1

Toimintakertomus ja toimintasuunnitelma

Arkistomateriaalien joukkoon on lisätty tomintakertomus 2012 ja toimintasuunnitelma 2013.




Siikajokilaakson hiihtocup 2013, Pulkkilan tulokset 14.2.2013

Pulkkilassa lykittiin perinteisellä hiihtotavalla.

T8 (1km)

  1. Milla Tuomaala                          KKV                                   7,20
  2. Saija Nordström                         RaRa                                 7,36

P8 (1km)

  1. Toni Helenius                             PuPo                                 6,36
  2. Tomi Tuomaala                          KKV                                   6,44
  3. Juha-Antti Lötjönen                  KKV                                   10,30

T10 (1km)

  1. Sara M.I. Tuomaala                   KKV                                   6,20
  2. Sara S.E. Tuomaala                   RaRa                                 6,32
  3. Minja Huovila                             PuPo                                 7,08
  4. Ruusu Helenius                          PuPo                                 7,17

P10 (1km)

  1. Petri Nordström                         RaRa                                 6,09
  2. Veeti Tuomaala                          RaRa                                 6,15
  3. Miikka Tuomaala                       KKV                                   6,26
  4. Samuel Takalo                            PuPo                                 6,35
  5. Tommi Aho                                 PuPo                                 6,50
  6. Aleksi Takalo                              PuPo                                 7,06
  7. Markku Hiljanen                        PuPo                                 7,08

T12 (2km)

  1. Emmi Huovinen                         KKV                                   10,48
  2. Katri Taipaleenmäki                  KKV                                   13,02

P12 (2km)

  1. Teppo Aho                                  PuPo                                 17,09

T14 (2km)

  1. Anni Huovinen                           KKV                                   9,18
  2. Veera Hiljanen                           PuPo                                 11,21
  3. Noona Pentikäinen                   PuPo                                 13,33
  4. Roosa Pitkänen                         RaRa                                 15,05

P14 (2km)

  1. Miika Takalo                               PuPo                                 16,05
  2. Vili-Petteri Helenius                 PuPo                                 16,59

N (3km)

  1. Anja Paakinaho                         PuPo                                 12,08
  2. Eija Tuomaala                            RaRa                                14,02
  3. Tuula Karjalainen                     KKV                                   15,53

M (5km)

  1. Timo Heikkinen                        SiikalU                               17,10

M40 (3km)

  1. Jari Porkka                                 RaRa                                 10,04
  2. Jouko Helenius                         PuPo                                 10,26

M50 (3km)

  1. Sulevi Leinonen                        SiiSu                                  10,05
  2. Markku Karjalainen                 KKV                                   10,49
  3. Pekka Pihlajaniemi                  SiiSu                                  11,11

M60 (3km)

  1. Paavo Leiviskä                          SiikalU                               11,09
  2. Jorma Myllykoski                     PuPo                                  11,35
  3. Matti Lassila                              RuKi                                  12,26
  4. Juhani Mahosenaho                SiikalU                               12,45
  5. Veikko Heikkinen                    SiikalU                               13,01
  6. Reijo Pirttisalo                          SiikalU                               13,08

M70 (3km)

Kalle Helenius                                       PuPo                                 11,39




123. Kestilän Laskiaishiihdot 10.2.2013, tulokset

=> tulokset lehdistömuodossa (rtf)
=> kuvia

Sarja N10, matka 2 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Venla Järvelä Paltamon Urheilijat 08:07,0 00:00,0
2. Aada Anttila Limingan Niittomiehet 10:11,3 02:04,3
3. Inga Lehto Laitasaaren Veto 13:53,3 05:46,3
Karoliina Koski Hyrynsalmen Isku DNS
Rita Koski Hyrynsalmen Isku DNS
Sarja M10, matka 2 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Markus Saaranen Viitasaaren Viesti 08:32,5 00:00,0
Topias Törmäkangas Sotkamon Jymy DNS
Sarja N12, matka 3 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Mari Rantakangas Haapaveden Urheilijat 10:24,2 00:00,0
2. Susanne Merenlahti Oulun Hiihtoseura 10:37,7 00:13,5
3. Suvi Leinonen Paltamon Urheilijat 10:49,9 00:25,7
4. Mette Hartonen Sotkamon Jymy 10:53,6 00:29,4
5. Milla Huusko Ristijärven Pyry 11:03,0 00:38,8
6. Heini Niva Laitasaaren Veto 11:25,1 01:00,9
7. Salla Tyyskä Oulaisten Huima 11:44,6 01:20,4
8. Ada Holm Laitasaaren Veto 12:15,3 01:51,1
9. Jennina Salmela Haapajärven Kiilat 12:35,5 02:11,3
10. Assi Lehto Laitasaaren Veto 14:19,9 03:55,7
Peppiina Holm Viitasaaren Viesti DNS
Olivia Törmäkangas Sotkamon Jymy DNS
Essi Rantakangas Haapaveden Urheilijat DNS
Sarja M12, matka 3 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Eetu Paananen Ylivieskan Kuula 10:10,8 00:00,0
2. Antti-Olavi Rytky Haapaveden Urheilijat 10:54,8 00:44,0
2. Elias Korhonen Sotkamon Jymy 10:54,8 00:44,0
4. Oskari Saukko Oulaisten Huima 11:03,7 00:52,9
5. Iikka Anttila Limingan Niittomiehet 11:16,4 01:05,6
Miska Minkkinen Suomussalmen Rasti DNS
Sarja N14, matka 3 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Ella Parkkila Reisjärven Pilke 09:32,2 00:00,0
2. Anni Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 09:57,0 00:24,8
3. Vilma Rytky Haapaveden Urheilijat 10:13,8 00:41,6
4. Jenni Marjomaa Laitasaaren Veto 10:24,9 00:52,7
5. Alisa Korhonen Ristijärven Pyry 10:39,7 01:07,5
6. Henna Vimpari Kajaanin Hiihtäjät 10:43,1 01:10,9
7. Noora Kangasharju Ristijärven Pyry 10:58,6 01:26,4
8. Aino-Kaisa Kemppainen Oulun Hiihtoseura 11:18,4 01:46,2
9. Oona Lehto Laitasaaren Veto 12:04,4 02:32,2
Sarja N16, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Tytti Jaatinen Juuan Jänne 16:29,9 00:00,0
2. Maria Hiivala Kuivasjärven Aura 16:48,0 00:18,1
3. Kristiina Käkisalo Paltamon Urheilijat 16:51,2 00:21,3
4. Pauliina Oikarinen Paltamon Urheilijat 17:02,9 00:33,0
5. Elisa Parkkinen Pyhäjärven Pohti 17:20,3 00:50,4
6. Sara Niva Laitasaaren Veto 17:22,3 00:52,4
7. Tuulia Kinnunen Oulun Hiihtoseura 17:29,2 00:59,3
8. Taru Koski Hyrynsalmen Isku 17:43,2 01:13,3
9. Kati Lehto Laitasaaren Veto 21:29,1 04:59,2
Venla Poikkimäki Sievin Sisu DNS
Sarja N18, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Katariina Käkisalo Paltamon Urheilijat 18:01,6 00:00,0
2. Saila Berg Kajaanin Hiihtäjät 18:37,8 00:36,2
Sarja N55, matka 5 km
Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Anja Paakinaho Pulkkilan Ponsi 18:15,5 00:00,0
2. Seija Riihijärvi Kestilän Kisa-Veikot 24:01,7 05:46,2
Sarja N45, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Pirkko Jaakola-Juntunen Kiuruveden Urheilijat 18:27,7 00:00,0
2. Päivi Mäkinen Oulun Hiihtoseura 18:50,6 00:22,9
3. Teija Eskelinen Kainuun Hiihtoseura 20:05,1 01:37,4
Sarja N, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Marjo Loukkola Vuokatti Ski Team 14:29,5 00:00,0
2. Eeva Palosaari Oulun Hiihtoseura 14:54,6 00:25,1
3. Jonna Kelja Kuusamon Erä-Veikot 15:27,2 00:57,7
4. Mari Patanen Saloisten Salama 15:39,6 01:10,1
5. Elina Ryynänen Pyhäjärven Pohti 16:47,3 02:17,8
6. Susanna Väliheikki Laitasaaren Veto 18:15,0 03:45,5
Susanna Parkkinen Pyhäjärven Pohti DNS
Janina Järvelä Paltamon Urheilijat DNS
Ruut Tornberg-Mattila Yppärin Urheilijat DNS
Iina Laurén Oulunsalon Vasama DNS
Sarja M14, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Mikke Turpeinen Paltamon Urheilijat 14:59,8 00:00,0
2. Miska Poikkimäki Sievin Sisu 15:01,5 00:01,7
3. Esa-Pekka Mustola Ylivieskan Kuula 15:40,1 00:40,3
4. Tuomas Ranto Haapaveden Urheilijat 16:17,1 01:17,3
5. Miro Minkkinen Suomussalmen Rasti 16:18,1 01:18,3
6. Werneri Pudas Alavieskan Viri 16:24,0 01:24,2
7. Eelis Valikainen Kalajoen Junkkarit 16:29,8 01:30,0
8. Arttu Lukkari Sotkamon Jymy 16:37,3 01:37,5
9. Tuomas Tuikka Viitasaaren Viesti 17:14,7 02:14,9
10. Oskari Juutinen Paltamon Urheilijat 17:20,7 02:20,9
11. Aleksi Salmela Haapajärven Kiilat 18:35,6 03:35,8
Sarja M16, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Tomi Sipilä Alavieskan Viri 14:14,5 00:00,0
2. Antti Huusko Ristijärven Pyry 14:41,5 00:27,0
3. Tommi Härkönen Paltamon Urheilijat 14:44,3 00:29,8
4. Juho Salmela Haapajärven Kiilat 14:51,4 00:36,9
5. Verneri Sievänen Kuhmo-Ski 15:09,1 00:54,6
6. Joni Vimpari Kajaanin Hiihtäjät 16:34,0 02:19,5
Juho Nikula Alavieskan Viri DNS
Tomi Kanniainen Puolangan Ryhti DNS
Sarja M70, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Mauri Miettunen Karihaaran Visa 16:39,5 00:00,0
2. Taisto Voutilainen Toivakan Rivakka 17:24,2 00:44,7
3. Esko Mustonen Kuusamon Erä-Veikot 18:08,6 01:29,1
4. Pekka Heikkinen Mäntylahden Veto 18:10,7 01:31,2
Reino Immonen Liperin Hiihtoseura DNS
Eero Rahkola Oulun Reipas DNS
Sarja M65, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Erkki Tiikkaja Kestilän Kisa-Veikot 16:09,1 00:00,0
2. Sauli Hujanen Kiuruveden Teräs 16:15,1 00:06,0
3. Alpo Pelkonen Oulunsalon Vasama 17:47,0 01:37,9
4. Väinö Ålander Kiuruveden Teräs 17:48,3 01:39,2
5. Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 19:34,4 03:25,3
Sarja M60, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Eero Väisänen Kuhmon Kiva 15:30,7 00:00,0
2. Eero Lappalainen Kuopion Hiihtäjät 15:31,7 00:01,0
3. Eero Okkonen Kuluntalahden Kunto 16:22,0 00:51,3
4. Martti Immonen Oulaisten Huima 16:31,4 01:00,7
5. Paavo Niskanen Kiuruveden Teräs 16:51,4 01:20,7
Keijo Salonen Kuivasjärven Aura DNS
Sarja M55, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Ilmo Pulkkinen Kuhmo-Ski 13:49,5 00:00,0
2. Jorma Kuronen Kainuun Hiihtoseura 14:46,2 00:56,7
3. Aito Pennanen Kiuruveden Urheilijat 14:59,9 01:10,4
4. Seppo Illikainen Haukiputaan Heitto 15:19,0 01:29,5
5. Kari Hyttinen Suomussalmen Rasti 15:26,7 01:37,2
Arto Koivuaho Haapajärven Kiilat DNS
Sarja M50, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Arto Minkkinen Suomussalmen Rasti 14:12,4 00:00,0
2. Arto Kukkonen Kiuruveden Urheilijat 15:11,8 00:59,4
3. Jari Svanberg Lapinlahden Veto 15:20,9 01:08,5
4. Ilpo Rönkkö Mäntylahden Veto 15:24,5 01:12,1
5. Jorma Kyllönen Kuhmo-Ski 15:31,7 01:19,3
6. Ahti Mahosenaho Siikalatvan Urheilijat 17:37,6 03:25,2
Sarja M45, matka 5 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Jukka Puustinen Kainuun Hiihtoseura 14:01,8 00:00,0
2. Esa Huotari Sotkamon Jymy 14:07,3 00:05,5
3. Valto Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 14:09,9 00:08,1
4. Simo Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 14:13,8 00:12,0
5. Veli-Matti Kuronen Kainuun Hiihtoseura 14:34,8 00:33,0
6. Juha Kuosmanen Pyhäjärven Pohti 15:42,7 01:40,9
7. Jouko Helenius Pulkkilan Ponsi 16:46,4 02:44,6
8. Jari Kamula Siikalatvan Urheilijat 17:01,3 02:59,5
Sarja M40, matka 10 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Jukka Hartonen Sotkamon Jymy 26:51,9 00:00,0
2. Jari Holm Viitasaaren Viesti 27:43,5 00:51,6
3. Tommi Hyttinen Saloisten Reipas 29:44,8 02:52,9
Sarja M35, matka10 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Ilkka Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 26:47,9 00:00,0
2. Jani Laine Kuivasjärven Aura 27:46,6 00:58,7
3. Petri Pieviläinen Ristijärven Pyry 28:18,3 01:30,4
4. Antti Henriksson Oulun Hiihtoseura 30:24,3 03:36,4
Sarja M18, matka10 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Valtteri Sievänen Kuhmo-Ski 30:46,7 00:00,0
Sarja M20, matka10 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Mika Ahistus Saloisten Reipas 30:03,2 00:00,0
2. Joonas Berg Kajaanin Hiihtäjät 30:57,7 00:54,5
Peetu Mattola Haapaveden Urheilijat DNF
Sarja Myl, matka 15 km
Sija Nimi Seura Loppuaika Erotus
1. Teemu Härkönen Vuokatti Ski Team 38:38,0 00:00,0
2. Heikki Palosaari Oulun Hiihtoseura 39:01,0 00:23,0
3. Tino Tiilikainen Kuhmo-Ski 39:33,0 00:55,0
4. Jari Ahola Kempeleen Kiri 39:52,5 01:14,5
5. Petri Torvinen Ristijärven Pyry 40:14,5 01:36,5
6. Juho Nikula Kalajoen Junkkarit 41:23,1 02:45,1
7. Pekka Pääkkönen Sotkamon Jymy 41:34,3 02:56,3
8. Keijo Kurttila Utajärven Urheilijat 42:03,8 03:25,8
9. Samuli Nevanperä Kuhmo-Ski 42:37,7 03:59,7
10 Tero Leinonen Ylivieskan Kuula 44:50,2 06:12,2
11. Timo Heikkinen Sotkamon Jymy 45:49,5 07:11,5
Aki Lappalainen Kuopion Hiihtäjät DNF
Jari Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät DNF
Hannu Kirstinä Oulun Hiihtoseura DNS
Miikka Minkkinen Ristijärven Pyry DNS



Laskiaishiihtojen live-stream

Kokeilemme Laskiaishiihtojen ajan reaaliaikaista live-lähetystä kisapaikalta.  Yksi nettikamera kuvaa kisapaikkaa n. klo 10.30 alkaen aina kisojen päättymiseen asti. Luonnollisesti paras tapa seurata kisoja on tulla kisapaikalle, mutta jos et sinne pääse, voit katsella kameran kuvaa. Laatu ei päätä huimaa ja katkoksia voi esiintyä. Voit katsella kuvaa kahdella tavalla:

Kisa-Veikkojen Facebook-sivulla klikkaamalla Ustream Live -linkkiä (tästä suoraan) tai ilman Facebookia täällä.




Siikajokilaakson hiihtocup 2013, Rantsilan tulokset 7.2.2013

Sarja T8 (1 km)

1.Milla Tuomaala                  KKV                  4,10

2. Salla Tiikkaja                      KKV                  4,15

3. Saija Nordström               RaRa                 5,09

 

Sarja P8 (1 km)

1. Toni Helenius                 PuPo                   4,04

2. Tomi Tuomaala              KKV                    4,48

3. Juha-Antti  Lötjönen     KKV                     8,04

 

Sarja T10 (1 km)    

1. Sara M.I. Tuomaala    KKV                        3,19

2. Minja Huovila             PuPo                       3,38

3. Sara S.E. Tuomaala    RaRa                       4,20

4. Ruusu Helenius          PuPo                       4,37

 

Sarja P10 (1 km)

1.  Justus Similä             RaRa                        2,58

2. Miikka Tuomaala      KKV                          3,07

3.Sakari Tainijoki          RaRa                         3,17

4. Markku Hiljanen      PuPo                         3,40

5. Samuel Takalo          PuPo                         3,47

6. Tommi Aho               PuPo                         3,52

7. Aleksi Takalo            PuPo                          4,11

 

Sarja T12 (1,5 km)

1. Emmi Huovinen        KKV                          7,24

2. Salla Rantonen          PuPo                      10,45

 

Sarja P12 (1,5 km)

1.  Teppo Aho   PuPo      10,03

 

Sarja T14 (1,5 km)

1.  Anni Huovinen   KKV      5,56

2. Veera Hiljanen    PuPo    7,46

3. Roosa Pitkänen  RaRa     10,20

4. Oona Nurmi       RaRa      10,44

 

Sarja P14 (3 km)

1. Miika Takalo    PuPo       13.09

2. Fredy Skurin    RaRa        14.12

 

Sarja T16 (3 km)

1. Enni Hyvönen  PiTe         14.49

 

Sarja N (3 km)

1. Eija Tuomaala  RaRa        11,39

 

Sarja M (5 km)

1.  Ville Hautala                   RuKi     12.22

2.  Juhani Tolonen              RuKi      12.24

3.  Jaakko Luonuansuu      RuKi      13.06

4. Timo Heikkinen             SiikalU   13.25

 

Sarja M40 (3 km)

1. Jari Porkka            RaRa            9,09

2. Pasi Tiikkaja          KKV              9,49

3. Jouko Helenius     PuPo            9,54

4. Jari Kamula           SiikalU         10,19

 

Sarja M50 (3 km)

1.  Jussi Hytönen           PuPo          8,41

2.  Sulevi Leinonen        SiSu          9,48

3. Ahti Mahosenaho     SiikalU     10,09

4. Pekka Pihlajaniemi    SiSu         11,58

 

Sarja M60 (3 km)

1. Erkki Tiikkaja                KKV            9,53

2. Paavo Leiviskä             SiikalU       11,05

3. Jorma Myllykoski         PuPo        11.11

4. Juhani Mahosenaho    SiikalU     12.03

5. Matti Lassila                 RuKi          12.05

6. Reijo Pirttisalo             SiikalU       13.39

7. Veikko Heikkinen        SiikalU       15.26

 

Sarja M70 (3 km)

1. Kalle Helenius            PuPo           12.26




123. Kestilän Laskiaishiihdot, lähtölista

 

123. Laskiaishiihdot 10.2.2013 klo 11.00
KESTILÄN KISA-VEIKOT RY
Hiihtotyyli vapaa
Päivitetty 9.2. klo 15.35  =>lataa ja tulosta
Sarja N10, matka 2 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
1 11:00:00
2 Karoliina Koski Hyrynsalmen Isku 40146206 11:00:30
3 Venla Järvelä Paltamon Urheilijat 33109033 11:01:00
4 Rita Koski Hyrynsalmen Isku 34468265 11:01:30
5 Inga Lehto Laitasaaren Veto 40222981 11:02:00
6 Aada Anttila Limingan Niittomiehet 32095096 11:02:30
Sarja M10, matka 2 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
7 11:03:00
8 Topias Törmäkangas Sotkamon Jymy 40148888 11:03:30
9 Markus Saaranen Viitasaaren Viesti 33252430 11:04:00
Sarja N12, matka 3 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
10 11:04:30
11 Jennina Salmela Haapajärven Kiilat 33880103 11:05:00
12 Mette Hartonen Sotkamon Jymy 40136909 11:05:30
13 Mari Rantakangas Haapaveden Urheilijat 40078057 11:06:00
14 Heini Niva Laitasaaren Veto 31990846 11:06:30
15 Peppiina Holm Viitasaaren Viesti 32304004 11:07:00
16 Suvi Leinonen Paltamon Urheilijat 34490204 11:07:30
17 Olivia Törmäkangas Sotkamon Jymy 40114887 11:08:00
18 Assi Lehto Laitasaaren Veto 40150759 11:08:30
19 Susanne Merenlahti Oulun Hiihtoseura 32744198 11:09:00
20 Essi Rantakangas Haapaveden Urheilijat 40078059 11:09:30
21 Salla Tyyskä Oulaisten Huima 31766795 11:10:00
22 Ada Holm Laitasaaren Veto 40079438 11:10:30
23 Milla Huusko Ristijärven Pyry 40082729 11:11:00
Sarja M12, matka 3 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
24 11:11:30
25 Eetu Paananen Ylivieskan Kuula 32261422 11:12:00
26 Elias Korhonen Sotkamon Jymy 33829119 11:12:30
27 Antti-Olavi Rytky Haapaveden Urheilijat 33775182 11:13:00
28 Miska Minkkinen Suomussalmen Rasti 34532751 11:13:30
29 Oskari Saukko Oulaisten Huima 40147113 11:14:00
30 Iikka Anttila Limingan Niittomiehet 32095083 11:14:30
Sarja N14, matka 3 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
31 Ella Parkkila Reisjärven Pilke 31992307 11:15:00
32 Aino-Kaisa Kemppainen Oulun Hiihtoseura 34418396 11:15:30
33 Oona Lehto Laitasaaren Veto 40079612 11:16:00
34 Noora Kangasharju Ristijärven Pyry 32655892 11:16:30
35 Vilma Rytky Haapaveden Urheilijat 33694603 11:17:00
36 Henna Vimpari Kajaanin Hiihtäjät 32898280 11:17:30
37 Jenni Marjomaa Laitasaaren Veto 31309673 11:18:00
38 Alisa Korhonen Ristijärven Pyry 33957706 11:18:30
39 Anni Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 33763961 11:19:00
Sarja N16, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
40 11:19:30
41 Pauliina Oikarinen Paltamon Urheilijat 32903942 11:20:00
42 Tytti Jaatinen Juuan Jänne 30211746 11:20:30
43 Venla Poikkimäki Sievin Sisu 34544752 11:21:00
44 Sara Niva Laitasaaren Veto 31990778 11:21:30
45 Elisa Parkkinen Pyhäjärven Pohti 31222527 11:22:00
46 Kristiina Käkisalo Paltamon Urheilijat 28636524 11:22:30
47 Kati Lehto Laitasaaren Veto 32968084 11:23:00
48 Tuulia Kinnunen Oulun Hiihtoseura 33047331 11:23:30
49 Taru Koski Hyrynsalmen Isku 33632157 11:24:00
50 Maria Hiivala Kuivasjärven Aura 30301546 11:24:30
Sarja N18, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
51 11:25:00
52 Katariina Käkisalo Paltamon Urheilijat 29714128 11:25:30
53 Saila Berg Kajaanin Hiihtäjät 27424533 11:26:00
Sarja N55, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
54 11:26:30
55 Seija Riihijärvi Kestilän Kisa-Veikot 40070846 11:27:00
56 Anja Paakinaho Pulkkilan Ponsi 27538966 11:27:30
Sarja N45, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
57 11:28:00
58 Teija Eskelinen Kainuun Hiihtoseura 34449080 11:28:30
59 Päivi Mäkinen Oulun Hiihtoseura 40057416 11:29:00
60 Pirkko Jaakola-Juntunen Kiuruveden Urheilijat 40141052 11:29:30
Sarja N, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
61 11:30:00
62 11:30:30
63 Susanna Väliheikki Laitasaaren Veto 40143625 11:31:00
64 Susanna Parkkinen Pyhäjärven Pohti 27538843 11:31:30
65 Janina Järvelä Paltamon Urheilijat 30250927 11:32:00
66 Mari Patanen Saloisten Salama 27533149 11:32:30
67 Elina Ryynänen Pyhäjärven Pohti 26927387 11:33:00
68 Ruut Tornberg-Mattila Yppärin Urheilijat 26758446 11:33:30
69 Jonna Kelja Kuusamon Erä-Veikot 27468366 11:34:00
70 Eeva Palosaari Oulun Hiihtoseura 22803780 11:34:30
71 Iina Laurén Oulunsalon Vasama 24157094 11:35:00
72 Marjo Loukkola Vuokatti Ski Team 26589929 11:35:30
Sarja M14, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
73 11:36:00
74 Eelis Valikainen Kalajoen Junkkarit 30780989 11:36:30
75 Miro Minkkinen Suomussalmen Rasti 32020977 11:37:00
76 Oskari Juutinen Paltamon Urheilijat 32903706 11:37:30
77 Werneri Pudas Alavieskan Viri 33926465 11:38:00
78 Mikke Turpeinen Paltamon Urheilijat 30848287 11:38:30
79 Esa-Pekka Mustola Ylivieskan Kuula 29693074 11:39:00
80 Arttu Lukkari Sotkamon Jymy 31811569 11:39:30
81 Tuomas Ranto Haapaveden Urheilijat 30127115 11:40:00
82 Aleksi Salmela Haapajärven Kiilat 33014843 11:40:30
83 Tuomas Tuikka Viitasaaren Viesti 34324532 11:41:00
84 Miska Poikkimäki Sievin Sisu 34547665 11:41:30
Sarja M16, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
85 11:42:00
86 Juho Nikula Alavieskan Viri 40068472 11:42:30
87 Tommi Härkönen Paltamon Urheilijat 29714157 11:43:00
88 Juho Salmela Haapajärven Kiilat 30117109 11:43:30
89 Joni Vimpari Kajaanin Hiihtäjät 32898277 11:44:00
90 Antti Huusko Ristijärven Pyry 34606917 11:44:30
91 Verneri Sievänen Kuhmo-Ski 40138579 11:45:00
92 Tomi Sipilä Alavieskan Viri 32071405 11:45:30
93 Tomi Kanniainen Puolangan Ryhti 40086429 11:46:00
Sarja M70, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
94 11:46:30
95 Pekka Heikkinen Mäntylahden Veto 27442421 11:47:00
96 Taisto Voutilainen Toivakan Rivakka 40068178 11:47:30
97 Reino Immonen Liperin Hiihtoseura 27450633 11:48:00
98 Esko Mustonen Kuusamon Erä-Veikot 27507942 11:48:30
99 Eero Rahkola Oulun Reipas 27549269 11:49:00
100 Mauri Miettunen Karihaaran Visa 27508705 11:49:30
Sarja M65, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
101 11:50:00
102 Sauli Hujanen Kiuruveden Teräs 27430637 11:50:30
103 Yrjö Tuovinen Juuan Jänne 27575932 11:51:00
104 Alpo Pelkonen Oulunsalon Vasama 27538678 11:51:30
105 Erkki Tiikkaja Kestilän Kisa-Veikot 27571761 11:52:00
106 Väinö Ålander Kiuruveden Teräs 27598058 11:52:30
Sarja M60, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
107 11:53:00
108 Keijo Salonen Kuivasjärven Aura 27555460 11:53:30
109 Eero Okkonen Kuluntalahden Kunto 40069563 11:54:00
110 Martti Immonen Oulaisten Huima 40154871 11:54:30
111 Paavo Niskanen Kiuruveden Teräs 30829329 11:55:00
112 Eero Väisänen Kuhmon Kiva 27589928 11:55:30
113 Eero Lappalainen Kuopion Hiihtäjät 27312454 11:56:00
Sarja M55, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
114 11:56:30
115 Kari Hyttinen Suomussalmen Rasti 27439007 11:57:00
116 Seppo Illikainen Haukiputaan Heitto 27451137 11:57:30
117 Jorma Kuronen Kainuun Hiihtoseura 22196743 11:58:00
118 Ilmo Pulkkinen Kuhmo-Ski 27530469 11:58:30
119 Arto Koivuaho Haapajärven Kiilat 27479847 11:59:00
120 Aito Pennanen Kiuruveden Urheilijat 27531138 11:59:30
Sarja M50, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
121 Arto Kukkonen Kiuruveden Urheilijat 30164301 12:00:00
122 Jorma Kyllönen Kuhmo-Ski 27478770 12:00:30
123 Jari Svanberg Lapinlahden Veto 27567076 12:01:00
124 Ilpo Rönkkö Mäntylahden Veto 27551202 12:01:30
125 Ahti Mahosenaho Siikalatvan Urheilijat 40142173 12:02:00
126 Arto Minkkinen Suomussalmen Rasti 27510379 12:02:30
Sarja M45, matka 5 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
127 Esa Huotari Sotkamon Jymy 27433634 12:03:00
128 Simo Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 27465288 12:03:30
129 Veli-Matti Kuronen Kainuun Hiihtoseura 27478848 12:04:00
130 Juha Kuosmanen Pyhäjärven Pohti 27472640 12:04:30
131 Jouko Helenius Pulkkilan Ponsi 40138501 12:05:00
132 Jukka Puustinen Kainuun Hiihtoseura 31874072 12:05:30
133 Valto Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 27465275 12:06:00
134 Jari Kamula Siikalatvan Urheilijat 31032869 12:06:30
Sarja M40, matka 10 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
135 12:07:00
136 Jari Holm Viitasaaren Viesti 27436123 12:07:30
137 Jukka Hartonen Sotkamon Jymy 28263272 12:08:00
138 Tommi Hyttinen Saloisten Reipas 40219237 12:08:30
Sarja M35, matka10 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
139 12:09:00
140 Ilkka Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 27476565 12:09:30
141 Antti Henriksson Oulun Hiihtoseura 34532816 12:10:00
142 Petri Pieviläinen Ristijärven Pyry 22884767 12:10:30
143 Jani Laine Kuivasjärven Aura 27498255 12:11:00
Sarja M18, matka10 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
144 12:11:30
145 Valtteri Sievänen Kuhmo-Ski 40138578 12:12:00
Sarja M20, matka10 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
146 12:12:30
147 Joonas Berg Kajaanin Hiihtäjät 27423495 12:13:00
148 Mika Ahistus Saloisten Reipas 25914184 12:13:30
149 Peetu Mattola Haapaveden Urheilijat 24887717 12:14:00
Sarja Myl, matka 15 km
Nro Nimi Seura Lis.nro Lähtöaika
150 12:14:30
151 12:15:00
152 Aki Lappalainen Kuopion Hiihtäjät 27312441 12:15:30
153 Petri Torvinen Ristijärven Pyry 27571596 12:16:00
154 Jari Ahola Kempeleen Kiri 27421536 12:16:30
155 Hannu Kirstinä Oulun Hiihtoseura 28739298 12:17:00
156 Timo Heikkinen Sotkamon Jymy 27439191 12:17:30
157 Samuli Nevanperä Kuhmo-Ski 22676674 12:18:00
158 Tero Leinonen Ylivieskan Kuula 33631336 12:18:30
159 Miikka Minkkinen Ristijärven Pyry 27510816 12:19:00
160 Keijo Kurttila Utajärven Urheilijat 27464755 12:19:30
161 Jari Kinnunen Kajaanin Hiihtäjät 27470079 12:20:00
162 Pekka Pääkkönen Sotkamon Jymy 22968049 12:20:30
163 Tino Tiilikainen Kuhmo-Ski 27576591 12:21:00
164 Heikki Palosaari Oulun Hiihtoseura 22803858 12:21:30
165 Teemu Härkönen Vuokatti Ski Team 26133278 12:22:00
166 Juho Nikula Kalajoen Junkkarit 27018059 12:22:30