Kestilän Kisa-Veikot Vattenfall Seuracup 2010 finaalissa

VATTENFALL SEURACUP 2010

Kisa-Veikkojen joukkue sijoittui 12:ksi Vattenfall seuracup finaalissa Vihdissä 28.08. Seura kilpailee pienten kuntien eli Kilo-sarjassa. Alkuerien jälkeen seura oli sijalla kymmenen, mutta pari pykälää jouduttiin antaman finaalissa periksi. Muutama sairaustapaus ja kestävyysjuoksijoitten vähyys olivat merkittävimmät tekijät pieneen alamäkeen. Sen kummemmin jossittelematta täydellä joukkueella olisi tilanne ollut päinvastainen, todennäköinen sijoitus olisi ollut 8-10.

Mitalisijoituksia tuli ihan mukavasti. Heidi Akbaba voitti T15 satasen kesän parhaallaan 13,26. Sakari Niskala oli toinen P15 keihäässä ennätystuloksella 48.78. Pronssille ylsivät Kaarin Ojala T15 seipäässä 240 ylityksellä, Anni Huovinen T11 1000m ennätysjuoksullaan 3.48,88 ja Jere Tervonen P11 kuulassa niin ikään ennätyksellään 7.97. Monet tekivät kesän parhaan tuloksen tässä kesän merkittävässä joukkuekilpailussa.

Kaikkien osuus on merkittävä joukkuekilpailussa. Jokainen sijoitus vaikuttaa yhteistulokseen. Niinpä monet joutuvat kilpailemaan vähän vieraassakin lajissa tai ikäänsä vanhempien sarjassa, jotta joukkue saataisiin mahdollisimman täydeksi. Erikoismaininnan ansaitsevat Jyri Tuomaala ja Janne Still, jotka kilpailivat monta vuotta ikäisiään vanhempien joukossa. Kahdeksanvuotiaat pojat Jyri P13 sarjan 1000m ja Janne P11 60m. Eikä kumpikaan jäänyt lajinsa hännänhuipuksi. Kisamatka huipentui Suomi-Ruotsi maaotteluun, jota joukkue pääsi Olympiastadionilla seuraamaan.

=> Kilo-sarjan tulokset

 


Joukkue
 


Antti aitajuoksussa
 


Annemari kolmiloikassa
 


Jenna kuulassa
 


Valtteri kuulassa
 


Kaarin seipäässä
 


Joona tonnilla
 


Erkka järjestelee joukkoja sukkulaviestiin
 


Tytöt lähtövalmiina
 


Konsta aloittaa pojista
 


Antin vuoro
 


Osman lähtövalmiina
 


Simo liikkeelle
 


Sakari kiihdyttää
 




Vattenfall seuracupfinaali 2010

Kisa-Veikkojen joukkue sijoittui 12:ksi Vattenfall seuracupfinaalissa Vihdissä 28.8. Seura kilpailee pienten kuntien eli KILO-sarjassa. Alkuerien jälkeen seura oli sijalla kymmenen, mutta pari pykälää jouduttiin antaman finaalissa periksi. Muutama sairaustapaus ja kestävyysjuoksijoitten vähyys olivat merkittävimmät tekijät pieneen alamäkeen. Sen kummemmin jossittelematta täydellä joukkueella olisi tilanne ollut päinvastainen, todennäköinen sijoitus olisi ollut 8-10.

Mitalisijoituksia tuli ihan mukavasti. Heidi Akbaba voitti T15 satasen kesän parhaallaan 13,26. Sakari Niskala oli toinen P15 keihäässä ennätystuloksella 48.78. Pronssille ylsivät Kaarin Ojala T15 seipäässä 240 ylityksellä, Anni Huovinen T11 1000m ennätysjuoksullaan 3.48,88 ja Jere Tervonen P11 kuulassa niin ikään ennätyksellään 7.97. Monet tekivät kesän parhaan tuloksen tässä kesän merkittävässä joukkuekilpailussa.

Kaikkien osuus on merkittävä joukkuekilpailussa. Jokainen sijoitus vaikuttaa yhteistulokseen. Niinpä monet joutuvat kilpailemaan vähän vieraassakin lajissa tai ikäänsä vanhempien sarjassa, jotta joukkue saataisiin mahdollisimman täydeksi. Erikoismaininnan ansaitsevat Jyri Tuomaala ja Janne Still, jotka kilpailivat monta vuotta ikäisiään vanhempien joukossa. Pojat ovat kahdeksanvuotiaita. Jyri kilpaili P13 sarjan 1000 metrillä ja Janne P11 sarjan 60 metrillä. Eikä kumpikaan jäänyt lajinsa hännänhuipuksi. Kisamatka huipentui Suomi-Ruotsi maaotteluun, jota joukkue pääsi Olympiastadionilla seuraamaan.

=>kuvia

Lopputulokset

KILO-sarja (Vihti)

   1. Lappajärven Veikot 350,5
   2. Larsmo IF 342,5
   3. Kuortaneen Kunto 309,5
   4. Pihtiputaan Tuisku 292
   5. Kaustisten Pohjan-Veikot 286,5
   6. Kälviän Tarmo 272
   7. Sulkavan Urheilijat –41 268
   8. Posion Pyrintö 229,5
   9. Vetelin Urheilijat 227,
  10. Kosken Kaiku 219,5
  11. Varpaisjärven Vire 216,5
  12. Kestilän Kisa-Veikot 214,5
  13. Töysän Veto 165,5
  14. Ristiinan Urheilijat 158,5
  15. Vehmaan Kiisto 149

M17 1500 m
  1. Tuukka Löytynoja              KälvTa              4.17,06
  2. Miika Pajukangas              KaustPV             4.18,49
  3. Eino Vuollet                  PosPy               4.29,53
  4. Simon Haglund                 LarsmoIF            4.30,16
  5. Osmo Jalli                    KoskKai             4.31,66
  6. Joona Joensuu                 KuortKu             4.32,43
  7. Akseli Olli                   LappVei             4.49,45
  8. Jarkko Rissanen               VarpVi              5.34,37
  9. Matias Parpala                VetU                5.38,68
 10. Santeri Mikkonen              SulkU               5.45,02
 11. Eemeli Karppi                 VehmKi              5.49,72
 12. Joel Hakkarainen              PihtipTui           5.51,58
 13. Jani Levelä-Pohjala           TöysVe              6.32,83

M17 Kolmiloikka
  1. Elmo Savola                   LappVei             13,21 -0,3
  2. Mikko Heiskanen               VarpVi              12,77 -0,6
  3. Niko Nevala                   KoskKai             12,54 -0,4
  4. Aapo Soudunsaari              PosPy               12,26 -0,6
  5. Pontus Salonen                KaustPV             11,93 -0,2
  6. Conny Finne                   LarsmoIF            11,88 -0,3
  7. Miika Vähähyyppä              KälvTa              11,54 -0,1
  8. Joni Luostarinen              KuortKu             11,32 -0,3
  9. Paavo Åivo                    VetU                10,47 -0,4
 10. Teemu Härmä                   KestKV              10,39 -0,3
 11. Santeri Turunen               PihtipTui           10,19 -0,2
 12. Mika Sirviö                   SulkU                9,87 -0,9
 13. Henri Savola                  TöysVe               8,22 -0,3 
 14. Arttu Harjuntausta            RistU                7,02 -1,3

M17 Kuula
  1. Petri Karasti                 PosPy               12,87
  2. Henri Liipola                 KoskKai             12,63
  3. Arttu Hänninen                VarpVi              12,19
  4. Janne Uusitalo                PihtipTui           11,85
  5. Hannes Torppa                 VetU                11,63
  6. Rickard Nylund                LarsmoIF            11,60
  7. Ville Riihimäki               KuortKu             11,46
  8. Mika Rummukainen              RistU               11,08
  9. Jarno Hulkkonen               SulkU               11,04
 10. Valtteri Rantonen             KestKV              10,77
     Henri Takamäki                KuortKu             10,72
 11. Janne Muuraiskangas           KälvTa               9,80
 12. Onni Salonen                  KaustPV              9,11
 13. Saku Levelä-Pohjala           TöysVe               8,90
 14. Mikael Savola                 LappVei              8,13
 15. Oskari Kaskinen               VehmKi               7,99

P15 100 m
Erä 1   -0,4
  1. Teemu Veteläsuo               LappVei             11,76
  2. Felix Blau                    SulkU/GER           12,95
  3. Vesa Huokuniemi               PosPy               13,55
  4. Sebastian Haglund             LarsmoIF            13,94
  5. Juuso Pyylampi                TöysVe              14,79
  6. Aaro Puttonen                 RistU               16,01
  7. Riku Arvela                   VehmKi              17,89
Erä 2   +0,9
  1. Jonathan Marjeta              KälvTa              12,23
  2. Markku Haavisto               KoskKai             12,35
  3. Viljami Parpala               VetU                12,68
  4. Eetu Mäkelä                   KuortKu             12,91
  5. Henri Liimatainen             PihtipTui           13,23
  6. Simo Härmä                    KestKV              13,32
  7. Pekka Jylhä                   KaustPV             13,51
  8. Aleksi Hänninen               VarpVi              13,94

P15 2000 m
  1. Valtteri Joki                 VetU                6.41,93
  2. Juho Mikkonen                 SulkU               6.44,91
  3. Antti Rauma                   KaustPV             6.44,98
  4. Juhani Ruokoja                KälvTa              6.47,75
  5. Anders Öst                    LarsmoIF            6.52,53
  6. Daniel Luoma                  LappVei             6.58,02
  7. Tero Kallatsa                 PihtipTui           7.05,66
  8. Ville Karasti                 PosPy               7.51,34
  9. Jaakko Peltokangas            KuortKu             8.27,81
 10. Aleksi Terhelä                VehmKi              8.38,79
 11. Mikke Kuivasmäki              TöysVe              9.39,89

P15 Seiväs
  1. Valtteri Nyyssölä             LappVei             330
  2. Kristoffer Pesola             LarsmoIF            250
  3. Joni Taskinen                 VehmKi              250
  4. Sami Mikkola                  SulkU               230
  5. Eemeli Purola                 KaustPV             230
  6. Janne Jolkki                  KoskKai             230
  7. Roope Mikkonen                PihtipTui           220
  8. Jussi Jurmu                   PosPy               210
  9. Aatu Hämeenaho                KestKV              210
 10. Toni Vesteri                  KuortKu             200
 11. Riku Kallioniemi              TöysVe              180
 12. Roni Väänänen                 VarpVi              180
 13. Miikka Matilainen             RistU               170

P15 Keihäs
  1. Matti Kahilainen              PihtipTui           50,60
  2. Sakari Niskala                KestKV              48,78
  3. Tomi Hiltunen                 SulkU               44,09
  4. Johannes Orava                RistU               43,93
  5. Antti Mäkelä                  KaustPV             43,44
  6. Saku Taittonen                KuortKu             41,53
  7. Jaakko Hauta-Aho              TöysVe              35,60
  8. Aleksi Lahtela                PosPy               35,08
  9. Eemeli Pyy                    LappVei             34,81
 10. Adam Rönnqvist                LarsmoIF            31,11
 11. Teemu Varjo                   VehmKi              31,03
 12. Aleksi Huttunen               VarpVi              30,17
 13. Samuli Saksi                  KoskKai             26,50
 14. Jaakko Pihlajamaa             VetU                18,95

P13 1000 m
  1. Eero Vuollet                  PosPy               3.07,87
  2. Jaakko Salo                   VetU                3.12,97
  3. Konsta Hämäläinen             SulkU               3.13,35
  4. Olli Jalli                    KoskKai             3.13,47
  5. Hermanni Porthen              LappVei             3.17,37
  6. Tuomas Mattola                PihtipTui           3.17,61
  7. Johannes Öst                  LarsmoIF            3.28,11
  8. Eero Ylinen                   KuortKu             3.30,89
  9. Simeon Maukonen               KaustPV             3.36,33
 10. Samu Hakola                   TöysVe              3.42,40
 11. Oskari Alatupa                KälvTa              3.48,97
 12. Frans Isolauri                VehmKi              3.59,92
 13. Juuso Ukkonen                 VarpVi              4.19,93
 14. Jyri Tuomaala                 KestKV              4.33,90
 15. Ekku Korhola                  RistU               4.41,71

P13 60 m aj ei tuulilukemia!
Erä 1                
  1. Kevin Kreen                   KoskKai             10,04
  2. Joona Parkkinen               PihtipTui           10,45
  3. Sami Torppa                   VetU                11,32
  4. Ilari Kallioniemi             KuortKu             12,50
  5. Akseli Myllymäki              KaustPV             12,87
  6. Antti Väänänen                KestKV              13,12
  7. Juha Matilainen               VarpVi              13,17
  8. Ilari Pietilä                 KälvTa              13,26
Erä 2                
  1. Linus Ljung                   LarsmoIF            11,28
  2. Miika Hölsä                   SulkU               12,11
  3. Jyri Vesanen                  LappVei             12,53
  4. Joonas Orava                  RistU               13,96
  5. Juhani Hauta-Aho              TöysVe              14,00

P13 Korkeus
  1. Artur Hämäläinen              KuortKu             158
  2. Jani Kivinen                  PihtipTui           147
  3. Adisu Holmström               LarsmoIF            138
  4. Pyry Matilainen               RistU               135
  5. Heikki Kuivasmäki             TöysVe              130
  6. Olli Pelkonen                 SulkU               125
  6. Oskari Vinkka                 LappVei             125
  8. Jussi-Pekka Mäkelä            VehmKi              125
  9. Samppa Laakso                 VarpVi              115
 10. Dani Heikkinen                PosPy               110
 11. Teemu Still                   KestKV              105
 12. Miika Harjukoski              KaustPV             100

P13 Moukari
  1. Marko Kallioniemi             TöysVe              38,41
  2. Leevi Jukkola                 KälvTa              38,01
  3. Niko Partanen                 SulkU               35,05
  4. Vasalampi Joona               KaustPV             27,68
  5. Antti Kumpulainen             PihtipTui           26,20
  6. Otso Puro                     LappVei              2613
  7. Osman Akbaba                  KestKV              23,18
  8. Jere Taskinen                 VehmKi              22,49
  9. Patrik Kainulainen            VarpVi              20,82
 10. Jarkko Salo                   VetU                16,30
 11. Matti Korhola                 RistU               14,65
 12. Arttu Oikarainen              PosPy               11,83
 13. Janne Riihimäki               KuortKu             10,61
 14. Viktor Rönnqvist              LarsmoIF             9,10
 15. Tuomas Pakola                 KoskKai              3,58

P11 60 m ei tuulilukemia
Erä 1                
  1. Konsta Alatupa                KälvTa               9,02
  2. Juuso Ahvenniemi              LappVei              9,54
  3. Aleksi Takala                 KuortKu              9,58
  3. Larry Suvanto                 KaustPV              9,58
  5. Eetu Kumpulainen              PihtipTui            9,95
  6. Eddie Roos                    LarsmoIF            10,13
  7. Toni Mattila                  KoskKai             10,20
  8. Janne Still                   KestKV              10,95
Erä 2                
  1. Teemu Hintsanen               SulkU                8,91
  2. Oskari Huukkala               VehmKi               9,12
  3. Aleksi Rantala                VetU                 9,18
  4. Laine Hessu                   PosPy               10,26
  5. Petri Laakso                  VarpVi              10,57
  6. Samuli Harju                  TöysVe              11,43
  7. Iiro Rummukainen              RistU               12,49

P11 1000 m
  1. Tarmo Savola                  LappVei             3.30,97
  2. Kasper Salo                   KälvTa              3.31,83
  3. Eetu Rasi                     PihtipTui           3.39,04
  4. Juho Mattila                  KoskKai             3.43,01
  5. Ville Hämäläinen              SulkU               3.43,81
  6. Victor Hiltunen               LarsmoIF            3.45,72
  7. Joona Still                   KestKV              3.47,15
  8. Otto Pitkänen                 KuortKu             3.48,16
  9. Felix Paavola                 KaustPV             3.52,74
 10. Sami Karjalainen              PosPy               3.57,58
 11. Setti Pirkola                 VehmKi              4.04,19
 12. Lassi Kähäri                  RistU               4.04,59
 13. Janne Läspä                   VetU                4.10,93
 14. Eemeli Toivola                TöysVe              4.13,57
 15. Antti Heiskanen               VarpVi              4.14,04

P11 Pituus
  1. Eemil Ali-Haapala             KaustPV             4,20 
  2. Max Hellström                 LarsmoIF            3,99 
  3. Juhana Virtanen               VehmKi              3,99
  4. Jone Myyryläinen              PihtipTui           3,93
  5. Esa Savola                    LappVei             3,71
  6. Niki Tervola                  KälvTa              3,62
  7. Miro Rasinperä                KuortKu             3,61
  8. Konsta Hepo-Oja               KestKV              3,55  
  9. Kristo Kreen                  KoskKai             3,48
 10. Aaro Åivo                     VetU                3,29
 11. Juuso Airisniemi              PosPy               3,18
 12. Kim Pesonen                   RistU               3,17
 13. Veikka Liljeström             SulkU               3,16
 14. Elmeri Qvintus                VarpVi              2,96
 15. Jani Tonteri                  TöysVe              2,88

P11 Kuula
  1. Aapo Hunnakko                 KuortKu             8,80
  2. Kustaa Toivola                TöysVe              8,19
  3. Jere Tervonen                 KestKV              7,97
  4. Aatu-Eemeli Veteläsuo         LappVei             7,88
  5. Joonas Ämmänkoski             KaustPV             7,71
  6. Jesse Parkkinen               PihtipTui           7,60
  7. Veerti Lappalainen            SulkU               7,49
  8. Konsta Pöyhönen               VetU                7,48
  9. Jussi Kähäri                  RistU               7,39
 10. Jere Koivuranta               KälvTa              7,09
 11. Jasperi Juutinen              VarpVi              6,97
 12. Robin Falck                   VehmKi              6,57
 13. Simon Strömberg               LarsmoIF            5,13
 14. Veeti Huokuniemi              PosPy               4,88

N17 1500 m
  1. Veera Timo                    LappVei             5.41,37
  2. Saana Peltola                 KaustPV             5.43,89
  3. Aino Salminen                 LarsmoIF            5.44,52
  4. Sanna Kurikkala               KälvTa              5.44,78
  5. Taru Kaaranka                 KuortKu             6.05,87
  6. Marika Ruokamo                PosPy               6.06,50
  7. Reeta Tolari                  RistU               6.10,07
  8. Terhi Behm                    SulkU               6.14,74
  9. Senja Mäkitörmä               VarpVi              6.20,77
 10. Wilhelmiina Jokiaho           TöysVe              6.52,43
 11. Roosa Syrjälä                 VetU                6.56,97
 12. Hanna Männikkö                PihtipTui           7.18,09
 13. Karoliine Sirvidas            KoskKai             7.35,28

N17 Kolmiloikka
  1. Heidi Takalo-Mattila          VetU                10,68 +0,6
  2. Kaisa Honkaharju              KälvTa              10,55 -0,4
  3. Johanna Kujala                LappVei              9,93 -1,3
  4. Karolina Öst                  LarsmoIF             9,72 -0,7
  5. Nea Rasi                      PihtipTui            9,68 -0,8
  6. Jenni Väänänen                VarpVi               9,61 -1,2
  7. Annemari Hepo-Oja             KestKV               9,37 -0,4
  8. Ann-Mari Anttila              KoskKai              9,33 +1,0
  9. Essi Valo                     KaustPV              9,12 -0,2
 10. Katri Oikarainen              PosPy                9,07 -0,5
 11. Amanda Seppälä                VehmKi               8,86 +0,4
 12. Elli-Maria Lassila            KuortKu              8,55 -0,4
 13. Maria Syrjäläinen             RistU                7,94 -0,4
 14. Siiri Hukkanen                SulkU                7,82 -0,8
 15. Tytti Kallioniemi             TöysVe               7,74 -0,5

N17 Kuula
  1. Sanna Roivainen               VarpVi               10,70
  2. Anna Takala                   LappVei              10,67
  3. Keete Kreen                   KoskKai              10,38
  4. Jenna Harju-Autti             PosPy                10,07
  5. Kaisa-Leena Paavola           KaustPV              10,07
  6. Anni Pesonen                  RistU                 9,71
  7. Riina Rantala                 VetU                  9,71
  8. Nina Akbaba                   KestKV                9,48
  9. Elisabeth Nylund              LarsmoIF              9,42
 10. Jenna Kallatsa                PihtipTui             8,71
 11. Fanni Stevander               KuortKu               8,12
 12. Mira Kitula                   TöysVe                7,85
 13. Julia Munck                   SulkU                 7,32
 14. Ella Karppi                   VehmKi                7,19
 15. Piia Vähähyyppä               KälvTa                7,00

T15 100 m
Erä 1   -0,2
  1. Amanda Sjölund                LarsmoIF             13,99
  2. Sini Mikkola                  SulkU                14,04
  3. Saija Kulojärvi               PosPy                14,16
  4. Riina Rinta-Aho               TöysVe               16,58
     Eveliina Olkkonen             RistU                   DQ
     Taru Mäkisuvio                VetU                   DNS
Erä 2   -0,8
  1. Heidi Akbaba                  KestKV               13,26
  2. Susan Väisänen                VarpVi               13,44
  3. Iida Kallioniemi              KuortKu              13,47
  4. Janika Vesanen                LappVei              14,51
  5. Hanna Honkaharju              KälvTa               14,58
  6. Miisa Simola                  KoskKai              14,64
  7. Bea Muhonen                   PihtipTui            14,96
  8. Riikka Valo                   KaustPV              15,15

T15 2000 m
  1. Nuppu Peltoniemi              KaustPV              7.12,89
  2. Aino Kivenmäki                KuortKu              7.13,17
  3. Julia Hiltunen                LarsmoIF             7.24,32
  4. Jenna Vähähyyppä              KälvTa               7.31,95
  5. Emmi Paukku                   PihtipTui            7.40,74
  6. Henna Rusanen                 VarpVi               7.41,44
  7. Jenna Alaste                  PosPy                8.03,69
  8. Irene Lindström               SulkU                8.44,45
  9. Senni Kaunisto                LappVei              8.45,27
 10. Essi Klemola                  VetU                 8.55,86
 11. Satu Korhola                  RistU                8.56,47
 12. Sini-Tuuli Hautalahti         TöysVe               9.16,08
 13. Ida Still                     KestKV               9.19,62
 14. Riina Topi                    VehmKi               9.29,58
     Eveliina Nurmi                KoskKai                  DNS

T15 Seiväs
  1. Essi Hunnakko                 KuortKu              275
  2. Juulia Ojala                  LappVei              250
  3. Kaarin Ojala                  KestKV               240
  4. Heidi Siekkinen               PihtipTui            230
  5. Noora Prinkkilä               TöysVe               210
  6. Jennie Sandström              LarsmoIF             200
  7. Janika Baltzar                KaustPV              150
  8. Laura Vähähyyppä              KälvTa               130
  9. Pinja Hämäläinen              RistU                090
  9. Juulia Jolkki                 KoskKai              090
 11. Ira Väänänen                  VarpVi               090
     Petra Idström                 SulkU                 NH
     Emmi Klemola                  VetU                 DNS

T15 Keihäs
  1. Jasmi Joensuu                 KuortKu              40,04
  2. Riikka Autio                  LappVei              39,09
  3. Maria Moilanen                VarpVi               36,86
  4. Heli Seppänen                 KestKV               36,10
  5. Rebecca Ljung                 LarsmoIF             32,49
  6. Reija Karhunen                RistU                32,44
  7. Niina-Maria Kykyri            KälvTa               32,10
  8. Iina Mattila                  KoskKai              31,39
  9. Roosa Ojala                   VetU                 30,50
 10. Anu Hintsanen                 SulkU                30,26
 11. Marja-Liisa Tikkanen          PihtipTui            28,82
 12. Liisa Heino                   VehmKi               25,51
 13. Iina Toivola                  TöysVe               23,48
 14. Henna Oikarainen              PosPy                21,89
 15. Jenna Kankkonen               KaustPV              19,42

T13 1000 m
  1. Hanna Jumisko                 PosPy                3.22,33
  2. Aino Erkinheimo               LappVei              3.23,96
  3. Jonna Hiltunen                LarsmoIF             3.24,11
  4. Leena Kippo                   KälvTa               3.25,39
  5. Alina Suomalainen             KuortKu              3.34,76
  6. Vilja Peltoniemi              KaustPV              3.38,39
  7. Pinja Pylkkänen               SulkU                3.43,18
  8. Riina Röpelinen               VarpVi               3.45,37
  9. Jenni Yrttikoski              VetU                 3.50,98
 10. Emma Alava                    TöysVe               3.58,46
 11. Anna Noponen                  RistU                4.00,98
 12. Enni Varis                    PihtipTui            4.01,59
 13. Eveliina Juuse                KoskKai              4.16,82
 14. Kaija Haataja                 KestKV               4.22,69
 15. Laura Piiroinen               VehmKi               4.33,38

T13 60 m aj ei tuulilukemia!
Erä 1                
  1. Varpu Vehomäki                SulkU                12,06
  2. Vilma Martin                  PosPy                12,42
  3. Ida Ailio                     VehmKi               14,13
  4. Sina Salonen                  KoskKai              14,36
  5. Alisa Tunkkari                VetU                 14,53
  6. Henna Kuismin                 TöysVe               14,54
Erä 2                
  1. Emma Sundvik                  LarsmoIF             10,46
  2. Martta Savola                 LappVei              11,97
  3. Annika Rauhanoksa             VarpVi               12,29
  4. Isa-Sofia Juvonen             KuortKu              12,34
  5. Johanna Uusitalo              KaustPV              12,57
  6. Hilla Väisänen                KälvTa               12,92
  7. Marina Ahomaa                 KestKV               13,03
  8. Viivi Hämäläinen              PihtipTui            14,00

T13 Korkeus
  1. Viivi Haapakoski              KuortKu              140
  2. Elin Sandström                LarsmoIF             133
  3. Marjut Siekkinen              PihtipTui            133
  4. Henna Takalo-Mattila          VetU                 127
  5. Noora Sinkkonen               SulkU                127
  6. Sofia Isolauri                VehmKi               127
  7. Pulkkinen Hanna               KaustPV              124
  8. Saana Alaste                  PosPy                121
  9. Roosa Väänänen                VarpVi               121
 10. Sinna Saksi                   KoskKai              121
 11. Seidi Kuivasmäki              TöysVe               118
 11. Jenna Brotkin                 KestKV               118
 13. Vilhelmiina Salmikunnas       RistU                118
 14. Sonja Hernesniemi             LappVei              105
 15. Anu Jylhä                     KälvTa               100

T13 Moukari
  1. Essi Levelä-Pohjala           TöysVe               40,78
  2. Kiira Väänänen                VarpVi               38,91
  3. Emilia Olkkonen               RistU                33,81
  4. Anne-Mari Kangas              KälvTa               27,43
  5. Suvi Arvela                   VehmKi               27,13
  6. Hanna-Leena Mäkelä            SulkU                27,05
  7. Johanna Isomäki               LarsmoIF             23,32
  8. Lotta Väkeväinen              LappVei              21,21
  9. Viivi Paavola                 KaustPV              19,71
 10. Minna Salo                    VetU                 19,69
 11. Jenni Sinkkonen               KuortKu              16,29
 12. Jenna Kemppainen              PihtipTui            15,25
 13. Miia Simola                   KoskKai              13,30
 14. Tytti Oikarainen              PosPy                 9,33

T11 60 m ei tuulilukemia
Erä 1                
  1. Noora Perkiömäki              KuortKu               9,65
  2. Elina Knuuttila               KälvTa                9,69
  3. Eveliina Kumpulainen          PihtipTui             9,74
  4. Aliisa Härmä                  KestKV                9,81
  5. Julia Kivinen                 KaustPV               9,97
  6. Jutta Kuoppala                LappVei               9,98
  7. Milla Simola                  KoskKai              10,33
  8. Hanna Rantsi                  VarpVi               11,02
Erä 2                
  1. Malin Björkström              LarsmoIF              9,58
  2. Nata Repo                     RistU                 9,83
  3. Illusia Kontio                VetU                 10,12
  4. Noora Hintsanen               SulkU                10,36
  4. Takapuro Laura                PosPy                10,36
  6. Roosa Savola                  TöysVe               10,78
  7. Tessa Varjo                   VehmKi               10,88

T11 1000 m
  1. Sara Kivenmäki                KuortKu              3.34,35
  2. Jennifer Roos                 LarsmoIF             3.44,80
  3. Anni Huovinen                 KestKV               3.48,88
  4. Jonna Pakola                  KoskKai              3.50,29
  5. Milla Huusko                  VetU                 4.01,46
  6. Sophia Blau                   SulkU                4.01,70
  7. Juuli Hautasaari              LappVei              4.04,17
  8. Senja Honkala                 KälvTa               4.07,06
  9. Laura Wallenius               VehmKi               4.11,58
 10. Elli Myllymäki                KaustPV              4.14,60
 11. Pinja Jääskeläinen            RistU                4.16,27
 12. Karjalainen Julia             PosPy                4.22,06
 13. Jenna Rutanen                 PihtipTui            4.25,18
 14. Riina Ala-Mutka               TöysVe               4.45,27
 15. Maria Rissanen                VarpVi               5.47,34

T11 Pituus
  1. Jenny Asplund                 LarsmoIF             4,16
  2. Jutta Väkeväinen              LappVei              3,91
  3. Sini Karjalainen              PosPy                3,79
  4. Annika Kumpulainen            PihtipTui            3,78
  5. Hilla Sepponen                TöysVe               3,74
  6. Sanni Lindqvist               RistU                3,62
  7. Elisa Pelkonen                SulkU                3,39
  8. Julia Yrttikoski              VetU                 3,27
  9. Kiia Koivuranta               KälvTa               3,25
 10. Roosa Topi                    VehmKi               3,23
 11. Ronja Känsälä                 KaustPV              3,14
 12. Marianne Rauhanoksa           VarpVi               2,94
 13. Maarit Pellikka               KestKV               2,92
 14. Julia Vuolli                  KoskKai              2,88
 15. Noora Rasinperä               KuortKu              2,85

T11 Kuula
  1. Mari Kahilainen               PihtipTui            8,60
  2. Alina Strömberg               LarsmoIF             8,02
  3. Essi Viinamäki                LappVei              7,64
  4. Heidi Nevala                  KoskKai              7,47
  5. Ida-Maria Maunula             KälvTa               7,32
  6. Alexandra Karhukorpi          KaustPV              6,91
  7. Jenna Helander                KestKV               6,66
  8. Mirella Hölsä                 SulkU                6,65
  9. Emilia Varpula                KuortKu              6,45
 10. Henna-Riikka Ahonen           VarpVi               6,35
 11. Meri Lahdenranta              VehmKi               6,24
 12. Minna Läspä                   VetU                 5,70
 13. Ahola Iida                    PosPy                5,32
 14. Emili Matilainen              RistU                5,31
 15. Jenna Harju                   TöysVe               5,22

Sukkulaviesti 16 x 60 m
Erä 1                
  1. Vetelin Urheilijat            2.27,4
  2. Kosken Kaiku                  2.28,1
  3. Kestilän Kisa-Veikot          2.29,4
     Konsta Hepo-oja, Aliisa Härmä, Joona Still, Jenna Helander,
     Antti Väänänen, Maria Ahomaa, Osman Akbaba, Jena Brotkin, 
     Sakari Niskala, Kaarin Ojala, Simo Härmä, Heidi Akbaba, 	
     Valtteri Rantonen, Annemari Hepo-oja, Teemu Härmä, Nina Akbaba
  4. Varpaisjärven Vire            2.31,9
  5. Vehmaan Kiisto                2.36,4
  6. Ristiinan Urheilijat          2.39,2
  7. Töysän Veto                   2.44,6

Erä 2                
  1. Lappajärven Veikot            2.21,4
  2. Larsmo IF                     2.21,9
  3. Kaustisen Pohjan-Veikot       2.25,9
  4. Kälviän Tarmo                 2.26,2
  5. Pihtiputaan Tuisku            2.27,2
  6. Kuortaneen Kunto              2.27,4
  7. Posion Pyrintö                2.32,1
  8. Sulkavan Urheilijat -41       2.35,6



Vattenfall Seuracupin finaalitulokset 2010

28.8.2010
Vihti, Nummela

 Kilo -sarja (Vihti)

   1. Lappajärven Veikot 350,5
   2. Larsmo IF 342,5
   3. Kuortaneen Kunto 309,5
   4. Pihtiputaan Tuisku 292
   5. Kaustisten Pohjan-Veikot 286,5
   6. Kälviän Tarmo 272
   7. Sulkavan Urheilijat –41 268
   8. Posion Pyrintö 229,5
   9. Vetelin Urheilijat 227,
  10. Kosken Kaiku 219,5
  11. Varpaisjärven Vire 216,5
  12. Kestilän Kisa-Veikot 214,5
  13. Töysän Veto 165,5
  14. Ristiinan Urheilijat 158,5
  15. Vehmaan Kiisto 149

M17 1500 m

  1. Tuukka Löytynoja KälvTa 4.17,06
  2. Miika Pajukangas KaustPV 4.18,49
  3. Eino Vuollet PosPy 4.29,53
  4. Simon Haglund LarsmoIF 4.30,16
  5. Osmo Jalli KoskKai 4.31,66
  6. Joona Joensuu KuortKu 4.32,43
  7. Akseli Olli LappVei 4.49,45
  8. Jarkko Rissanen VarpVi 5.34,37
  9. Matias Parpala VetU 5.38,68
  10. Santeri Mikkonen SulkU 5.45,02
  11. Eemeli Karppi VehmKi 5.49,72
  12. Joel Hakkarainen PihtipTui 5.51,58
  13. Jani Levelä-Pohjala TöysVe 6.32,83

 

M17 Kolmiloikka

  1. Elmo Savola LappVei 13,21 -0,3
  2. Mikko Heiskanen VarpVi 12,77 -0,6
  3. Niko Nevala KoskKai 12,54 -0,4
  4. Aapo Soudunsaari PosPy 12,26 -0,6
  5. Pontus Salonen KaustPV 11,93 -0,2
  6. Conny Finne LarsmoIF 11,88 -0,3
  7. Miika Vähähyyppä KälvTa 11,54 -0,1
  8. Joni Luostarinen KuortKu 11,32 -0,3
  9. Paavo Åivo VetU 10,47 -0,4
  10. Teemu Härmä KestKV 10,39 -0,3
  11. Santeri Turunen PihtipTui 10,19 -0,2
  12. Mika Sirviö SulkU 9,87 -0,9
  13. Henri Savola TöysVe 8,22 -0,3
  14. Arttu Harjuntausta RistU 7,02 -1,3

 

M17 Kuula

  1. Petri Karasti PosPy 12,87
  2. Henri Liipola KoskKai 12,63
  3. Arttu Hänninen VarpVi 12,19
  4. Janne Uusitalo PihtipTui 11,85
  5. Hannes Torppa VetU 11,63
  6. Rickard Nylund LarsmoIF 11,60
  7. Ville Riihimäki KuortKu 11,46
  8. Mika Rummukainen RistU 11,08
  9. Jarno Hulkkonen SulkU 11,04
  10. Valtteri Rantonen KestKV 10,77

Henri Takamäki KuortKu 10,72

  1. Janne Muuraiskangas KälvTa 9,80
  2. Onni Salonen KaustPV 9,11
  3. Saku Levelä-Pohjala TöysVe 8,90
  4. Mikael Savola LappVei 8,13
  5. Oskari Kaskinen VehmKi 7,99

 

P15 100 m

Erä 1 -0,4

  1. Teemu Veteläsuo LappVei 11,76
  2. Felix Blau SulkU/GER 12,95
  3. Vesa Huokuniemi PosPy 13,55
  4. Sebastian Haglund LarsmoIF 13,94
  5. Juuso Pyylampi TöysVe 14,79
  6. Aaro Puttonen RistU 16,01
  7. Riku Arvela VehmKi 17,89

Erä 2 +0,9

  1. Jonathan Marjeta KälvTa 12,23
  2. Markku Haavisto KoskKai 12,35
  3. Viljami Parpala VetU 12,68
  4. Eetu Mäkelä KuortKu 12,91
  5. Henri Liimatainen PihtipTui 13,23
  6. Simo Härmä KestKV 13,32
  7. Pekka Jylhä KaustPV 13,51
  8. Aleksi Hänninen VarpVi 13,94

 

P15 2000 m

  1. Valtteri Joki VetU 6.41,93
  2. Juho Mikkonen SulkU 6.44,91
  3. Antti Rauma KaustPV 6.44,98
  4. Juhani Ruokoja KälvTa 6.47,75
  5. Anders Öst LarsmoIF 6.52,53
  6. Daniel Luoma LappVei 6.58,02
  7. Tero Kallatsa PihtipTui 7.05,66
  8. Ville Karasti PosPy 7.51,34
  9. Jaakko Peltokangas KuortKu 8.27,81
  10. Aleksi Terhelä VehmKi 8.38,79
  11. Mikke Kuivasmäki TöysVe 9.39,89

 

P15 Seiväs

  1. Valtteri Nyyssölä LappVei 330
  2. Kristoffer Pesola LarsmoIF 250
  3. Joni Taskinen VehmKi 250
  4. Sami Mikkola SulkU 230
  5. Eemeli Purola KaustPV 230
  6. Janne Jolkki KoskKai 230
  7. Roope Mikkonen PihtipTui 220
  8. Jussi Jurmu PosPy 210
  9. Aatu Hämeenaho KestKV 210
  10. Toni Vesteri KuortKu 200
  11. Riku Kallioniemi TöysVe 180
  12. Roni Väänänen VarpVi 180
  13. Miikka Matilainen RistU 170

 

P15 Keihäs

  1. Matti Kahilainen PihtipTui 50,60
  2. Sakari Niskala KestKV 48,78
  3. Tomi Hiltunen SulkU 44,09
  4. Johannes Orava RistU 43,93
  5. Antti Mäkelä KaustPV 43,44
  6. Saku Taittonen KuortKu 41,53
  7. Jaakko Hauta-Aho TöysVe 35,60
  8. Aleksi Lahtela PosPy 35,08
  9. Eemeli Pyy LappVei 34,81
  10. Adam Rönnqvist LarsmoIF 31,11
  11. Teemu Varjo VehmKi 31,03
  12. Aleksi Huttunen VarpVi 30,17
  13. Samuli Saksi KoskKai 26,50
  14. Jaakko Pihlajamaa VetU 18,95

 

P13 1000 m

  1. Eero Vuollet PosPy 3.07,87
  2. Jaakko Salo VetU 3.12,97
  3. Konsta Hämäläinen SulkU 3.13,35
  4. Olli Jalli KoskKai 3.13,47
  5. Hermanni Porthen LappVei 3.17,37
  6. Tuomas Mattola PihtipTui 3.17,61
  7. Johannes Öst LarsmoIF 3.28,11
  8. Eero Ylinen KuortKu 3.30,89
  9. Simeon Maukonen KaustPV 3.36,33
  10. Samu Hakola TöysVe 3.42,40
  11. Oskari Alatupa KälvTa 3.48,97
  12. Frans Isolauri VehmKi 3.59,92
  13. Juuso Ukkonen VarpVi 4.19,93
  14. Jyri Tuomaala KestKV 4.33,90
  15. Ekku Korhola RistU 4.41,71

 

P13 60 m aj ei tuulilukemia!

Erä 1

  1. Kevin Kreen KoskKai 10,04
  2. Joona Parkkinen PihtipTui 10,45
  3. Sami Torppa VetU 11,32
  4. Ilari Kallioniemi KuortKu 12,50
  5. Akseli Myllymäki KaustPV 12,87
  6. Antti Väänänen KestKV 13,12
  7. Juha Matilainen VarpVi 13,17
  8. Ilari Pietilä KälvTa 13,26

Erä 2

  1. Linus Ljung LarsmoIF 11,28
  2. Miika Hölsä SulkU 12,11
  3. Jyri Vesanen LappVei 12,53
  4. Joonas Orava RistU 13,96
  5. Juhani Hauta-Aho TöysVe 14,00

 

P13 Korkeus

  1. Artur Hämäläinen KuortKu 158
  2. Jani Kivinen PihtipTui 147
  3. Adisu Holmström LarsmoIF 138
  4. Pyry Matilainen RistU 135
  5. Heikki Kuivasmäki TöysVe 130
  6. Olli Pelkonen SulkU 125
  7. Oskari Vinkka LappVei 125
  8. Jussi-Pekka Mäkelä VehmKi 125
  9. Samppa Laakso VarpVi 115
  10. Dani Heikkinen PosPy 110
  11. Teemu Still KestKV 105
  12. Miika Harjukoski KaustPV 100

 

P13 Moukari

  1. Marko Kallioniemi TöysVe 38,41
  2. Leevi Jukkola KälvTa 38,01
  3. Niko Partanen SulkU 35,05
  4. Vasalampi Joona KaustPV 27,68
  5. Antti Kumpulainen PihtipTui 26,20
  6. Otso Puro LappVei 2613
  7. Osman Akbaba KestKV 23,18
  8. Jere Taskinen VehmKi 22,49
  9. Patrik Kainulainen VarpVi 20,82
  10. Jarkko Salo VetU 16,30
  11. Matti Korhola RistU 14,65
  12. Arttu Oikarainen PosPy 11,83
  13. Janne Riihimäki KuortKu 10,61
  14. Viktor Rönnqvist LarsmoIF 9,10
  15. Tuomas Pakola KoskKai 3,58

 

P11 60 m ei tuulilukemia

Erä 1

  1. Konsta Alatupa KälvTa 9,02
  2. Juuso Ahvenniemi LappVei 9,54
  3. Aleksi Takala KuortKu 9,58
  4. Larry Suvanto KaustPV 9,58
  5. Eetu Kumpulainen PihtipTui 9,95
  6. Eddie Roos LarsmoIF 10,13
  7. Toni Mattila KoskKai 10,20
  8. Janne Still KestKV 10,95

Erä 2

  1. Teemu Hintsanen SulkU 8,91
  2. Oskari Huukkala VehmKi 9,12
  3. Aleksi Rantala VetU 9,18
  4. Laine Hessu PosPy 10,26
  5. Petri Laakso VarpVi 10,57
  6. Samuli Harju TöysVe 11,43
  7. Iiro Rummukainen RistU 12,49

 

P11 1000 m

  1. Tarmo Savola LappVei 3.30,97
  2. Kasper Salo KälvTa 3.31,83
  3. Eetu Rasi PihtipTui 3.39,04
  4. Juho Mattila KoskKai 3.43,01
  5. Ville Hämäläinen SulkU 3.43,81
  6. Victor Hiltunen LarsmoIF 3.45,72
  7. Joona Still KestKV 3.47,15
  8. Otto Pitkänen KuortKu 3.48,16
  9. Felix Paavola KaustPV 3.52,74
  10. Sami Karjalainen PosPy 3.57,58
  11. Setti Pirkola VehmKi 4.04,19
  12. Lassi Kähäri RistU 4.04,59
  13. Janne Läspä VetU 4.10,93
  14. Eemeli Toivola TöysVe 4.13,57
  15. Antti Heiskanen VarpVi 4.14,04

 

P11 Pituus

  1. Eemil Ali-Haapala KaustPV 4,20
  2. Max Hellström LarsmoIF 3,99
  3. Juhana Virtanen VehmKi 3,99
  4. Jone Myyryläinen PihtipTui 3,93
  5. Esa Savola LappVei 3,71
  6. Niki Tervola KälvTa 3,62
  7. Miro Rasinperä KuortKu 3,61
  8. Konsta Hepo-Oja KestKV 3,55
  9. Kristo Kreen KoskKai 3,48
  10. Aaro Åivo VetU 3,29
  11. Juuso Airisniemi PosPy 3,18
  12. Kim Pesonen RistU 3,17
  13. Veikka Liljeström SulkU 3,16
  14. Elmeri Qvintus VarpVi 2,96
  15. Jani Tonteri TöysVe 2,88

 

P11 Kuula

  1. Aapo Hunnakko KuortKu 8,80
  2. Kustaa Toivola TöysVe 8,19
  3. Jere Tervonen KestKV 7,97
  4. Aatu-Eemeli Veteläsuo LappVei 7,88
  5. Joonas Ämmänkoski KaustPV 7,71
  6. Jesse Parkkinen PihtipTui 7,60
  7. Veerti Lappalainen SulkU 7,49
  8. Konsta Pöyhönen VetU 7,48
  9. Jussi Kähäri RistU 7,39
  10. Jere Koivuranta KälvTa 7,09
  11. Jasperi Juutinen VarpVi 6,97
  12. Robin Falck VehmKi 6,57
  13. Simon Strömberg LarsmoIF 5,13
  14. Veeti Huokuniemi PosPy 4,88

 

N17 1500 m

  1. Veera Timo LappVei 5.41,37
  2. Saana Peltola KaustPV 5.43,89
  3. Aino Salminen LarsmoIF 5.44,52
  4. Sanna Kurikkala KälvTa 5.44,78
  5. Taru Kaaranka KuortKu 6.05,87
  6. Marika Ruokamo PosPy 6.06,50
  7. Reeta Tolari RistU 6.10,07
  8. Terhi Behm SulkU 6.14,74
  9. Senja Mäkitörmä VarpVi 6.20,77
  10. Wilhelmiina Jokiaho TöysVe 6.52,43
  11. Roosa Syrjälä VetU 6.56,97
  12. Hanna Männikkö PihtipTui 7.18,09
  13. Karoliine Sirvidas KoskKai 7.35,28

 

N17 Kolmiloikka

  1. Heidi Takalo-Mattila VetU 10,68 +0,6
  2. Kaisa Honkaharju KälvTa 10,55 -0,4
  3. Johanna Kujala LappVei 9,93 -1,3
  4. Karolina Öst LarsmoIF 9,72 -0,7
  5. Nea Rasi PihtipTui 9,68 -0,8
  6. Jenni Väänänen VarpVi 9,61 -1,2
  7. Annemari Hepo-Oja KestKV 9,37 -0,4
  8. Ann-Mari Anttila KoskKai 9,33 +1,0
  9. Essi Valo KaustPV 9,12 -0,2
  10. Katri Oikarainen PosPy 9,07 -0,5
  11. Amanda Seppälä VehmKi 8,86 +0,4
  12. Elli-Maria Lassila KuortKu 8,55 -0,4
  13. Maria Syrjäläinen RistU 7,94 -0,4
  14. Siiri Hukkanen SulkU 7,82 -0,8
  15. Tytti Kallioniemi TöysVe 7,74 -0,5

 

N17 Kuula

  1. Sanna Roivainen VarpVi 10,70
  2. Anna Takala LappVei 10,67
  3. Keete Kreen KoskKai 10,38
  4. Jenna Harju-Autti PosPy 10,07
  5. Kaisa-Leena Paavola KaustPV 10,07
  6. Anni Pesonen RistU 9,71
  7. Riina Rantala VetU 9,71
  8. Nina Akbaba KestKV 9,48
  9. Elisabeth Nylund LarsmoIF 9,42
  10. Jenna Kallatsa PihtipTui 8,71
  11. Fanni Stevander KuortKu 8,12
  12. Mira Kitula TöysVe 7,85
  13. Julia Munck SulkU 7,32
  14. Ella Karppi VehmKi 7,19
  15. Piia Vähähyyppä KälvTa 7,00

 

T15 100 m

Erä 1 -0,2

  1. Amanda Sjölund LarsmoIF 13,99
  2. Sini Mikkola SulkU 14,04
  3. Saija Kulojärvi PosPy 14,16
  4. Riina Rinta-Aho TöysVe 16,58

Eveliina Olkkonen RistU DQ

Taru Mäkisuvio VetU DNS

Erä 2 -0,8

  1. Heidi Akbaba KestKV 13,26
  2. Susan Väisänen VarpVi 13,44
  3. Iida Kallioniemi KuortKu 13,47
  4. Janika Vesanen LappVei 14,51
  5. Hanna Honkaharju KälvTa 14,58
  6. Miisa Simola KoskKai 14,64
  7. Bea Muhonen PihtipTui 14,96
  8. Riikka Valo KaustPV 15,15

 

T15 2000 m

  1. Nuppu Peltoniemi KaustPV 7.12,89
  2. Aino Kivenmäki KuortKu 7.13,17
  3. Julia Hiltunen LarsmoIF 7.24,32
  4. Jenna Vähähyyppä KälvTa 7.31,95
  5. Emmi Paukku PihtipTui 7.40,74
  6. Henna Rusanen VarpVi 7.41,44
  7. Jenna Alaste PosPy 8.03,69
  8. Irene Lindström SulkU 8.44,45
  9. Senni Kaunisto LappVei 8.45,27
  10. Essi Klemola VetU 8.55,86
  11. Satu Korhola RistU 8.56,47
  12. Sini-Tuuli Hautalahti TöysVe 9.16,08
  13. Ida Still KestKV 9.19,62
  14. Riina Topi VehmKi 9.29,58

Eveliina Nurmi KoskKai DNS

 

T15 Seiväs

  1. Essi Hunnakko KuortKu 275
  2. Juulia Ojala LappVei 250
  3. Kaarin Ojala KestKV 240
  4. Heidi Siekkinen PihtipTui 230
  5. Noora Prinkkilä TöysVe 210
  6. Jennie Sandström LarsmoIF 200
  7. Janika Baltzar KaustPV 150
  8. Laura Vähähyyppä KälvTa 130
  9. Pinja Hämäläinen RistU 090
  10. Juulia Jolkki KoskKai 090
  11. Ira Väänänen VarpVi 090

Petra Idström SulkU NH

Emmi Klemola VetU DNS

 

T15 Keihäs

  1. Jasmi Joensuu KuortKu 40,04
  2. Riikka Autio LappVei 39,09
  3. Maria Moilanen VarpVi 36,86
  4. Heli Seppänen KestKV 36,10
  5. Rebecca Ljung LarsmoIF 32,49
  6. Reija Karhunen RistU 32,44
  7. Niina-Maria Kykyri KälvTa 32,10
  8. Iina Mattila KoskKai 31,39
  9. Roosa Ojala VetU 30,50
  10. Anu Hintsanen SulkU 30,26
  11. Marja-Liisa Tikkanen PihtipTui 28,82
  12. Liisa Heino VehmKi 25,51
  13. Iina Toivola TöysVe 23,48
  14. Henna Oikarainen PosPy 21,89
  15. Jenna Kankkonen KaustPV 19,42

 

T13 1000 m

  1. Hanna Jumisko PosPy 3.22,33
  2. Aino Erkinheimo LappVei 3.23,96
  3. Jonna Hiltunen LarsmoIF 3.24,11
  4. Leena Kippo KälvTa 3.25,39
  5. Alina Suomalainen KuortKu 3.34,76
  6. Vilja Peltoniemi KaustPV 3.38,39
  7. Pinja Pylkkänen SulkU 3.43,18
  8. Riina Röpelinen VarpVi 3.45,37
  9. Jenni Yrttikoski VetU 3.50,98
  10. Emma Alava TöysVe 3.58,46
  11. Anna Noponen RistU 4.00,98
  12. Enni Varis PihtipTui 4.01,59
  13. Eveliina Juuse KoskKai 4.16,82
  14. Kaija Haataja KestKV 4.22,69
  15. Laura Piiroinen VehmKi 4.33,38

 

T13 60 m aj ei tuulilukemia!

Erä 1

 

  1. Varpu Vehomäki SulkU 12,06
  2. Vilma Martin PosPy 12,42
  3. Ida Ailio VehmKi 14,13
  4. Sina Salonen KoskKai 14,36
  5. Alisa Tunkkari VetU 14,53
  6. Henna Kuismin TöysVe 14,54

Erä 2

  1. Emma Sundvik LarsmoIF 10,46
  2. Martta Savola LappVei 11,97
  3. Annika Rauhanoksa VarpVi 12,29
  4. Isa-Sofia Juvonen KuortKu 12,34
  5. Johanna Uusitalo KaustPV 12,57
  6. Hilla Väisänen KälvTa 12,92
  7. Marina Ahomaa KestKV 13,03
  8. Viivi Hämäläinen PihtipTui 14,00

 

T13 Korkeus

  1. Viivi Haapakoski KuortKu 140
  2. Elin Sandström LarsmoIF 133
  3. Marjut Siekkinen PihtipTui 133
  4. Henna Takalo-Mattila VetU 127
  5. Noora Sinkkonen SulkU 127
  6. Sofia Isolauri VehmKi 127
  7. Pulkkinen Hanna KaustPV 124
  8. Saana Alaste PosPy 121
  9. Roosa Väänänen VarpVi 121
  10. Sinna Saksi KoskKai 121
  11. Seidi Kuivasmäki TöysVe 118
  12. Jenna Brotkin KestKV 118
  13. Vilhelmiina Salmikunnas RistU 118
  14. Sonja Hernesniemi LappVei 105
  15. Anu Jylhä KälvTa 100

 

T13 Moukari

  1. Essi Levelä-Pohjala TöysVe 40,78
  2. Kiira Väänänen VarpVi 38,91
  3. Emilia Olkkonen RistU 33,81
  4. Anne-Mari Kangas KälvTa 27,43
  5. Suvi Arvela VehmKi 27,13
  6. Hanna-Leena Mäkelä SulkU 27,05
  7. Johanna Isomäki LarsmoIF 23,32
  8. Lotta Väkeväinen LappVei 21,21
  9. Viivi Paavola KaustPV 19,71
  10. Minna Salo VetU 19,69
  11. Jenni Sinkkonen KuortKu 16,29
  12. Jenna Kemppainen PihtipTui 15,25
  13. Miia Simola KoskKai 13,30
  14. Tytti Oikarainen PosPy 9,33

 

T11 60 m ei tuulilukemia

Erä 1

  1. Noora Perkiömäki KuortKu 9,65
  2. Elina Knuuttila KälvTa 9,69
  3. Eveliina Kumpulainen PihtipTui 9,74
  4. Aliisa Härmä KestKV 9,81
  5. Julia Kivinen KaustPV 9,97
  6. Jutta Kuoppala LappVei 9,98
  7. Milla Simola KoskKai 10,33
  8. Hanna Rantsi VarpVi 11,02

Erä 2

  1. Malin Björkström LarsmoIF 9,58
  2. Nata Repo RistU 9,83
  3. Illusia Kontio VetU 10,12
  4. Noora Hintsanen SulkU 10,36
  5. Takapuro Laura PosPy 10,36
  6. Roosa Savola TöysVe 10,78
  7. Tessa Varjo VehmKi 10,88

 

T11 1000 m

  1. Sara Kivenmäki KuortKu 3.34,35
  2. Jennifer Roos LarsmoIF 3.44,80
  3. Anni Huovinen KestKV 3.48,88
  4. Jonna Pakola KoskKai 3.50,29
  5. Milla Huusko VetU 4.01,46
  6. Sophia Blau SulkU 4.01,70
  7. Juuli Hautasaari LappVei 4.04,17
  8. Senja Honkala KälvTa 4.07,06
  9. Laura Wallenius VehmKi 4.11,58
  10. Elli Myllymäki KaustPV 4.14,60
  11. Pinja Jääskeläinen RistU 4.16,27
  12. Karjalainen Julia PosPy 4.22,06
  13. Jenna Rutanen PihtipTui 4.25,18
  14. Riina Ala-Mutka TöysVe 4.45,27
  15. Maria Rissanen VarpVi 5.47,34

 

T11 Pituus

  1. Jenny Asplund LarsmoIF 4,16
  2. Jutta Väkeväinen LappVei 3,91
  3. Sini Karjalainen PosPy 3,79
  4. Annika Kumpulainen PihtipTui 3,78
  5. Hilla Sepponen TöysVe 3,74
  6. Sanni Lindqvist RistU 3,62
  7. Elisa Pelkonen SulkU 3,39
  8. Julia Yrttikoski VetU 3,27
  9. Kiia Koivuranta KälvTa 3,25
  10. Roosa Topi VehmKi 3,23
  11. Ronja Känsälä KaustPV 3,14
  12. Marianne Rauhanoksa VarpVi 2,94
  13. Maarit Pellikka KestKV 2,92
  14. Julia Vuolli KoskKai 2,88
  15. Noora Rasinperä KuortKu 2,85

 

T11 Kuula

  1. Mari Kahilainen PihtipTui 8,60
  2. Alina Strömberg LarsmoIF 8,02
  3. Essi Viinamäki LappVei 7,64
  4. Heidi Nevala KoskKai 7,47
  5. Ida-Maria Maunula KälvTa 7,32
  6. Alexandra Karhukorpi KaustPV 6,91
  7. Jenna Helander KestKV 6,66
  8. Mirella Hölsä SulkU 6,65
  9. Emilia Varpula KuortKu 6,45
  10. Henna-Riikka Ahonen VarpVi 6,35
  11. Meri Lahdenranta VehmKi 6,24
  12. Minna Läspä VetU 5,70
  13. Ahola Iida PosPy 5,32
  14. Emili Matilainen RistU 5,31
  15. Jenna Harju TöysVe 5,22

 

Sukkulaviesti 16 x 60 m

Erä 1

  1. Vetelin Urheilijat 2.27,4
  2. Kosken Kaiku 2.28,1
  3. Kestilän Kisa-Veikot 2.29,4

Konsta Hepo-oja, Aliisa Härmä, Joona Still, Jenna Helander,

Antti Väänänen, Maria Ahomaa, Osman Akbaba, Jena Brotkin,

Sakari Niskala, Kaarin Ojala, Simo Härmä, Heidi Akbaba,

Valtteri Rantonen, Annemari Hepo-oja, Teemu Härmä, Nina Akbaba

  1. Varpaisjärven Vire 2.31,9
  2. Vehmaan Kiisto 2.36,4
  3. Ristiinan Urheilijat 2.39,2
  4. Töysän Veto 2.44,6

Erä 2

  1. Lappajärven Veikot 2.21,4
  2. Larsmo IF 2.21,9
  3. Kaustisen Pohjan-Veikot 2.25,9
  4. Kälviän Tarmo 2.26,2
  5. Pihtiputaan Tuisku 2.27,2
  6. Kuortaneen Kunto 2.27,4
  7. Posion Pyrintö 2.32,1
  8. Sulkavan Urheilijat -41 2.35,6



Yleisurheilun Siikalatvacup 2010, lopputulokset

Siikalatvacupin loppupisteet:

Tytöt  9 
1. Katja Koskela	SiikalU	154p
2. Annika Härmä		KKV	151p
3. Emmi Huovinen	KKV	146p
4. Paula Leinonen	SiikalU	130p
5. Katri Taipaleenmäki	KKV	125p
6. Peppi Kodis		RuKi	105p
7. Laura Kallio		PuPo	 90p

Pojat 9
1. Joona Still		KKV	160p
2. Janne Still		KKV	145p
3. Roni Kamula		SiikalU	139p
4. Roni Huovila		PuPo	133p
5. Jyri Tuomaala	KKV	130p
6. Jaakko Salmela	RaRa	127p
7. Teppo Aho		PuPo	 90p
8. Tommi Aho		PuPo	 41p

Tytöt 11
1. Alisa Härmä		KKV 	158p
2. Jenna Helander	KKV	151p
3. Anni Huovinen	KKV  	151p
(Sijoitukset kisoissa ratkaisi tasapisteissä.)
4. Elisa Leinonen 	SiikalU	127p
5. Maarit Pellikka	KKV	103p
6. Christiina Mykkänen	SiikalU	 97p


Pojat  11
1. Konsta Hepo-oja	KKV	154p
2. Elias Autio		SiikalU	148p
3. Tatu Kainulainen	SiikalU	147p
4. Vili-Petteri HeleniusPuPo	139p
5. Jesse Viitanen	PuPo	138p
6. Luukas Kallio	PuPo	 89p

Tytöt 13
1. Suvi Ihonen		SiikalU	159p
2. Laura Kodis		RuKi	108p
3. Iida Kainulainen	SiikalU	 95p

Pojat 13
1. Eetu Nissinen	SiikalU	117p
2. Eetu Hämeenaho	KKV	115p

Tytöt  15
1. Ida Still		KKV	135p
2. Annemari Hepo-oja	KKV	 96p

Pojat 15
1. Juho-Valtteri HeleniusPuPo	153p
2. Simo Härmä		KKV	140p
3. Arttu Rönkkömäki	PuPo     92p

Naiset
1. Teija Aho		PuPo	 79p
2. Katri Rönkkömäki	PuPo	 57p
3. Kaisu Rönkkömäki	PuPo	 55p

Miehet
1. Miska Kamula		SiikalU	155p
2. Jouko Helenius	PuPo	152p
3. Ville Helenius	PuPo	141p
4. Teemu Härmä		KKV	114p



Yleisurheilun Siikalatvacup, päätöskisa Pulkkilassa 17.8.2010

Tulokset

P9  150m
1. Joona Still		KKV	27,3
2. Jaakko Salmela	RaRa	29,2
3. Janne Still 		KKV	29,7
4. Roni Kamula		SiikalU	29,8
5. Jyri Tuomaala	KKV	30,7
6. Roni Huovila		PuPo	31,4
7. Teppo Aho		PuPo	35,3
8. Tuukka Yliklaavu	PuPo	38,8

P9  kuula 2 kg
1. Joona Still		KKV	 5,29
2. Janne  Still		KKV	 4,50
3. Roni Huovila		PuPo	 4,45
4. Roni Kamula		SiikalU	 4,40
5. Jaakko Salmela	RaRa	 4,04 (toinen työntö parempi)
6. Jyri Tuomaala	KKV	 4,04
7. Teppo Aho		PuPo	 3,72

P11  150m
1. Tatu Kainulainen	SiikalU	24,9
2. Konsta Hepo-oja	KKV	25,2
3. Jesse Viitanen	PuPo	26,0
4. Elias Autio		SiikalU	26,3
5. Jere Tervonen	KKV	28,1
6. Vili-Petteri HeleniusPuPo	28,2
7. Luukas Kallio 	PuPo	35,2

P11  3-loikka
1. Konsta Hepo-oja 	KKV	7,84
2. Tatu Kainulainen	SiikalU	7,70
3. Elias Autio		SiikalU	7,65
4. Vili-Petteri HeleniusPuPo	7,55
5. Jere Tervonen	KKV	7,50
6. Jesse Viitanen	PuPo	7,43
7. Luukas Kallio	PuPo	6,02

P13  200m 
1. Eetu Hämeenaho	KKV	34,6
2. Eetu Nissinen	SiikalU	36,3

P13 korkeus
1. Eetu Hämeenaho	KKV	135
2. Eetu Nissinen	SiikalU	110

P15  300m
1. Juho-Valtteri HeleniusPuPo	75,8


P15  kiekko 1 kg
1. Simo Härmä		KKV	21,94
2. Juho-Valtteri HeleniusPuPo	19,85
3. Arttu Rönkkömäki	PuPo	18,90

M  200m
1. Miska Kamula		SiikalU	26,1
2. Teemu Härmä		KKV	28,2
3. Ville Helenius	PuPo	29,3
4. Jouko Helenius	PuPo	31,1

M   keihäs 800g
1. Jouko Helenius	PuPo	33,67
2. Ville Helenius	PuPo	31,92
3. Miska Kamula		SiikalU	22,70


T9  150m
1. Pauliina Mikkonen	SiikalU	26,0
2. Katja Koskela	SiikalU	26,5
3. Annika Härmä		KKV	29,2
4. Emmi Huovinen	KKV	30,1
5. Peppi Kodis		RuKi	32,6
6. Paula Leinonen	SiikalU	33,7
7. Katri Taipaleenmäki	KKV	36,4
8. Laura Kallio		PuPo	36,6
9. Linnea Kurten	PuPo	45,3

T9  kuula 2kg
1. Annika Härmä		KKV	5,18
2. Pauliina Mikkonen	SiikalU	4,67
3. Katja Koskela	SiikalU	4,09
4. Peppi Kodis		RuKi	3,60
5. Katri Taipaleenmäki	KKV	3,59
6. Emmi Huovinen	KKV	3,45
7. Paula Leinonen	SiikalU	2,93
8. Laura Kallio		PuPo	2,26

T11  150m
1. Alisa Härmä		KKV	25,8
2. Anni Huovinen	KKV	27,3
2. Jenna Helander	KKV	27,3
4. Christiina Mykkänen	SiikalU	28,5
5. Maarit Pellikka	KKV	29,9
6. Elisa Leinonen	SiikalU	32,7
7. Tuuli Yliklaavu	PuPo	33,7


T11  3-loikka
1. Alisa Härmä		KKV	7,45
2. Anni Huovinen	KKV	7,22
3. Jenna Helander	KKV	7,11
4. Maarit Pellikka	KKV	6,68
5. Christiina Mykkänen	SiikalU	5,65
6. Elisa Leinonen	SiikalU	4,74

T13  200m
1. Suvi Ihonen		SiikalU	33,2
2. Iida Kainulainen	SiikalU	34,1
3. Laura Kodis		RuKi	40,0

T13 korkeus
1. Suvi Ihonen		SiikalU	115
2. Laura Kodis		RuK	110

N  keihäs  600g
1. Teija Aho		PuPo	27,92



Kestilään roppakaupalla mitaleja Sisulisähuipentumasta

Pohjois-Pohjanmaan piirin sisulisähuipentuma
Kempele
24-25.7.

Kisa-Veikkojen nuoret hakivat roiman määrän mitaleita ja pistesijoja Pohjois-Pohjanmaan piirin Sisulisähuipentumasta eli 9-15v piirinmestaruuskisoista Kempeleessä. Nuoret saavuttivat kaikkiaan 41 mitalia, joista 20 kultaa, 11 hopeaa ja 10 pronssia. Mitalimäärä on toiseksi suurin Oulun Pyrinnön jälkeen. Mitalistien joukossa on monia useamman mitalin saavuttaneita. Osman Akbaba oli ylivoimainen P12 sarjan kaikissa heittolajeissa eli hän saavutti parhaan mahdollisen tuloksen: neljä kultamitalia.

TULOKSET:

P9 40 m

  1. Joona Still KestKV 7,01
    2. Petteri Puhakka PyhäjWi 7,08
    3. Arttu Mikkonen OulPy 7,11
    4. Arttu Heilala KempKi 7,21
    5. Kalle Turunen OulPy 7,24
    6. Toni Mathlin RaahVe 7,26
    7. Sampsa Hautajoki KärsKa 7,56
    8. Valtteri Päätalo LumijLU 7,78
    9. Jyri Tuomaala KestKV 8,01
    10. Veeti Latvalehto LaitasVe 8,23
    11. Anttoni Putkonen KiimU 8,44
    12. Jaakko Mikkonen RaahVe 8,69

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Joona Still KestKV 7,01
    2. Petteri Puhakka PyhäjWi 7,08
    3. Valtteri Päätalo LumijLU 7,78
    4. Jyri Tuomaala KestKV 8,01
    5. Veeti Latvalehto LaitasVe 8,23
    6. Jaakko Mikkonen RaahVe 8,69

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Arttu Mikkonen OulPy 7,11
    2. Arttu Heilala KempKi 7,21
    3. Kalle Turunen OulPy 7,24
    4. Toni Mathlin RaahVe 7,26
    5. Sampsa Hautajoki KärsKa 7,56
    6. Anttoni Putkonen KiimU 8,44

P9 1000 m

  1. Joona Still KestKV 3.49,19
    2. Kalle Turunen OulPy 3.50,34
    3. Petteri Puhakka PyhäjWi 3.56,19
    4. Ville Myllyaho KuivAu 4.11,97
    5. Sampsa Hautajoki KärsKa 4.14,75
    6. Ossi Mehtälä MerijKe 4.26,24
    7. Veeti Latvalehto LaitasVe 4.38,60
    8. Jaakko Mikkonen RaahVe 4.48,90
    9. Ahti Saarela LumijLU 4.54,77
    Valtteri Päätalo LumijLU DNF

Erä 1

  1. Ville Myllyaho KuivAu 4.11,97
    2. Sampsa Hautajoki KärsKa 4.14,75
    3. Ossi Mehtälä MerijKe 4.26,24
    4. Jaakko Mikkonen RaahVe 4.48,90
    5. Ahti Saarela LumijLU 4.54,77

Erä 2

  1. Joona Still KestKV 3.49,19
    2. Kalle Turunen OulPy 3.50,34
    3. Petteri Puhakka PyhäjWi 3.56,19
    4. Veeti Latvalehto LaitasVe 4.38,60
    Valtteri Päätalo LumijLU DNF

P9 Korkeus

  1. Ville Myllyaho KuivAu 105
    2. Kalle Turunen OulPy 100
    3. Elias Ruotsalainen IinY 090
    4. Jani Isokääntä MerijKe 090
    4. Jyri Tuomaala KestKV 090

P9 Pituus

  1. Arttu Mikkonen OulPy 3,69
    2. Toni Mathlin RaahVe 3,54
    3. Kalle Turunen OulPy 3,51
    4. Arttu Heilala KempKi 3,46
    5. Ville Myllyaho KuivAu 3,40
    6. Petteri Puhakka PyhäjWi 3,32
    7. Joona Still KestKV 3,25
    8. Viljami Koivisto KiimU 2,91
    9. Sampsa Hautajoki KärsKa 2,91
    10. Ossi Mehtälä MerijKe 2,90
    11. Jyri Tuomaala KestKV 2,82
    12. Veeti Latvalehto LaitasVe 2,72
    13. Anttoni Putkonen KiimU 2,70
    14. Jani Isokääntä MerijKe 2,59
    15. Jaakko Mikkonen RaahVe 2,49
    Kasperi Lahdenkauppi OulPy DNS

P9 Kuula

  1. Juho Vähäkangas MerijKe 5,83
    1. Valtteri Päätalo LumijLU 5,83
    3. Aleksi Knuutila OulHui 5,38
    4. Ossi Mehtälä MerijKe 5,21
    5. Jani Isokääntä MerijKe 5,19
    6. Viljami Koivisto KiimU 5,06
    7. Ahti Saarela LumijLU 4,75
    8. Ville Myllyaho KuivAu 4,33

P9 Keihäs

  1. Elias Ruotsalainen IinY 23,21
    2. Jani Isokääntä MerijKe 21,82
    3. Ossi Mehtälä MerijKe 18,07
    4. Valtteri Päätalo LumijLU 16,56
    5. Petteri Puhakka PyhäjWi 15,78
    6. Vertti Kontinaho RaahVe 15,32
    7. Viljami Koivisto KiimU 15,08
    8. Joona Still KestKV 14,74
    9. Veeti Latvalehto LaitasVe 13,10
    10. Arttu Mikkonen OulPy 12,99
    11. Arttu Heilala KempKi 11,74
    12. Jaakko Mikkonen RaahVe 8,44
    13. Anttoni Putkonen KiimU 7,27

P10 60 m

Tuuli: 0,0

  1. Miika Syrjälä OulPy 9,46
    2. Valtteri Tenno OulPy 9,56
    3. Konsta Hepo-Oja KestKV 9,58
    4. Tapio Kärkimaa OulPy 9,80
    5. Aarne Valkola PudU 10,26
    6. Juho Kurttila IinY 10,77
    7. Juho-Eemil Mikkonen RaahVe 10,89

P10 1000 m

  1. Miika Syrjälä OulPy 3.40,45
    2. Elias Erkkilä RaahVe 3.46,65
    3. Niko Mäenpää KuivAu 3.47,66
    4. Samuli Ukkola KempKi 3.48,87
    5. Joonas Ahola RaahVe 4.01,38
    6. Juho-Eemil Mikkonen RaahVe 4.16,61

P10 60 m aj

  1. Niko Mäenpää KuivAu 12,33
    2. Valtteri Tenno OulPy 12,46
    3. Tapio Kärkimaa OulPy 12,52
    4. Aarne Valkola PudU 13,87

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Niko Mäenpää KuivAu 12,33
    2. Tapio Kärkimaa OulPy 12,52

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Valtteri Tenno OulPy 12,46
    2. Aarne Valkola PudU 13,87

P10 Korkeus

  1. Konsta Hepo-Oja KestKV 115
    2. Tapio Kärkimaa OulPy 115
    3. Valtteri Tenno OulPy 105

P10 Pituus

  1. Konsta Hepo-Oja KestKV 3,86
    2. Elias Autio SiikalU 3,85
    3. Valtteri Tenno OulPy 3,83
    4. Miika Syrjälä OulPy 3,75
    5. Niko Mäenpää KuivAu 3,55
    6. Samuli Ukkola KempKi 3,38
    7. Juho Kurttila IinY 3,29
    8. Juho-Eemil Mikkonen RaahVe 3,05
    9. Kalle Still KestKV 2,59

P10 Kuula

  1. Elias Autio SiikalU 6,17
    2. Tapio Kärkimaa OulPy 6,10
    3. Kalle Still KestKV 5,40
    4. Aarne Valkola PudU 4,72

P10 Keihäs

  1. Toni Kilpeläinen OulPy 27,34
    2. Konsta Hepo-Oja KestKV 23,82
    3. Joonas Ahola RaahVe 20,36
    4. Aarne Valkola PudU 19,40
    5. Juho-Eemil Mikkonen RaahVe 16,69
    6. Kalle Still KestKV 12,28

P11 60 m

  1. Vesa Kittilä PyhäjWi 9,11
    2. Juha-Matti Broström OulPy 9,18
    3. Joni Heikkinen OulPy 9,24
    4. Akseli Myllymäki OulPy 9,26
    5. Joonas Kaikkonen KuivAu 9,33
    6. Aleksi Isomursu PudU 9,46
    7. Roope Kariniemi OulPy 9,56
    8. Jere Nurmela IinY 9,60
    9. Jarkko Karsikko PyhäjWi 9,64
    10. Ville Alaniska OulPy 9,74
    11. Otto Ikonen OulPy 9,75
    12. Eetu Ijäs KuivAu 9,92
    13. Santeri Puhakka PyhäjWi 10,57
    14. Lauri Riepula PudU 11,22

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Vesa Kittilä PyhäjWi 9,11
    2. Joni Heikkinen OulPy 9,24
    3. Akseli Myllymäki OulPy 9,26
    4. Aleksi Isomursu PudU 9,46
    5. Roope Kariniemi OulPy 9,56
    6. Eetu Ijäs KuivAu 9,92
    7. Santeri Puhakka PyhäjWi 10,57

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Juha-Matti Broström OulPy 9,18
    2. Joonas Kaikkonen KuivAu 9,33
    3. Jere Nurmela IinY 9,60
    4. Jarkko Karsikko PyhäjWi 9,64
    5. Ville Alaniska OulPy 9,74
    6. Otto Ikonen OulPy 9,75
    7. Lauri Riepula PudU 11,22

P11 1000 m

  1. Juha-Matti Broström OulPy 3.30,74
    2. Joni Heikkinen OulPy 3.31,16
    3. Aleksi Isomursu PudU 3.32,56
    4. Akseli Myllymäki OulPy 3.42,59
    5. Ville Alaniska OulPy 3.44,35
    6. Teijo Impola PyhäjWi 3.55,83
    7. Riku Korpela PyhäjWi 3.59,46
    8. Lauri Riepula PudU 4.02,49
    9. Santeri Puhakka PyhäjWi 4.33,46

P11 60 m aj

  1. Vesa Kittilä PyhäjWi 10,71
    2. Joni Heikkinen OulPy 10,82
    3. Roope Kariniemi OulPy 11,05
    4. Otto Ikonen OulPy 11,97
    5. Jere Nurmela IinY 12,66
    6. Ville Alaniska OulPy 12,99

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Roope Kariniemi OulPy 11,05
    2. Jere Nurmela IinY 12,66
    3. Ville Alaniska OulPy 12,99

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Vesa Kittilä PyhäjWi 10,71
    2. Joni Heikkinen OulPy 10,82
    3. Otto Ikonen OulPy 11,97

P11 Pituus

  1. Vesa Kittilä PyhäjWi 4,35
    2. Juha-Matti Broström OulPy 4,23
    3. Aleksi Isomursu PudU 4,15
    4. Joni Heikkinen OulPy 3,96
    5. Jarkko Karsikko PyhäjWi 3,94
    6. Roope Kariniemi OulPy 3,89
    7. Joonas Kaikkonen KuivAu 3,87
    8. Otto Ikonen OulPy 3,79
    9. Ville Alaniska OulPy 3,65
    10. Jere Nurmela IinY 3,60
    11. Eemeli Lithovius LimNM 3,48
    12. Jere Tervonen KestKV 3,31

P11 Kuula

  1. Jere Tervonen KestKV 7,70
    2. Antti Väänänen KestKV 7,68
    3. Eemeli Lithovius LimNM 7,02
    4. Santeri Puhakka PyhäjWi 5,15
    5. Lauri Riepula PudU 4,97

P11 Keihäs

  1. Antti Väänänen KestKV 28,63
    2. Aleksi Isomursu PudU 28,13
    3. Vili-Petteri Helenius PulkkPo 27,85
    4. Eemeli Lithovius LimNM 27,05
    5. Jere Tervonen KestKV 23,49
    6. Otto Ikonen OulPy 22,43
    7. Riku Korpela PyhäjWi 18,98
    8. Teijo Impola PyhäjWi 18,82
    9. Lauri Riepula PudU 15,90
    10. Santeri Puhakka PyhäjWi 12,56

P12 60 m

Tuuli: -0,6

  1. Vili Ikonen OulPy 9,09
    2. Jere Tyni PudasjU 9,58
    3. Kalle Jyrkinen OulPy 9,63
    4. Jani Järvikivi KuivAu 10,22

P12 200 m

Tuuli: -1,4

  1. Vili Ikonen OulPy 30,70
    2. Juuso Syrjälä OulPy 30,72
    3. Kalle Jyrkinen OulPy 31,58
    4. Jere Tyni PudasjU 32,53

P12 1000 m

  1. Kalle Jyrkinen OulPy 3.23,31
    2. Juuso Syrjälä OulPy 3.26,61
    3. Henri Mäenpää KuivAu 3.40,37

P12 Korkeus

  1. Jere Tyni PudasjU 120

P12 Pituus

  1. Vili Ikonen OulPy 4,24 +4,3 4,17 -1,0
    2. Jani Järvikivi KuivAu 3,67 +2,6 3,57 +1.6

P12 Kuula

  1. Osman Akbaba KestKV 10,52
    2. Valtteri Sippala RaahVe 7,84
    3. Henri Mikkonen TyrnTe 7,59
    4. Ville Koskinen KestKV 6,68
    5. Jere Tyni PudasjU 6,65
    6. Teemu Still KestKV 6,50

P12 Kiekko

  1. Osman Akbaba KestKV 36,25
    2. Mirko Autio SiikalU 22,17
    3. Vili Ikonen OulPy 21,82
    4. Ville Koskinen KestKV 19,05
    5. Teemu Still KestKV 16,76

P12 Moukari

  1. Osman Akbaba KestKV 22,59
    2. Ville Koskinen KestKV 18,32
    3. Teemu Still KestKV 15,52

P12 Keihäs

  1. Osman Akbaba KestKV 32,55
    2. Mikko Alila OulPy 26,90
    3. Tuomas Hirvelä KuivAu 26,55
    4. Jani Järvikivi KuivAu 23,54
    5. Ville Koskinen KestKV 21,42
    6. Teemu Still KestKV 20,58

P13 60 m

Tuuli: -2,7

  1. Olli-Oskari Loukkola OulPy 8,73
    2. Teemu Karhapää KuivAu 8,74
    3. Miikka Kanniainen OulPy 9,11
    4. Lasse Moilanen PudasjU 9,56
    Tuomas Määttä OulPy DNS

P13 200 m

Tuuli: -1,7

  1. Teemu Karhapää KuivAu 28,38
    2. Olli-Oskari Loukkola OulPy 29,45
    3. Lasse Moilanen PudasjU 32,29

P13 1000 m

  1. Lasse Moilanen PudasjU 3.20,57
    2. Jaakko Pääkkölä KuivAu 3.27,11
    3. Aapo Erkkilä RaahVe 3.27,96
    Teemu Karhapää KuivAu DNS

P13 2000 m kävely

  1. Teijo Hekkala IinY 12.34,72
    2. Eetu Nissinen SiikalU 14.31,34

P13 Pituus

  1. Miikka Kanniainen OulPy 4,35 +3,3 4,19 +1.2

P13 Kuula

  1. Jyri Isokääntä MerijKe 11,28
    2. Niko Tohola MerijKe 10,30
    3. Teijo Hekkala IinY 10,08
    4. Olli-Oskari Loukkola OulPy 9,78

P13 Kiekko

  1. Miikka Kanniainen OulPy 33,65
    2. Jyri Isokääntä MerijKe 30,76
    3. Niko Tohola MerijKe 30,41
    4. Elmeri Mehtomaa OulPy 20,42
    5. Eetu Nissinen SiikalU 19,37
    6. Lasse Moilanen PudasjU 16,88

P13 Moukari

  1. Elmeri Mehtomaa OulPy 32,06
    2. Jyri Isokääntä MerijKe 20,33
    3. Niko Tohola MerijKe 16,91

P13 Keihäs

  1. Heikki Kuurola PudasjU 55,35
    2. Jyri Isokääntä MerijKe 50,20
    3. Olli-Oskari Loukkola OulPy 35,22
    4. Niko Tohola MerijKe 30,42
    5. Aapo Erkkilä RaahVe 22,02

P14 100 m

Tuuli: -0,4

  1. Jere Posti OulPy 12,41
    2. Santeri Hyvärinen PudasjU 13,56
    3. Simo Härmä KestKV 13,62
    4. Joni Tyni PudasjU 13,86
    5. Sakari Ylönen OulPy 13,96

P14 800 m

  1. Santeri Hyvärinen PudasjU 2.18,38
    2. Arttu Liipo OulPy 2.25,02

P14 300 m

  1. Jere Posti OulPy 40,39
    2. Santeri Hyvärinen PudasjU 45,89
    3. Joni Tyni PudasjU 46,36

P14 2000 m

  1. Santeri Hyvärinen PudasjU 6.43,65
    2. Sakari Ylönen OulPy 6.43,84
    3. Olli Jaakkola OulPy 6.50,60
    4. Arttu Liipo OulPy 6.53,40

P14 200 m aj

Tuuli: +0,3

  1. Jere Posti OulPy 27,89

P14 100 m aj

Tuuli: -3,5

  1. Jere Posti OulPy 15,17

P14 Korkeus

  1. Joni Tyni PudasjU 150

P14 Seiväs

  1. Jussi Mehtälä MerijKe 180

P14 Pituus

  1. Simo Härmä KestKV 4,84 +1,1
    2. Joni Tyni PudasjU 4,80 -1,2
    3. Sauli Selkälä RaahVe 4,67 +0,9
    4. Sakari Ylönen OulPy 4,19 -1,3

P14 Kuula

  1. Kasperi Pulkkinen KempKi 10,64
    2. Joonas Haataja PattU 10,24
    3. Ville Vesa KempKi 10,11
    4. Sauli Selkälä RaahVe 8,89

P14 Kiekko

  1. Ville Vesa KempKi 32,78
    2. Kasperi Pulkkinen KempKi 29,68
    3. Simo Härmä KestKV 26,76

P14 Keihäs

  1. Joonas Haataja PattU 41,22
    2. Juho-Valtteri Helenius PulkkPo 34,64
    3. Jussi Mehtälä MerijKe 27,16
    4. Kasperi Pulkkinen KempKi 22,82
    5. Ville Vesa KempKi 21,38

P15 100 m

Tuuli: 0,0

  1. Philippe Nkansi OulPy 12,08
    2. Jere Hölttä OulPy 12,26
    3. Jouka Veijola KuivAu 12,53
    4. Jani Sirkka OulPy 12,56
    5. Niko Kaarlela KuivAu 13,98

P15 800 m

  1. Sakari Niskala KestKV 2.13,54
    2. Esa Runtti KestKV 2.15,82

P15 300 m

  1. Jere Hölttä OulPy 39,41
    2. Jouka Veijola KuivAu 40,92

P15 2000 m

  1. Jaakko Heikkinen LaitasVe 7.40,23

P15 200 m aj

Tuuli: +0,3

  1. Jere Hölttä OulPy 28,24
    2. Jani Sirkka OulPy 29,61

P15 100 m aj

Tuuli: -3,5

  1. Jere Hölttä OulPy 16,21

P15 Korkeus

  1. Jani Viljanen KiimU 150
    2. Santtu Lehtonen KiimU 120

P15 Seiväs

  1. Aatu Hämeenaho KestKV 200

P15 Pituus

  1. Philippe Nkansi OulPy 5,39 -0,8
    2. Jouka Veijola KuivAu 4,92 +1,0

P15 Kolmiloikka

  1. Jouka Veijola KuivAu 10,73 +0,9
    Philippe Nkansi OulPy DNS

P15 Kuula

  1. Teemu Tohola MerijKe 12,58
    2. Aatu Hämeenaho KestKV 10,53
    3. Jani Viljanen KiimU 9,17

P15 Kiekko

  1. Aatu Hämeenaho KestKV 35,99
    2. Teemu Tohola MerijKe 34,90
    3. Jani Viljanen KiimU 31,26

P15 Moukari

  1. Teemu Tohola MerijKe 34,24

P15 Keihäs

  1. Sakari Niskala KestKV 46,25
    2. Teemu Tohola MerijKe 45,53

T9 40 m

  1. Milja Raitanen PyhäjWi 6,83
    2. Jenna Koskela OulPy 6,86
    3. Sonja Stång KuivAu 6,94
    4. Emilia Nissinaho OulPy 7,07
    5. Siiri Hakopää OulPy 7,10
    6. Mette Tyni PudasjU 7,58
    6. Siiri Lithovius LimNM 7,58
    8. Hanna Meissner OulPy 7,63
    9. Kerttu Kontinaho RaahVe 7,81
    10. Emilia Tuomaala SalSa 7,85
    11. Linda Uusitalo KuivAu 7,86
    12. Jessi Nurmela IinY 7,88
    13. Jatta Nurmela IinY 7,96
    14. Annika Härmä KestKV 7,99
    15. Saara Laine KuivAu 8,07

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Milja Raitanen PyhäjWi 6,83
    2. Jenna Koskela OulPy 6,86
    3. Sonja Stång KuivAu 6,94
    4. Siiri Hakopää OulPy 7,10
    5. Mette Tyni PudasjU 7,58
    5. Siiri Lithovius LimNM 7,58
    7. Annika Härmä KestKV 7,99

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Emilia Nissinaho OulPy 7,07
    2. Hanna Meissner OulPy 7,63
    3. Kerttu Kontinaho RaahVe 7,81
    4. Emilia Tuomaala SalSa 7,85
    5. Linda Uusitalo KuivAu 7,86
    6. Jessi Nurmela IinY 7,88
    7. Jatta Nurmela IinY 7,96
    8. Saara Laine KuivAu 8,07

T9 1000 m

  1. Emilia Nissinaho OulPy 3.58,11
    2. Sonja Stång KuivAu 4.12,71
    3. Siiri Lithovius LimNM 4.12,73
    4. Heini Niva LaitasVe 4.21,48
    5. Saara Laine KuivAu 4.33,49
    6. Emmi Huovinen KestKV 4.34,17

T9 600 m kävely

  1. Milja Raitanen PyhäjWi 4.43,05
    2. Emmi Huovinen KestKV 4.55,17

T9 Korkeus

  1. Siiri Lithovius LimNM 100
    2. Heini Niva LaitasVe 100
    3. Anni Liikanen KuusEV 095
    3. Emmi Huovinen KestKV 095
    5. Mette Tyni PudasjU 090
    6. Annika Härmä KestKV 085
    7. Emilia Tuomaala SalSa 075

T9 Pituus

  1. Milja Raitanen PyhäjWi 3,79
    2. Jenna Koskela OulPy 3,53
    3. Emilia Nissinaho OulPy 3,48
    4. Sonja Stång KuivAu 3,33
    5. Siiri Lithovius LimNM 3,17
    6. Venla Rutanen KuivAu 3,07
    7. Emilia Tuomaala SalSa 3,03
    8. Jessi Nurmela IinY 3,03
    9. Linda Uusitalo KuivAu 2,96
    10. Jenni Hiltula KuivAu 2,96
    11. Hanna Meissner OulPy 2,89
    12. Mette Tyni PudasjU 2,76
    13. Saara Laine KuivAu 2,75
    14. Anni Liikanen KuusEV 2,72
    15. Emmi Huovinen KestKV 2,72
    16. Eerika Simola OulPy 2,71
    17. Annika Härmä KestKV 2,61
    18. Jatta Nurmela IinY 2,53

T9 Kuula

  1. Annika Härmä KestKV 5,59
    2. Anni Liikanen KuusEV 4,84
    3. Heini Niva LaitasVe 4,77
    4. Jessi Nurmela IinY 4,09
    5. Mette Tyni PudasjU 4,07
    6. Milja Raitanen PyhäjWi 3,84
    7. Jatta Nurmela IinY 2,37

T9 Keihäs

  1. Heini Niva LaitasVe 14,64
    2. Sonja Stång KuivAu 11,47
    3. Jessi Nurmela IinY 9,93
    4. Anni Liikanen KuusEV 8,58
    5. Saara Laine KuivAu 8,18
    6. Venla Rutanen KuivAu 7,94
    7. Linda Uusitalo KuivAu 6,68
    8. Jatta Nurmela IinY 4,73

T10 60 m

  1. Veera Immonen OulPy 9,45
    2. Anni Grekula RaahVe 9,82
    3. Anniina Putkonen KiimU 9,84
    4. Elina Mikkonen RaahVe 9,98
    5. Roosa Junno KärsKa 10,13
    6. Neariina Peltoniemi RaahVe 10,49
    7. Silja Uusitalo KuivAu 11,10
    8. Maarit Pellikka KestKV 11,33
    Kilpailun ulkopuolella
    Ella-Reetta Erkkilä SotkJy 9,80

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Anni Grekula RaahVe 9,82
    2. Anniina Putkonen KiimU 9,84
    3. Elina Mikkonen RaahVe 9,98
    4. Maarit Pellikka KestKV 11,33
    Kilpailun ulkopuolella
    Ella-Reetta Erkkilä SotkJy 9,80

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Veera Immonen OulPy 9,45
    2. Roosa Junno KärsKa 10,13
    3. Neariina Peltoniemi RaahVe 10,49
    4. Silja Uusitalo KuivAu 11,10

T10 1000 m

  1. Laura Heikkinen KuivAu 3.49,46
    2. Anni Huovinen KestKV 3.52,11
    3. Neariina Peltoniemi RaahVe 3.55,34
    4. Maija Castrén OulPy 4.05,01
    5. Emmi Erkkilä RaahVe 4.13,17
    6. Anni Grekula RaahVe 4.17,84

Erä 1

  1. Laura Heikkinen KuivAu 3.49,46
    2. Anni Huovinen KestKV 3.52,11
    3. Emmi Erkkilä RaahVe 4.13,17

Erä 2

  1. Neariina Peltoniemi RaahVe 3.55,34
    2. Maija Castrén OulPy 4.05,01
    3. Anni Grekula RaahVe 4.17,84

T10 60 m aj

  1. Veera Immonen OulPy 12,29
    2. Maija Castrén OulPy 12,66
    3. Neariina Peltoniemi RaahVe 12,88
    4. Siiri Hakopää OulPy 13,11
    5. Elviira Kortessalo RaahVe 14,55
    Elina Mikkonen RaahVe DQ

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Veera Immonen OulPy 12,29
    2. Neariina Peltoniemi RaahVe 12,88
    3. Elviira Kortessalo RaahVe 14,55

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Maija Castrén OulPy 12,66
    2. Siiri Hakopää OulPy 13,11
    Elina Mikkonen RaahVe DQ

T10 1000 m kävely

  1. Elviira Kortessalo RaahVe 6.40,91
    2. Hulda Kuustie LimNM 6.42,44
    3. Anni Huovinen KestKV 6.49,19
    4. Jutta Pääkkölä KuivAu 8.09,17

T10 Korkeus

  1. Roosa Junno KärsKa 120
    2. Julia Oravisjärvi PyhäjWi 110
    2. Elviira Kortessalo RaahVe 110
    4. Neariina Peltoniemi RaahVe 110
    5. Maija Castrén OulPy 105
    6. Veera Immonen OulPy 105
    Silja Uusitalo KuivAu NH

T10 Pituus

  1. Elina Mikkonen RaahVe 3,84
    2. Veera Immonen OulPy 3,80
    3. Anniina Putkonen KiimU 3,78
    4. Emmi Erkkilä RaahVe 3,51
    5. Anni Grekula RaahVe 3,43
    5. Anni Huovinen KestKV 3,43
    7. Julia Oravisjärvi PyhäjWi 3,39
    8. Roosa Junno KärsKa 3,20
    9. Hulda Kuustie LimNM 3,18
    10. Maarit Pellikka KestKV 3,06
    11. Silja Uusitalo KuivAu 2,89
    12. Oona Ruotsalainen IinY 2,85
    13. Jutta Pääkkölä KuivAu 2,37
    Kilpailun ulkopuolella
    Ella-Reetta Erkkilä SotkJy 3,72

T10 Kuula

  1. Meiju Polojärvi KuivAu 6,89
    2. Elina Mikkonen RaahVe 6,25
    3. Pinja Hirsikorpi RaahVe 6,04
    4. Maija Castrén OulPy 5,78
    5. Julia Oravisjärvi PyhäjWi 5,70
    6. Anni Huovinen KestKV 5,43
    7. Hulda Kuustie LimNM 5,12
    8. Maarit Pellikka KestKV 4,72
    Kilpailun ulkopuolella
    Ella-Reetta Erkkilä SotkJy 6,71

T10 Keihäs

  1. Pinja Hirsikorpi RaahVe 21,76
    2. Julia Oravisjärvi PyhäjWi 19,39
    3. Elviira Kortessalo RaahVe 15,20
    4. Hulda Kuustie LimNM 13,69
    Kilpailun ulkopuolella
    Ella-Reetta Erkkilä SotkJy

T11 60 m

  1. Anni Pietilä KuivAu 9,18
    2. Sara Mehtomaa OulPy 9,30
    3. Nea Heilala KempKi 9,38
    4. Karoliina Bogdanoff RaahVe 9,45
    5. Anna-Kaisa Korhonen OulPy 9,46
    6. Fanni Hakopää OulPy 9,53
    7. Jenni Marjomaa OulPy 9,84
    8. Anna Hirvelä KuivAu 9,96
    9. Wenla Vierimaa OulPy 10,05
    10. Nina Mäkelä OulPy 10,06
    11. Aliisa Härmä KestKV 10,23
    12. Oona Heilala KempKi 10,31
    13. Tytti Karsikko PyhäjWi 10,50
    14. Karita Mikkonen KuivAu 10,85

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Karoliina Bogdanoff RaahVe 9,45
    2. Fanni Hakopää OulPy 9,53
    3. Jenni Marjomaa OulPy 9,84
    4. Anna Hirvelä KuivAu 9,96
    5. Wenla Vierimaa OulPy 10,05
    6. Nina Mäkelä OulPy 10,06
    7. Aliisa Härmä KestKV 10,23

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Anni Pietilä KuivAu 9,18
    2. Sara Mehtomaa OulPy 9,30
    3. Nea Heilala KempKi 9,38
    4. Anna-Kaisa Korhonen OulPy 9,46
    5. Oona Heilala KempKi 10,31
    6. Tytti Karsikko PyhäjWi 10,50
    7. Karita Mikkonen KuivAu 10,85

T11 1000 m

  1. Nea Heilala KempKi 3.44,08
    2. Anna-Kaisa Korhonen OulPy 3.53,81
    3. Tiia Keskinen PyhäjWi 4.05,16
    4. Silja Saarela LumijLU 4.11,99
    Roosa Immonen OulPy DNS

T11 60 m aj

  1. Fanni Hakopää OulPy 10,84
    2. Sara Mehtomaa OulPy 11,09
    3. Karoliina Bogdanoff RaahVe 11,30
    4. Anni Pietilä KuivAu 11,35
    5. Anna-Kaisa Korhonen OulPy 11,39
    6. Jenni Marjomaa OulPy 12,00
    7. Wenla Vierimaa OulPy 12,01
    8. Aliisa Härmä KestKV 12,78
    9. Jenna Helander KestKV 14,10
    9. Tiia Keskinen PyhäjWi 14,10

Erä 1 Tuuli: 0,0

  1. Anna-Kaisa Korhonen OulPy 11,39
    2. Jenna Helander KestKV 14,10

Erä 2 Tuuli: 0,0

  1. Fanni Hakopää OulPy 10,84
    2. Anni Pietilä KuivAu 11,35

Erä 3 Tuuli: 0,0

  1. Sara Mehtomaa OulPy 11,09
    2. Jenni Marjomaa OulPy 12,00
    3. Tiia Keskinen PyhäjWi 14,10

Erä 4 Tuuli: 0,0

  1. Karoliina Bogdanoff RaahVe 11,30
    2. Wenla Vierimaa OulPy 12,01
    3. Aliisa Härmä KestKV 12,78

T11 1000 m kävely

  1. Jenni Marjomaa OulPy 6.56,11
    2. Anna-Kaisa Korhonen OulPy 7.00,00
    3. Silja Saarela LumijLU 7.12,98
    4. Tiia Keskinen PyhäjWi 7.34,26

T11 Korkeus

  1. Karoliina Bogdanoff RaahVe 125
    2. Roosa Immonen OulPy 120
    3. Aliisa Härmä KestKV 115
    4. Heidi Kurttila IinY 115
    4. Wenla Vierimaa OulPy 115
    6. Jenna Helander KestKV 105
    7. Tiia Keskinen PyhäjWi 100

T11 Pituus

  1. Sara Mehtomaa OulPy 4,07
    2. Nea Heilala KempKi 4,01
    3. Karoliina Bogdanoff RaahVe 3,99
    4. Anni Pietilä KuivAu 3,92
    5. Milla Koski-Vähälä LumijLU 3,62
    6. Aliisa Härmä KestKV 3,61
    7. Jenni Marjomaa OulPy 3,57
    8. Roosa Immonen OulPy 3,42
    9. Oona Heilala KempKi 3,37
    10. Tytti Karsikko PyhäjWi 3,34
    11. Jenna Helander KestKV 3,32
    12. Wenla Vierimaa OulPy 3,31

T11 Kuula

  1. Milla Koski-Vähälä LumijLU 11,82
    2. Silja Saarela LumijLU 7,64
    3. Sara Mehtomaa OulPy 7,12
    4. Jenna Helander KestKV 6,97
    5. Roosa Immonen OulPy 6,68
    6. Karita Mikkonen KuivAu 5,73
    7. Tytti Karsikko PyhäjWi 4,65

T11 Keihäs

  1. Milla Koski-Vähälä LumijLU 32,66
    2. Silja Saarela LumijLU 16,70
    3. Tytti Karsikko PyhäjWi 6,73

T12 60 m

Tuuli: -3,3

  1. Olivia Jokinen KuivAu 8,71
    2. Emmi Sallinen RaahVe 8,90
    3. Elina Lampela OulPy 9,10
    4. Suvi Leinola RaahVe 9,44
    5. Janika Ahola RaahVe 9,50
    6. Neea Mikkola OulPy 9,52
    7. Jessika Raudaskoski OulPy 9,72
    8. Veera Möttönen RaahVe 9,84

T12 200 m

  1. Emmi Sallinen RaahVe 29,97
    2. Suvi Leinola RaahVe 31,29
    3. Jessika Raudaskoski OulPy 32,58
    4. Eveliina Korva KuusEV 33,49
    5. Heidi Kokko IinY 33,86
    6. Katja Karjalainen KuusEV 34,39
    7. Kerttu Turpeinen OulPy 34,83
    8. Jenna Brotkin KestKV 37,95
    9. Kaija Haataja KestKV 38,91

Erä 1 Tuuli: -2,7

  1. Emmi Sallinen RaahVe 29,97
    2. Suvi Leinola RaahVe 31,29
    3. Eveliina Korva KuusEV 33,49
    4. Heidi Kokko IinY 33,86
    5. Katja Karjalainen KuusEV 34,39

Erä 2 Tuuli: -1,5

  1. Jessika Raudaskoski OulPy 32,58
    2. Kerttu Turpeinen OulPy 34,83
    3. Jenna Brotkin KestKV 37,95
    4. Kaija Haataja KestKV 38,91

T12 1000 m

  1. Olivia Jokinen KuivAu 3.17,68
    2. Janika Ahola RaahVe 3.32,17
    3. Sara Niva OulPy 3.46,11
    4. Malviina Kortessalo RaahVe 3.50,11
    5. Eveliina Korva KuusEV 3.50,24
    6. Heidi Kokko IinY 3.55,38

Erä 1

  1. Olivia Jokinen KuivAu 3.17,68
    2. Malviina Kortessalo RaahVe 3.50,11
    3. Eveliina Korva KuusEV 3.50,24

Erä 2

  1. Janika Ahola RaahVe 3.32,17
    2. Sara Niva OulPy 3.46,11
    3. Heidi Kokko IinY 3.55,38

T12 60 m aj

  1. Elina Lampela OulPy 10,47
    2. Annika Kylmänen OulPy 10,73
    3. Julia Karjalainen OulPy 10,87
    4. Lotta Makkonen KuusEV 11,73
    5. Veera Möttönen RaahVe 11,94
    6. Katri Mikkonen RaahVe 12,69
    7. Jessika Raudaskoski OulPy 12,84
    8. Suvi Leinola RaahVe 13,35
    9. Jenna Brotkin KestKV 13,69
    10. Kaija Haataja KestKV 15,99

Erä 1 Tuuli: -1,3

  1. Annika Kylmänen OulPy 10,73
    2. Julia Karjalainen OulPy 10,87
    3. Veera Möttönen RaahVe 11,94
    4. Katri Mikkonen RaahVe 12,69
    5. Jenna Brotkin KestKV 13,69

Erä 2 Tuuli: -1,5

  1. Elina Lampela OulPy 10,47
    2. Lotta Makkonen KuusEV 11,73
    3. Jessika Raudaskoski OulPy 12,84
    4. Suvi Leinola RaahVe 13,35
    5. Kaija Haataja KestKV 15,99

T12 Korkeus

  1. Julia Karjalainen OulPy 150
    2. Annika Kylmänen OulPy 150
    3. Katri Mikkonen RaahVe 140
    4. Lotta Makkonen KuusEV 125
    5. Kerttu Turpeinen OulPy 110

T12 Seiväs

  1. Elina Lampela OulPy 226
    2. Annika Kylmänen OulPy 200

T12 Pituus

  1. Elina Lampela OulPy 4,60 -0,2
    2. Julia Karjalainen OulPy 4,54 -0,6
    3. Annika Kylmänen OulPy 4,49 -0,1
    4. Olivia Jokinen KuivAu 4,48 -1,3
    5. Emmi Sallinen RaahVe 4,26 +0,7
    6. Suvi Leinola RaahVe 3,96 -1,3
    7. Neea Mikkola OulPy 3,93 -0,2
    8. Jessika Raudaskoski OulPy 3,90 -0,4
    9. Veera Möttönen RaahVe 3,89 -1,8
    10. Lotta Liikanen KuusEV 3,82 -2,6
    11. Katja Karjalainen KuusEV 3,55 -0,2

T12 Kuula

  1. Julia Karjalainen OulPy 9,41
    2. Janika Korhonen KuivAu 8,18
    3. Katri Mikkonen RaahVe 7,89
    4. Janika Ahola RaahVe 7,69
    5. Kerttu Turpeinen OulPy 5,42

T12 Kiekko

  1. Lotta Makkonen KuusEV 21,01
    2. Sara Niva OulPy 18,31
    3. Lotta Liikanen KuusEV 14,80
    4. Katja Karjalainen KuusEV 14,25
    5. Malviina Kortessalo RaahVe 12,36

T12 Moukari

  1. Lotta Makkonen KuusEV 22,71
    2. Kerttu Klemetti KuusEV 21,47
    3. Katja Karjalainen KuusEV 19,50
    4. Sara Niva OulPy 17,47
    5. Malviina Kortessalo RaahVe 17,18
    6. Lotta Liikanen KuusEV 16,67

T12 Keihäs

  1. Sina Sarpola RaahVe 24,53
    2. Sara Niva OulPy 24,28
    3. Katri Mikkonen RaahVe 22,63
    4. Janika Ahola RaahVe 22,12
    5. Malviina Kortessalo RaahVe 21,49
    6. Kerttu Klemetti KuusEV 18,34
    7. Janika Korhonen KuivAu 17,58

T13 60 m

Tuuli: -1,9

  1. Rosa Tieksola OulPy 8,35
    2. Sini Oikarinen OulPy 8,46
    3. Fanny Lahdenkauppi OulPy 8,99
    4. Oona Heikkinen KuivAu 9,03
    5. Rosa Karppinen OulPy 9,08
    6. Aleksiina Simola OulPy 9,33
    7. Paula Riepula PudU 9,71

T13 200 m

  1. Rosa Tieksola OulPy 27,24
    2. Sini Oikarinen OulPy 28,24
    3. Veronika Mikheeva RaahVe 28,93
    4. Fanny Lahdenkauppi OulPy 29,11
    5. Aleksiina Simola OulPy 30,24
    6. Paula Riepula PudU 32,05
    7. Janni Nurmela IinY 32,53
    Rosa Karppinen OulPy DNS

Erä 1 Tuuli: -2,0

  1. Veronika Mikheeva RaahVe 28,93
    2. Fanny Lahdenkauppi OulPy 29,11
    3. Paula Riepula PudU 32,05
    4. Janni Nurmela IinY 32,53

Erä 2 Tuuli: -1,4

  1. Rosa Tieksola OulPy 27,24
    2. Sini Oikarinen OulPy 28,24
    3. Aleksiina Simola OulPy 30,24
    Rosa Karppinen OulPy DNS

T13 1000 m

  1. Oona Heikkinen KuivAu 3.17,68
    2. Iina Heikkinen KuivAu 3.24,26
    3. Elina Heikkinen OulPy 3.34,09
    4. Minna Raudaskoski KuivAu 3.45,14

T13 60 m aj

Tuuli: -0,4

  1. Rosa Tieksola OulPy 10,23
    2. Henriikka Könönen OulPy 10,39
    3. Fanny Lahdenkauppi OulPy 10,47
    4. Rosa Karppinen OulPy 11,17
    5. Janni Nurmela IinY 12,52
    6. Wilma Isokääntä RaahVe 12,85
    Julia Mustonen KuivAu DNS
    Emmahelka Erkkilä SotkJy DNS

T13 2000 m kävely

  1. Elina Heikkinen OulPy 11.44,34

T13 Korkeus

  1. Emilia Raappana RaahVe 135
    2. Jutta Laamanen OulPy 130
    3. Janni Nurmela IinY 115

T13 Seiväs

  1. Henriikka Könönen OulPy 310

T13 Pituus

  1. Rosa Tieksola OulPy 4,93 +0,9
    2. Sini Oikarinen OulPy 4,66 -0,8
    3. Oona Heikkinen KuivAu 4,38 +1,7
    4. Aleksiina Simola OulPy 4,23 -0,2
    5. Fanny Lahdenkauppi OulPy 4,16 -0,3
    6. Rosa Karppinen OulPy 4,14 +1,1
    7. Paula Riepula PudU 4,05 +0,2
    8. Elina Heikkinen OulPy 4,03 -1,6
    9. Minna Raudaskoski KuivAu 3,73 -1,2
    10. Janni Nurmela IinY 3,69 +0,9
    Kilpailun ulkopuolella
    Emmahelka Erkkilä SotkJy 3,50 -1,2

T13 Kuula

  1. Riikka Lehtonen OulHui 9,68
    2. Jutta Laamanen OulPy 9,64
    3. Annika Knuutila OulHui 9,58
    4. Emilia Raappana RaahVe 9,49
    5. Minna Raudaskoski KuivAu 9,45
    6. Paula Riepula PudU 8,29
    7. Elina Heikkinen OulPy 7,58
    Kilpailun ulkopuolella
    Emmahelka Erkkilä SotkJy

T13 Kiekko

  1. Riikka Lehtonen OulHui 32,01
    2. Annika Knuutila OulHui 29,37
    3. Jutta Laamanen OulPy 28,87
    Wilma Isokääntä RaahVe NM

T13 Moukari

  1. Maria Wimmer KuivAu 35,27
    2. Riikka Lehtonen OulHui 30,80
    3. Jutta Laamanen OulPy 26,70

T13 Keihäs

  1. Riikka Lehtonen OulHui 33,36
    2. Emilia Raappana RaahVe 30,35
    Kilpailun ulkopuolella
    Emmahelka Erkkilä SotkJy 27,57

T14 100 m Finaali

Tuuli: -2,8

  1. Katariina Liipo OulPy 13,10
    2. Eveliina Bogdanoff RaahVe 13,77
    3. Veera Karjalainen OulPy 13,90
    4. Vilma Silvamaa OulPy 14,18
    5. Annukka Kosamo KuivAu 14,49
    6. Paula Mikkonen RaahVe 14,50
    7. Veronika Mikheeva RaahVe 14,53
    8. Hilma Schönberg KuivAu 14,55

T14 100 m

  1. Katariina Liipo OulPy 12,91
    2. Eveliina Bogdanoff RaahVe 13,16
    3. Veera Karjalainen OulPy 13,55
    4. Vilma Silvamaa OulPy 13,91
    5. Paula Mikkonen RaahVe 13,95
    6. Veronika Mikheeva RaahVe 14,05
    7. Annukka Kosamo KuivAu 14,07
    8. Hilma Schönberg KuivAu 14,12
    9. Annemari Hepo-Oja KestKV 14,22
    10. Tiina Paakkari OulPy 14,35
    11. Ida Still KestKV 14,66

Erä 1 Tuuli: +0,8

  1. Eveliina Bogdanoff RaahVe 13,16
    2. Veera Karjalainen OulPy 13,55
    3. Paula Mikkonen RaahVe 13,95
    4. Veronika Mikheeva RaahVe 14,05
    5. Annukka Kosamo KuivAu 14,07
    6. Hilma Schönberg KuivAu 14,12

Erä 2 Tuuli: +0,7

  1. Katariina Liipo OulPy 12,91
    2. Vilma Silvamaa OulPy 13,91
    3. Annemari Hepo-Oja KestKV 14,22
    4. Tiina Paakkari OulPy 14,35
    5. Ida Still KestKV 14,66

T14 800 m

  1. Hilma Schönberg KuivAu 2.28,02
    2. Ida Still KestKV 2.55,62

T14 300 m

  1. Katariina Liipo OulPy 41,79
    2. Eveliina Bogdanoff RaahVe 43,81
    3. Hilma Schönberg KuivAu 45,38
    4. Paula Mikkonen RaahVe 46,11
    5. Tiina Paakkari OulPy 46,40
    6. Annemari Hepo-Oja KestKV 47,80
    Ida Still KestKV DNS

Erä 1

  1. Paula Mikkonen RaahVe 46,11
    2. Annemari Hepo-Oja KestKV 47,80
    Ida Still KestKV DNS

Erä 2

  1. Katariina Liipo OulPy 41,79
    2. Eveliina Bogdanoff RaahVe 43,81
    3. Hilma Schönberg KuivAu 45,38
    4. Tiina Paakkari OulPy 46,40

T14 80 m aj

Tuuli: -2,3

  1. Katariina Liipo OulPy 12,56
    2. Vilma Silvamaa OulPy 13,72
    3. Veera Karjalainen OulPy 13,81
    4. Annukka Kosamo KuivAu 14,60

T14 200 m aj

Tuuli: +1,4

  1. Katariina Liipo OulPy 29,80
    2. Eveliina Bogdanoff RaahVe 31,61
    3. Veera Karjalainen OulPy 35,83

T14 Korkeus

  1. Mari Sova KuivAu 145
    2. Annemari Hepo-Oja KestKV 140
    3. Terhi Piilola PyhäjWi 140
    4. Tiina Paakkari OulPy 140

T14 Seiväs

  1. Nina Akbaba KestKV 170

T14 Pituus

  1. Eveliina Bogdanoff RaahVe 4,84 +1,9
    2. Vilma Silvamaa OulPy 4,63 +2,4 4,50 +1,9
    3. Annukka Kosamo KuivAu 4,57 +0,3
    4. Hilma Schönberg KuivAu 4,56 +1,9
    5. Paula Mikkonen RaahVe 4,38 +2,2 4,37 +1,0
    6. Annemari Hepo-Oja KestKV 4,18 +1,6
    7. Nina Akbaba KestKV 4,14 +2,4 3,98 +1,9
    8. Ida Still KestKV 3,78 +1,8

T14 Kolmiloikka

  1. Vilma Silvamaa OulPy 10,05 +1,3
    2. Annukka Kosamo KuivAu 9,74 +1,0
    3. Nina Akbaba KestKV 9,31 +0,6
    4. Paula Mikkonen RaahVe 9,27 -0,4

T14 Kuula

  1. Sandra Laulumaa OulHui 9,78
    2. Merja Perätalo YlikNM 8,93

T14 Kiekko

  1. Sandra Laulumaa OulHui 28,22
    2. Krista Suihkonen KestKV 21,16
    3. Nea Hirsikorpi RaahVe 20,59

T14 Moukari

  1. Krista Suihkonen KestKV 28,58
    2. Nina Akbaba KestKV 23,09

T14 Keihäs

  1. Merja Perätalo YlikNM 42,91
    2. Sandra Laulumaa OulHui 38,24

T15 100 m

Tuuli: +0,7

  1. Enni Hietapelto OulPy 13,16
    2. Saara Hiltunen KuivAu 13,50
    3. Heidi Akbaba KestKV 13,69
    4. Emma Fingerroos RaahVe 13,73
    5. Linda Korhonen KuivAu 13,83

T15 800 m

  1. Mirja Juvonen LaitasVe 2.46,48

T15 300 m

  1. Emma Fingerroos RaahVe 45,77
    Heidi Akbaba KestKV DNS

T15 2000 m

  1. Mirja Juvonen LaitasVe 8.02,13

T15 80 m aj

Tuuli: -0,8

  1. Enni Hietapelto OulPy 12,89
    2. Alina Kukkonen OulPy 13,68
    3. Saara Hiltunen KuivAu 13,69
    4. Emilia Laatikainen OulPy 13,73

T15 200 m aj

Tuuli: +0,5

  1. Enni Hietapelto OulPy 31,00
    2. Emilia Laatikainen OulPy 32,90
    3. Alina Kukkonen OulPy 33,22

T15 Korkeus

  1. Salla Suomela LimNM 155
    2. Emilia Laatikainen OulPy 145

T15 Pituus

  1. Saara Hiltunen KuivAu 4,85 +2,4 4,74 +1,8
    2. Emilia Laatikainen OulPy 4,67 +2,6 4,52 +2,0
    3. Alina Kukkonen OulPy 4,27 +1,2
    4. Heidi Akbaba KestKV 4,26 +1,3

T15 Kolmiloikka

  1. Saara Hiltunen KuivAu 10,42 +1,2

T15 Kuula

  1. Heli Seppänen KestKV 8,88
    2. Satu Kujansuu PudasjU 8,29
    3. Annika Wimmer KuivAu 7,26
    4. Essi Nissinen SiikalU 6,40

T15 Kiekko

  1. Tuija Martinmäki VihU 36,82
    2. Milja Jylhänniska OulPy 35,92
    3. Annika Wimmer KuivAu 31,08
    4. Satu Kujansuu PudasjU 20,25

T15 Moukari

  1. Milja Jylhänniska OulPy 55,21
    2. Heidi Ylilehto PudasjU 47,80
    3. Annika Wimmer KuivAu 37,89

T15 Keihäs

  1. Heli Seppänen KestKV 36,28
    2. Satu Kujansuu PudasjU 25,37
    3. Annika Wimmer KuivAu 22,56



Vattenfall seuracup 2010

Kisa-Veikkojen joukkue on selviytynyt Vattenfall seuracup finaaliin, joka järjestetään KILO-sarjan osalta (alle 5000 asuk.) Vihdin Nummelassa Helsingin lähellä Lauantaina 28.08.2010. Alkuerien jälkeen KKV on kymmenentenä. 15 joukkuetta on loppuottelussa. Finaalissa kilpaillaan yksijäsenisin joukkuein ja tulokset lasketaan sijoitusten mukaan (1./15p, 2./14, 3./13 …..15./1p) eli jokainen sijoitus on merkittävä lopputuloksen kanalta!

Lähtö kisamatkalle tapahtuu perjantaina 27.08. klo 12.00 Salen parkkipaikalta. Matkustamme iltapäivän aikana Nummelan Vihtiin, jossa majoitus koululla yhteismajoituksena. Vattenfall-ottelu kilpaillaan Vihdin kentällä Lauantaina alkaen klo.10.00. Ottelun jälkeen siirrytään Helsinkiin Olympiastadionille, jossa ensin kaikkien joukkueiden Vattenfall juoksu stadionilla ja sen jälkeen Suomi-Ruotsi maaottelun seuraaminen. Heti maaottelun jälkeen lähdemme kotimatkalle ja kotona ollaan joskus sunnuntain aamuyöstä. Kestilän koululaisten osalta on sovittu rehtorin kanssa lupa vapaaseen Perjantai-iltapäivän osalta. Siis Perjantai aamupäivä koulussa ja ruokailu, sitten matkaan. Vaalan tytöt kysyvät itse luvan Perjantain vapaaseen.

Matkapakettiin kuuluvat matkat, majoitus, Perjantain iltapala, Lauantain aamupala ja lounas, liput maaotteluun, sekä Vattenfall paita. Jokainen urheilija, niin kilpaileva kuin varamieskin maksavat omavastuuosuutena 10 euroa.

KANNUSTUSJOUKOT MUKAAN
Kannustusjoukkojen (vanhemmat, siskot ja veljet, ystävät, yms.)voivat lähteä kisamatkalle mukaan. Maksu on 40 euroa sisältäen kaikki samat edut kisapaitaa lukuun ottamatta. Kannustusjoukkojen osalta vapaana olevat paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä niin monta kuin linja-autoon mahtuu, yhteys välittömästi Erkkaan p 0400-100673.

Urheilijat varaavat matkalle mukaan urheiluvarusteet (seura-asut), varavaatetta riittävästi (myös sadevarustus), makuupussi tai huopa, retkipatja tai vastaava makuualusta, pieni tyyny, henkilökohtaiset peseytymisvälineet ja lääkkeet, matkaevästä (ei perunalastuja ja karkkiakin mahdollisimman vähän), sekä vähän matkarahaa. Pysähdymme matkalle pari kertaa.

Jokainen voi varustautua kisatunnelmaan omalla rekvisiitalla ja näkyvyydellä (seuratunnuksia, kannustus-/iskulauseita, maskotteja, kasvomaalauksia…) Voitte valmistaa myös isompia banderolleja tai muita julisteita. Seuralippu ja vanha perinteinen seurabanderolli meillä on mukana.
Yhteisenä tavoitteena on, että seura näkyy ja kuuluu, mutta vain positiivisessa urheiluhengessä!!!

Lisätietoja tarvittaessa Erkalta.

Joukkue ja lisäohjeita kääntöpuolella. Tarvittaessa kokoonpanoa ja lajijärjestystä voidaan muuttaa

Kisa-Veikkojen:n joukkue loppukilpailussa(alustava):


T/P11 60m	Aliisa Härmä		Janne Still
1000m		Anni Huovinen		Joona Still
pituus		Maarit Pellikka		Konsta Hepo-oja
kuula		Jenna Helander		Jere Tervonen

T/P13 60m aj	Marina Ahomaa		Antti Väänänen
1000m		avoin			avoin
korkeus		Jenna Brotkin		Eetu Hämeenaho
moukari		Krista Lämpsä		Osman Akbaba

T/P15  100m	Heidi Akbaba		Simo Härmä
2000m		Ida Still		Esa Runtti
seiväs		Nina Akbaba		Aatu Hämeenaho
keihäs		Heli Seppänen		Sakari Niskala

N/M17 1500m	avoin			avoin
3-loikka	Emmi Taipaleenmäki	Teemu Härmä
kuula		Annemari Hepo-oja	Valtteri Rantonen

Sukkulaviesti 16x60m (kaksi tyttöä ja kaksi poikaa
jokaisesta sarjasta)
11v Aliisa Härmä, Jenna Helander,
    Konsta Hepo-oja, Joona Still
13v Marina Ahomaa, Jenna Brotkin,
    Antti Väänänen, Eetu Hämeenaho
15v Heidi Akbaba, Nina Akbaba,
    Simo Härmä, Sakari Niskala
17v Emmi Taipaleenmäki, Annemari Hepo-oja,
    Valtteri Rantonen, Teemu Härmä

Kaikki alkuerissä mukana olleet urheilijat pääsevät mukaan ja ovat varamiehinä kilpailussa. Ilmoitus heti Erkalle ketkä lähtevät mukaan.
Joukkueeseen nimetty: Sairauden tai muun syyn vuoksi poisjääminen ilmoitettava heti, että saadaan joukkue sitten täydennettyä.
Osa joutuu/saa kilpailla ikäänsä vanhemmassa sarjassa, jotta saadaan mahdollisimman täysi ja paras mahdollinen joukkue.
KILPAILUSSA NE JOILLA ON SEURAN KILPAILUASU, KÄYTTÄVÄT SITÄ. ELLEI OLE, SITTEN SEURAN T-PAITA. Muulloin päällä pidetään kilpailupaikalla ja stadionilla seuran verkkari, tuulipuku tai huppari (joilla on). Nyt jos koskaan on kunnia-asia edustaa ja esiintyä seura-asuissa.

Mukavaa Vattenfall ja maaottelumatkaa sekä onnea kilpailuun

Erkki