 km
1. Roope Viitanen 8:36
2. Altti Pehkonen 8:45
3. Heikki Leinonen 11:14

T10 matka 1,5 km
1. Heidi Huovinen 10:02

P10 matka 1,5 km
1. Luukas Knuutinen 11:14

P12 matka 1,5
1. Aku Kurkinen 7:04
2. Pekka Huovinen 8:50

T14 matka 1,5
1. Minja Tuomaala 11:07

T18 matka 1,5
1. Milla Tuomaala 7:18




Sarjahiihdot 2022, 1. osakilpailun tulokset

Kisa-Veikkojen sarjahiihtojen 2022 ensimmäinen osakilpailu hiihdettiin tänään. Tulokset ovat alla. Toinen osakilpailu hiihdetään tiistaina 29.3. klo 18:00.

Tulokset

T6 matka 0,5 km
1. Pihla Leinonen 11:30

P6 matka 0,5 km
1. Mikko Huovinen 3:36

T8 matka 1 km
1. Aada Huovinen 5:44
2. Siiri Knuutinen 6:25

P8 matka 1 km
1. Roope Viitanen 8:23
2. Heikki Leinonen 8:46

T10 matka 1,5 km
1. Heidi Huovinen 8:58

P10 matka 1,5 km
1. Luukas Knuutinen 9:42

P12 matka 1,5
1. Aku Kurkinen 6:11
2. Pekka Huovinen 7:38

T14 matka 1,5
1. Minja Tuomaala 9:33

T18 matka 1,5
1. Milla Tuomaala 6:04




Nappulakisojen ja Nuorisokisojen tulokset 2021

3.7.2021 kisattiin jälleen Kestilän Nappulakisat ja Nuorisokisat. Tässä ovat tulokset.

Nappulakisat, 40 m juoksu

T/P 2 v
1. Vieno Rahkola Oulu 16,1
2. Aava Jokelainen Sotkamo 17,0
3. Eemeli Sormunen Tupos 20,9
4. Hippu Kontiola Kestilä 21,8
5. Jooseppi Näpänkangas Kestilä 28,1

T/P 3 v
1. Fanni Roivainen Vaala 13,3
2. Janna Mahosenaho Kestilä 13,4
3. Mette Herranen Kuopio 14,2
4. Aaro Mourujärvi Espoo 15,1
5. Lenni Heikkinen Liminka 16,8
6. Otto Kyllönen Pyhäntä 17,0
7. Samu Pohjonen Kello 26,6
8. Emil Tiikkaja Helsinki 37,5

T 4 v
1. Saana Sormunen Tupos 12,0
2. Pihla Leinonen Kestilä 12,4
3. Alisa Yletyinen Oulu 12,5
4. Nelli Kärkkäinen Kestilä 13,4
5. Aada Reinikainen Oulu 17,1

P 4 v
1. Veikko Heikkinen Kajaani 10,1
2. Aaron Tuomela Kestilä 12,4
3. Leo Väyrynen Muhos 35,9

T 5 v
1. Nelli Roivainen Vaala 10,3
2. Ronja Ikola Piippola 11,1
3. Minttu Yletyinen Oulu 11,7
4. Vilma Lunki Kempele 12,7

P 5 v
1. Niila Kärkkäinen Kestilä 9,3
2. Heikki Pohjonen Kello 11,6
3. Viljo Hyvärinen Kestilä 12,9

T 6 v
1. Kaisla Huovinen Oulu 8,0
2. Eevi Ojala Kestilä 8,1
3. Vilma Knuutinen Pyhäntä 8,3
4. Senja Mourujärvi Espoo 8,9
5. Ninni Makkonen Pyhäntä 9,0
6. Venla Ylimäki Ilmajoki 9,2
7. Adalmiina Kallio Kestilä 9,5
8. Siiri Knuutinen Kestilä 9,6
9. Isa Similä Rantsila 11,5

P 6 v
1. Veikka Jokelainen Sotkamo 8,9
2. Max Tiikkaja Helsinki 9,4
3. Oiva Hyvärinen Kestilä 9,9
3. Eetu Tuominen Oulu 9,9
5. Roope Viitanen Kestilä 10,4
6. Altti Pehkonen Kestilä 10,5

T 7 v
1. Seela Similä Rantsila 7,8
2. Kerttu Näpänkangas Kestilä 8,8
3. Hilma Leiviskä Tavastkenkä 8,9

P 7 v
1. Roni Karioja Kempele 7,5
2. Viljami Heikkinen Kajaani 8,6
3. Heikki Leinonen Kestilä 9,1
4. Aapo Keihäskoski Kestilä 9,4

T 8 v
1. Pihla Huovinen Oulu 7,1
2. Viivi Makkonen Pyhäntä 7,9
3. Aava Marjomaa Kestilä 9,1

P 8 v
1. Antti Karjalainen Kestilä 7,3
2. Vilho Vainio-Hynnilä Seinäjoki 7,6
3. Verneri Ylimäki Ilmajoki 7,7

Nuorisokisat

N19 300 m
1. Sara Tuomaala KKV 1.01,9

N19 keihäs
1. Sara Tuomaala KKV 23,14

N17 300 m
1. Milla Tuomaala KKV 1.02,4

N17 keihäs
1. Milla Tuomaala KKV 23,00

P15 300 m
1. Anssi Takalo Oulainen 47,8

T15 300 m
1. Iida Suorsa KKV 1.03,4

T15 keihäs
1. Iita Kimpimäki YiN 30,67
2. Iida Suorsa KKV 13,27

T13 300 m
1. Minja Tuomaala KKV 1.06,9

T13 pituus
1. Minja Tuomaala KKV 2,90

P11 300 m
1. Jerry Andersson KKV 1.03,7
2. Aku Kurkinen KKV 1.07,4
3. Aleksi Keihäskoski KKV 1.10,6

P11 pituus
1. Jerry Andersson KKV 2.98
2. Aleksi Keihäskoski KKV 2,78
3. Aku Kurkinen KKV 2,74

T11 300 m
1. Veera Vainio-Hynnilä SSU 1.18,2

T11 pituus
1. Veera Vainio-Hynnilä SSU 2,53

P9 300 m
1. Antti Karjalainen KKV 1.04,8
2. Eemeli Ylimäki IlKi 1.06,2
3. Niklas Hämeenaho KKV 1.08,7

P9 pituus
1. Eemeli Ylimäki IlKi 3,03
2. Antti Karjalainen KKV 2,79
3. Niklas Hämeenaho KKV 2,76

T9 300 m
1. Pihla Huovinen Oulu 1.03,1
2. Viivi Makkonen SiikalU 1.07,8
3. Seela Similä RaRa 1.13,8

T9 pituus
1. Seela Similä RaRa 2,90
2. Pihla Huovinen Oulu 2,69
3. Viivi Makkonen SiikalU 2,67




Yleisurheilun Siikalatvacup 2021, Kestilän tulokset

Tässä ovat 15.6. Kestilässä kisatun avausosakilpailun tulokset.

N 100 m
1. Milla Tuomaala KKV 16,2
2. Sara Tuomaala KKV 16,5

N moukari
1. Sara Tuomaala KKV 18,02
2. Milla Tuomaala KKV 17,60

P15 80 m aj.
1. Juuso Pellikka RaRa 18,7

P15 keihäs
1. Juuso Pellikka RaRa 39,41

T15 80 m aj.
1. Johanna Orava RaRa 15,6

T15 keihäs
1. Saija Nordström RaRa 35,12
2. Noora Rantapelkonen RaRa 23,90
3. Johanna Orava RaRa 17,66

P13 60 m aj.
1. Reino Karioja KKV 14,1

P13 moukari
1. Tapio Kurikka RaRa 21,90

T13 60 m aj.
1. Miitta Juntunen RaRa 11,5
2. Aino Keihäskoski KKV 12,3
3. Jonna Pellikka RaRa 13,7
4. Minja Tuomaala KKV 14,1

T13 keihäs
1. Jonna Pellikka RaRa 16,54
2. Miitta Juntunen RaRa 15,80
3. Minja Tuomaala KKV 14,63

P11 60 m aj.
1. Jonne Pellikka RaRa 12,3
2. Antti Kurikka RaRa 12,8
3. Jalmari Pääkkölä SiikalU 13,1
4. Väinö Juntunen RaRa 13,9
5. Jerry Andersson KKV 14,0
6. Aku Kurkinen KKV 14,1
7. Aleksi Keihäskoski KKV 14,6

P11 korkeus
1. Jonne Pellikka RaRa 105
2. Jalmari Pääkkölä SiikalU 105
3. Väinö Juntunen RaRa 105
4. Jerry Andersson KKV 100
5. Aku Kurkinen KKV 95
6. Aleksi Keihäskoski KKV 90

T11 60 m aj.
1. Erika Grundström RaRa 13,3
2. Amanda Kylmänen RaRa 17,4

T11 korkeus
1. Erika Grundström RaRa 125
2. Amanda Kylmänen RaRa 90

P9 60 m aj.
1. Antti Karjalainen KKV 14,2
2. Luukas Knuutinen KKV 15,3
3. Veikko Juntunen RaRa 16,9
4. Viljami Heikkinen KKV 18,6

P9 rengaskiekko
1. Antti Karjalainen KKV 15,52
2. Luukas Knuutinen KKV 14,70

T9 60 m aj.
1. Pihla Haapalainen PuPo 14,9
2. Viivi Makkonen SiikalU 15,0
3. Seela Similä RaRa 15,1
4. Josefiina Pellikka RaRa 24,1

T9 rengaskiekko
1. Seela Similä RaRa 13,16
2. Viivi Makkonen SiikalU 11,80
3. Pihla Haapalainen 10,36
4. Josefiina Pellikka RaRa 6,09




Sarjahiihdot 2021, 3. osakilpailun tulokset ja sarjan lopputulokset

Kisa-Veikkojen sarjahiihdot saatiin päätökseen tänään. Kolmannen osakilpailun tulokset ja sarjan kokonaistulokset ovat alla. Kisan jälkeen jaettiin kaikille palkinnot. Kisa-Veikot kiittää urheilijoita, huoltajia, yleisöä ja toimitsijoita. Lisäksi kiitos K Market Eväsrepulle, joka lahjoitti viimeiseen kisaan munkit ja pillimehut. Hyvää oli!

Kolmannen osakilpailun tulokset

T4 matka n. 0,2 km
1. Pihla Leinonen 3:48

P6 matka n. 0,5 km
1. Mikko Huovinen 4:26
2. Roope Viitanen 7:30

T8 matka n. 0,5 km
1. Aada Huovinen 4:12

P8 matka n. 0,5 km
1. Heikki Leinonen 6:21

T10 matka 1,5 km
1. Heidi Huovinen 9:57
2. Enni Leinonen 12:03
3. Tuulia Leinonen 12:30

P10 matka 1,5 km
1. Aku Kurkinen 7:20
2. Pekka Huovinen 8:30

T12 matka 1,5 km
1. Minja Tuomaala 11:05

P12 matka 1,5 km
1. Olavi Leinonen 10:10

P14 matka 1,5 km
1. Onni Leinonen 7:34

T16 matka 1,5 km
1. Milla Tuomaala 7:16
2. Lyydia Leinonen 7:43
3. Hilda Leinonen 8:14

Sarjan kokonaistulokset

T4
1. Pihla Leinonen

P6
1. Mikko Huovinen
2. Roope Viitanen

T8
1. Aada Huovinen

P8
1. Heikki Leinonen

T10
1. Heidi Huovinen
2. Enni Leinonen
3. Tuulia Leinonen

P10
1. Aku Kurkinen
2. Pekka Huovinen

T12
1. Minja Tuomaala

P12
1. Olavi Leinonen

P14
1. Onni Leinonen

T16
1. Milla Tuomaala
2. Lyydia Leinonen
3. Hilda Leinonen




Sarjahiihdot 2021, 2. osakilpailun tulokset

Alla on Kisa-Veikkojen sarjahiihtojen toisen osakilpailun tulokset. Kolmas ja samalla viimeinen osakilpailu hiihdetään sunnuntaina 28.3. klo 12:00. Kisan jälkeen on palkintojen jako.

T4 matka n. 0,2 km
1. Pihla Leinonen 3:41

P6 matka n. 0,5 km
1. Mikko Huovinen 4:45

T8 matka n. 0,5 km
1. Aada Huovinen 4:47

P8 matka n. 0,5 km
1. Heikki Leinonen 7:43

T10 matka 1,5 km
1. Heidi Huovinen 10:27
2. Enni Leinonen 11:34
3. Tuulia Leinonen 12:53

P10 matka 1,5 km
1. Aku Kurkinen 7:47
2. Pekka Huovinen 8:26

T12 matka 1,5 km
1. Minja Tuomaala 11:06

P12 matka 1,5 km
1. Olavi Leinonen 10:32

P14 matka 1,5 km
1. Onni Leinonen 7:51

T16 matka 1,5 km
1. Milla Tuomaala 6:57
2. Lyydia Leinonen 8:22
3. Hilda Leinonen 9:01




Sarjahiihdot 2021, 1. osakilpailun tulokset

Kisa-Veikkojen vuoden 2021 sarjahiihtojen ensimmäinen osakilpailu hiihdettiin tänään 14.3. Toinen osakilpailu hiihdetään sunnuntaina 21.3. klo 12:00. Ensimmäisen osakilpailun ilmoittautumiset ovat automaattisesti voimassa tulevissa osakilpailuissa, mutta uudet kilpailijat pyydetään ilmoittamaan Erkki Helanderille ennen kisapäivää numeroon 040 5204 270.

Tässä ovat ensimmäisen osakilpailun tulokset:

P6 matka n. 0,5 km
1. Mikko Huovinen 4:23
2. Roope Viitanen 7:53

T8 matka n. 0,5 km
1. Aada Huovinen 3:52

T10 matka 1,5 km
1. Heidi Huovinen 9:15

P10 matka 1,5 km
1. Aku Kurkinen 6:49
2. Pekka Huovinen 7:50

T12 matka 1,5 km
1. Minja Tuomaala 10:12

T16 matka 1,5 km
1. Milla Tuomaala 6:57