1

Yleisurheilun Siikalatvacup 2010

KILPAILUOHJELMA

I osakilpailu Ma 31.05.10 klo 19.00 Rantsila/Rantsilan Raikas

 

Lajit	T9  150m, pituus		P9  150m, pituus
	T11 150m, keihäs		P11 150m, keihäs
	T13 200m, kiekko		P13 200m, kiekko
	T15 300m, pituus		P15 300m, pituus
	N   300m, kuula			M   300m, kuula

II osakilpailu Ke 09.06.10 klo.19.00 Kestilä/Kestilän Kisa-Veikot

Lajit	T9   60m aj, rengaskiekko  P9  60m aj, rengaskiekko
	T11  60m aj, korkeus	   P11 60m aj, korkeus
	T13  60m aj, kuula	   P13 60m aj, kuula
	T15  80m aj, keihäs	   P15 100m aj, keihäs
	N   100m, moukari	   M   100m, korkeus

III osakilpailu Ti 29.06.10 klo 19.00 Pyhäntä/Siikal. Urheilijat

Lajit	T9   40m, korkeus		P9  40m, korkeus
	T11  60m, pituus		P11 60m, pituus
	T13  60m, 3-loikka		P13 60m, 3-loikka
	T15 100m, korkeus		P15 100m, korkeus
	N   100m, kiekko		M   100m, kiekko

IV osaakilpailu Ke 21.07.10 klo 19.00 Piippola/Piippolan Terävä

Lajit	T9  600m, pallo			P9  600m, pallo
	T11 600m, kuula			P11 600m, kuula
	T13 600m, pituus		P13 600m, pituus
	T15 800m, kuula			P15 800m, kuula
	N   800m, pituus		M   800m, pituus

V osakilpailu Ti 17.08.10 klo 18.00 Pulkkila/Pulkkilan Ponsi

Lajit	T9  150m, kuula			P9  150m, kuula
	T11 150m, 3-loikka		P11 150m, 3-loikka
	T13 200m, korkeus		P13 200m, korkeus
	T15 300m, kiekko		P15 300m, kiekko
	N   200m, keihäs		M   200m, keihäs

Pisteet: 1./20p, 2./19p, 3./18p jne. Pisteet lasketaan neljän osakilpailun perusteella. Kaikkiin osakilpailuihin osallistuneiden kohdalla heikoimman osakilpailun pisteet jätetään laskematta kokonaispisteisiin

Osanotto-oikeus vain oman sarjan lajeihin
Vähintään kolmeen osakilpailuun osallistuneet palkitaan




Maastojuoksun sarjakilpailut 2010, lopputulokset

Kokonaistulokset


pisteet laskettu kolmen osakilpailun perusteella siten, 
että voittaja saa 5p, toinen 3, kolmas 2 ja neljäs 1p

T5v  	1. Emma Leinonen	15p
        2. Milla Tuomaala	 8
        3. Roosa Leinonen	 7
        4. Heta Kuntsi	  	 3

P5v  	1. Tomi Tuomaala	15p
        2. Eetu Tikkanen	 9
        3. Pyry Keränen	  	 4

T7v  	1. Sara Tuomaala	15p
        2. Mira Helander	 9

P7v  	1. Miikka Tuomaala	15p

T9v  	1. Annika Härmä		10p
        2. Katri Taipaleenmäki   9
        3. Emmi Huovinen	 6

P9v  	1. Joona Still		15p
        2. Jyri Tuomaala	 7
        3. Janne Still	 	 6
        4. Kasperi Lämpsä	 1

T11v  	1. Anni Huovinen	15p
        2. Jenna Helander	 9
        3. Aliisa Härmä		 2

T15v 	1. Ida Still		15p
        2. Annemari Hepo-oja 	 6
        3. Heidi Akbaba	  	 3
        4. Nina Akbaba	  	 2

P15v  	1. Simo Härmä	 	 5p

M17   	1. Teemu Härmä		 5p

N       1. Tarja Still		15p
        2. Jenni Kemi	 	 3

M      	1. Arto Huovinen	15p
        2. Jari Tikkanen         9
        3. Jukka Leiviskä	 2	





Maastojuoksun sarjakilpailut, 12.5.2010, tulokset

III osakilpailu Maksinharjulla ke 12.05.2010


Tulokset

T5v  	1. Emma Leinonen	49,0
        2. Roosa Leinonen	51,0
        3. Milla Tuomaala	52,0
        4. Heta Kuntsi		1.04,0

P5v 	1. Tomi Tuomaala	55,0
        2. Eetu Tikkane		1.13,0
        3. Pyry Keränen		2.10,0

T7v  	1. Sara Tuomaala	3.59,0
        2. Mira Helander	5.08,0

P7v  	1. Miikka Tuomaala	3.35,0

T9v  	1. Annika Härmä		3.10,0
        2. Emmi Huovinen	3.15,0
        3. Katri Taipaleenmäki	4.30,0

P9v  	1. Joona Still		2.53,0
        2. Janne Still		3.48,0
        3. Jyri Tuomaala	3.49,0

T11v 	1. Anni Huovinen	5.46,0
        2. Jenna Helander	6.15,0

T15v 	1. Ida Still		5.54,0
        2. Annemari Hepo-oja	8.13,0
        3. Heidi Akbaba		8.13,0

N     	1. Tarja Still		6.50,0
        2. Jenni Kemi		8.13,0

M    	1. Arto Huovinen	8.59,0
       	2. Jari Tikkanen	9.40,0




Pohjois-Pohjanmaan pm-, Sisu- ja veteraanimaastot, tulokset

Pohjois-Pohjanmaan pm-, Sisu- ja veteraanimaastot 2010
La 08.05. klo 15.00 Kestilässä Maksinharjun majalla

Tulokset (alalaidassa joukkuetulokset), tulokset lehdistömuodossa =>

P9 1. Joona Still Kestilän Kisa-Veikot 6.22
2. Eino Lempinen Kuivasjärven aura 6.35
3. Veeti Latvalehto Laitasaaren Veto 7.08
4. Janne Still Kestilän Kisa-Veikot 8.08
5. Jyri Tuomaala Kestilän Kisa-Veikot 8.09
Roni Kamula Siikalatvan Urheilijat DNS
Kalle Turunen Oulun Pyrintö DNS
T9 1. Heini Niva Laitasaaren Veto 6.32
2. Pauliina Mikkonen Siikalatvan Urheilijat 6.36
3. Niina Holmström Iin Yritys 6.37
4. Erika Lalli Iin Yritys 6.53
5. Roosa Taulavuori Oulun Pyrintö 6.57
6. Emmi Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 6.58
7. Katja Koskela Siikalatvan Urheilijat 6.59
8. Annika Härmä Kestilän Kisa-Veikot 8.20
Katri Taipaleenmäki Kestilän Kisa-Veikot DNS
Saara Laine Kuivasjärven Aura DNS
P10 1. Miika Syrjälä Oulun Pyrintö 5.44
2. Samuli Ukkola Kempeleen Kiri 5.47
3. Joonas Ahola Raahen Vesa 6.32
4. Juho-Eemil Mikkonen Raahen Vesa 6.51
5. Elias Autio Siikalatvan Urheilijat 7.39
Jaakko Mikkonen Raahen Vesa DNS
Eemil Dahl Oulun Pyrintö DNS
P11 1. Joni Heikkinen Oulun Pyrintö 5.36
2. Juha-Matti Broström Oulun Pyrintö 5.37
3. Teijo Impola Pyhäjoen Wirta 6.13
4. Tatu Kainulainen Siikalatvan Urheilijat 6.16
5. Jesse Haikola Pyhäjoen Virta 8.08
T10 1. Neariina Peltoniemi Raahen Vesa 5.53
2. Laura Heikkinen Kuivasjärven Aura 5.57
3. Anni Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 6.09
4. Hulda Kuustie Limingan Niitto Miehet 6.14
5. Elviira Kortessalo Raahen Vesa 6.37
6. Elina Mikkonen Raahen Vesa 7.19
7. Jutta Pääkkölä Kuivasjärven Aura 7.30
Pinja Engman Kuivasjärven Aura DNS
T11 1. Karoliina Bogdanoff Raahen Vesa 6.01
2. Jenni Marjomaa Oulun Pyrintö 6.28
3. Milla Koski-Vähälä Lumijoen Lumi-Ukot 6.30
4. Milla Laakkonen Kärsämäen Kataja 6.31
5. Sonja Keränen Kuivasjärven Aura 6.36
P12 1. Kalle Jyrkinen Oulun Pyrintö 9.28
2. Henri Mäenpää Kuivasjärven Aura 9.37
3. Lauri Mannila Raahen Vesa 9.44
4. Niko Holmström Iin Yritys 9.51
5. Juuso Syrjälä Oulun Pyrintö 11.45
P13 1. Samuli Hussa Haapaveden Urheilijat 8.35
2. Lasse Moilanen Pudasjärven Urheilijat 9.21
3. Jaakko Pääkkölä Kuivasjärven Aura 10.07
T12 1. Sara Niva Oulun Pyrintö 10.20
2. Jannika Ahola Raahen Vesa 10.35
3. Malviina Kortessalo Raahen Vesa 11.22
4. Anette Lalli Iin Yritys 11.34
5. Katri Mikkonen Raahen Vesa 11.51
T13 1. Oona Heikkinen Kuivasjärven Aura 9.49
2. Iina Heikkinen Kuivasjärven Aura 10.09
3. Elina Heikkinen Oulun Pyrintö 10.33
4. Wilma Isokääntä Raahen Vesa 10.38
Iida Kainulainen Siikalatvan Urheilijat DNS
Jutta Laamanen Oulun Pyrintö DNS
P14 1. Eero Tolonen Utajärven Urheilijat 13.31
2. Sakari Ylönen Oulun Pyrintö 13.34
3. Arttu Liipo Oulun Pyrintö 13.54
4. Jere Posti Oulun Pyrintö 15.02
5. Santeri Hyvärinen Pudasjärven Urheilijat 15.30
Olli Jaakkola Oulun Pyrintö DNS
P15 1. Jaakko Heikkinen Laitasaaren Veto 14.36
T14 1. Julia Korpela Raahen Vesa 15.01
2. Roosa Juuska Haapaveden Urheilijat 15.05
3. Eveliina Bogdanoff Raahen Vesa 17.51
4. Paula Mikkonen Raahen Vesa 19.45
Tiina Paakkari Oulun Pyrintö DNS
Katariina Liipo Oulun Pyrintö DNS
Annukka Kosamo Kuivasjärven Aura DNS
ulkop. Johanna Halonen Alatornion Pirkat/Länsi-Po 14.09
T15 1. Mira Taulavuori Oulun Pyrintö 15.20
N17 1. Silja Kauppinen Kuivasjärven Aura 18.55
2. Jenna Lempinen Kuivasjärven Aura 19.35
3. Leena Kärki Kuivasjärven Aura 19.49
4. Johanna Laamanen Oulun Pyrintö 20.30
5. Laura Vuorinen Oulun Pyrintö 23.59
Katja Korpela Raahen Vesa DNF
Heidi Vakkuri Oulun Pyrintö DNS
N19 1. Kirsi Tolonen Utajärven Urheilijat 23.04
N 1. Elina Lindgren Oulun Pyrintö 17.08
2. Riitta Kallio-Kokko Kuivasjärven Aura 19.25
3. Minna Ahistus Raaahen Vesa 20.16
4. Pauliina Kulha Siikajoen Sisu 20.38
5. Niina Moilanen Pudasjärven Urheilijat 21.34
M17 1. Miika Eskuri Kuivasjärven Aura 15.52
2. Matias Tiiro Iin Urheilijat 18.55
3. Mika Ahistus Raahen Vesa 20.04
Joonas Pääkkölä Kuivasjärven Aura DNS
M19 1. Toni Lempinen Kuivasjärven Aura 15.45
2. Juhani Svanberg Oulun Pyrintö 16.04
3. Markus Niemelä Kuivasjärven Aura 16.45
4. Janne Moilanen Pudasjärven Urheilijat 16.47
Mikko Halkola Kuivasjärven Aura DNS
M 1. Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuija Miehet 21.36
2. Henri Vanha Oulun NMKYU 22.37
3. Niko Krohns Oulun NMKYU 22.47
4. Antti Männikkö Oulun NMKYU 23.27
5. Ossi Peltoniemi Oulun NMKYU 23.47
6. Anders Andersson-Junkka HSKT Haaparanta 24.07
7. Jonne Seppänen Vaalan Karhu 24.19
8. Lauri Holappa Oulun Pyrintö 24.24
9. Marko Heikkinen Kuivasjärven Aura 24.29
10. Parhiala Tuomas Keuruun Kisailijat/Martin t 24.39
11. Hans Kitti Oulun NMKYU 24.51
12. Pasi Pesola Limingan Niitto Miehet 25.24
13. Jani Määttä Limingan Niitto Miehet 25.38
14. Petri Huhtala Oulun NMKYU 25.45
15. Veli-Matti Heinonen Limingan Niitto Miehet 26.40
Kimmo Siponen Limingan Niitto Miehet DNS
Jani Laine Kuivasjärven Aura DNS
M40 1. Kim Kivelä Oulun NMKYU 17.51
2. Timo Pudas Laitasaaren Veto 18.13
M45 1. Juha Tiilikainen Kempeleen Maraton Klubi 17.04
2. Pekka Raudaskoski Haapaveden Urheilijat 17.29
3. Pekka Kivijärvi Piippolan Terävä 17.43
4. Pekka Kuokkanen Iin Yritys 18.12
5. Taisto Latvalehto Laitasaaren Veto 18.14
6. Arto Huovinen Kestilän Kisa-Veikot 18.27
7. Kari Perkkiö Haapaveden Urheilijat 19.07
M50 1. Risto Tuominen Oulun NMKYU 18.50
M55 1. Heikki Pyhäluoto Raahe Sporttiveteraanit 20.33
2. Jouko Lyytikäinen Kempeleen Maraton Klubi 21.42
M60 1. Risto Laitinen Raahen sporttiveteraanit 19.03
2. Vesa Ranta-Eskola Raahen sporttiveteraanit 19.38
3. Reijo Pirttisalo Siikalatvan Urheilijat 20.53
M65 1. Aaro Asikainen Kestilän Kisa-Veikot 25.12
Paavo Leiviskä Siikaltvan Urheilijat DNS
N40 1. Sari Lalli Iin Yritys 29.21
N55 Helena Rantakari Raahen Sporttiveteraanit DNS
Kilpailun ulkopuolella
Jussi Hytönen Alatornion Pirkat 19.32

 

 

Pm-maastojen joukkuetulokset (=kolmen urheilijan sijoituskset yht.)


                           sijapisteet  
M    	1. ONMKYU I        	9p
       	2. ONMKYU II           30p
       	3. LNM                 40p

N17 	1. KuivA                6p

T14  	1. RaVe                10p

P14  	1. OP                   9p

T12  	1.RaVe                 10p

T10  	1.RaVe                 12p

P9    	1. KKV                 10p 





Maastojuoksun sarjakilpailut, 4.5.2010, tulokset

II osakilpailu Maksinharjulla ti 04.05.2010


Tulokset

T alla 5v
1. Emma Leinonen	51,0
2. Milla Tuomaala	52,0
3. Roosa Leinonen	1.03,0
4. Heta Kuntsi		1.13,0

P alle 5v
1. Tomi Tuomaala	51,0
2. Eetu Tikkanen	1.29,0

T alle 7v
1. Sara Tuomaala	4.03,0
2. Mira Helander	4.59,0

P alle 7v
1. Miikka Tuomaala	3.33,0

T alle 9v
1. Annika Härmä		3.13,0
2. Emmi Huovinen	3.17,0
3. Katri Taipaleenmäki	4.06,0

P alle 9v
1. Joona Still		3.03,0
2. Jyri Tuomaala	3.15,0

T alle 11v
1. Anni Huovinen	5.49,0
2. Jenna Helander	5.58,0
3. Aliisa Härmä		6.20,0

T alle 15v
1. Ida Still		6.31,0

P alle 15v
1. Simo Härmä		7.16,0

M17
1. Teemu Härmä		7.17,0

N
1. Tarja Still		13.17,0

M
1. Arto Huovinen	9.16,0
2. Jari Tikkanen	10.21,0
3. Jukka Leiviskä	11.10,0



Pohjois-Pohjanmaan pm-, Sisu- ja veteraanimaastot, kilpailuohjeet

La 08.05. klo 15.00 Kestilässä Maksinharjun majalla
AIKATAULU
14.55	Kilpailun avaus
15.00	P9			1,3 km
15.05	T9			1,3 km
15.15	P10 ja P11		1,3 km
15.20	T10 ja T11		1,3 km
15.30	P12 ja P13 		2,3 km
15.35	T12 ja T13		2,3 km
15.45	P14 ja P15		3,3 km
15.55	T14 ja T15 		3,3 km
16.05	N 17, N19 ja N 	        4,4 km
16.15	M17, M19		4,4 km
16.15	M 			6,5 km
16.30	Veteraanit N ja M	4,4 km

KILPAILUOHJEITA
-kilpailut juostaan maastoradalla seuraavasti:
9-10-,11v	1 x 1 km rata
12-, 13v	1 x 2 km rata
14-,15v		1 x 1km + 2 km rata
17v		2 x 2 km rata
19v		2 x 2 km rata
N 		2 x 2 km rata
M		3 x 2 km rata
Veteraanit 	2 x 2 km rata

Ratamatkaan tulee 300-400 m lisämatkaa lähtösuorasta +
maaliin tulevasta hevosenkenkälenkistä. Ohjauskyltit
opastavat kierroksille ja maaliintulon
  • 1 km:n rata merkitty 1 km nuolikyltein, sekä keltaisella nauhalla.
  • 2 km rata noudattaa valaistua maastorataa ja on merkitty
    Osuuspankin valko-oranssi nauhoilla. ks. ratakartta.


Maastojuoksu kuuluu Isosyöte kestävyysjuoksucup sarjaan,
jossa sarjat ovat parivuosin. Sijoitusvertailun vuoksi
sarjat 10v ja 11v, 12v ja 13v, sekä 14v ja 15v juostaan
yhtä aikaa.

 

  • kaikki kilpailijat käyttävät kilpailunumeroita, jotka on
    jaettu seurapusseihin.
  • numerot 1-150 ovat sarjoissa 9v-N17
  • toinen numerosarja alkaa uudelleen no:sta 1 sarjassa M19,
    jatkuen N M ja veteraanit
  • piirinmestaruusmitalit jaetaan kolmelle parhaalle mahdollisimman
    pian lajin jälkeen heti, kun tulokset on saatu kirjattua.
  • joukkuemitalit toimitetaan jälkikäteen seuroille
  • pukeutumistilat majan alakerrassa olevien saunojen pukuhuoneissa
  • WC:t hiihtomajan sisällä ja saunojen yhteydessä

 

  • tulokset KKV:n nettisivuilla: www.kestilankisaveikot.net Reipasta kilpailumieltä ja tervetiloa Kestilään! Kestilän Kisa-Veikot